İstanbul Ticaret Üniversitesi 20. Akademik yılına başladı

Bu yıl 20’nci yaşını kutlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin, 2020-2021 Akademik Yılı açılış töreni Sütlüce Kampüsü’nde sınırlı katılımla gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, gençlere, “İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin öğrencileri ve mezunları olarak topluma yön veren insanlar olacağınıza inanıyorum. Bizler de bu vesileyle daima sizlerle gurur duyacağız” mesajı verdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 13 Ekim 2020 Salı
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2020-2021 Akademik Yılı açılış töreni, Sütlüce Kampüsü Konferans Salonu’nda yapıldı. Covid-19 salgını nedeniyle sınırlı katılımın olduğu programa, İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu’nun yanısıra fakülte dekanları ile enstitü müdürleri katıldı. Program internet üzerinden canlı yayınlandı.
 
1.400 YENİ ÖĞRENCİ
 
Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, törendeki konuşmasında, üniversitenin ek yerleştirmeler sonunda doluluk oranının yüzde 96’yı aştığını belirterek, yeni kayıt olan bin 400 lisans öğrencisini tebrik etti. Covid-19 salgını nedeniyle nisan ayından beri dersleri online ortamda sürdürdüklerini hatırlatan Prof. Dr. Oğurlu, “Bu yıl da ilk altı hafta dersler online devam edecek. Sonraki süreç için ise YÖK ve Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yönlendirmelere göre hareket edeceğiz” dedi.
 
GÜÇLÜ ONLINE ALTYAPI
 
Üniversitenin online eğitim altyapısının çok güçlü olduğunun altını çizen Prof. Dr. Oğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Okulların tatil edilmesi kararının alınmasının hemen ardından bir hafta gibi kısa sürede son derece başarılı bir uzaktan öğrenim yapısı kurularak aktif edildi ve anında müdahalelerle sistem en iyi şekilde işletildi. Hiçbir sorun yaşanmaması için akademik ve idari personelden oluşan ekibimiz sürekli çalıştı. Uzaktan öğretim sistemimiz ilk gününde yüzde 98, ikinci gününde ise yüzde 100 başarıya ulaştı.”
 
PROJE SAYISINDA DA ÖNCÜ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin başarılarına da değinen Prof. Dr. Oğurlu, şunları söyledi: “Üniversitemizdeki akademisyenlerimizin ulusal ve uluslararası indekslere giren yayın sayıları her geçen gün artıyor. Son bir senede 139 kitap ve kitap bölümü ile 300’ün üzerinde indekslere giren makale yazıldı. Sporcu öğrencilerimiz çeşitli başarılar elde ediyor. Farklı kurumlar tarafından desteklenen ve ödüllendirilen çok sayıda projemiz var. Son bir yılda başlayıp süren 27 proje var. Öncesinden başlayıp biten proje sayısı ise 23. 11 proje de başvuru veya onay aşamasında bekliyor. Geçtiğimiz günlerde Mekatronik Mühendisliği bölümü öğrencilerinden oluşan roket takımımız TEKNOFEST’te Türkiye ikinciliği elde etti. Takımımız ayrıca tasarım özel ödülünü aldı.”
 
SİZLERLE GURUR DUYACAĞIZ
 
Öğrencilere tavsiyelerde de bulunan Prof. Dr. Oğurlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Gerek eğitim hayatınız sırasında gerekse sonrasında daima her türlü yanlışa karşı olup hakikatin yanında yer almanızı, tarih ve geleneğimize sahip çıkarak milli ve manevi değerlerimizi korumanızı tavsiye ediyorum. Farklılıkların birer zenginlik kaynağı olduğu bilinciyle hareket ederek hoşgörüyle yaklaşacağınıza ve bu şekilde toplumsal barışın tesisine katkı sunacağınıza inancım tamdır. Kısacası, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin öğrencileri ve mezunları olarak topluma yön veren insanlar olacağınıza inanıyorum. Bizler de bu vesileyle daima sizlerle gurur duyacağız. Hepinize eğitim ve kariyer yolculuğunuzda başarılar diliyorum.”
 
HAYAL ETMEKTEN GERİ DURMAYIN
 
İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, konuşmasında, yeni akademik yıla uzaktan eğitimle başlandığını, ancak bir an önce yüz yüze eğitime geri dönmeyi dilediklerini söyledi. Üniversitenin her yıl başarılarını katlayarak arttırdığını belirten Oran, öğrenci sayısının ve niteliğinin de yükseldiğine dikkat çekti.
 
Oran, öğrencilere de şu tavsiyelerde bulundu: “Heyecanlısınız biliyorum. Hayalleriniz büyük, hissediyorum. Hayal demek, hedef demektir. Genç arkadaşım; hayal etmekten geri durma! Tabii onlar için çalışmayı da unutma. Yoğun çabalar göstererek, zorlu bir sınav sürecinden geçtiniz. Ama esas imtihan gerçek hayattır. Azminiz, iradeniz, hayalleriniz, disiplininiz ama en mühimi de ahlakınızla imzanızı atacaksınız bu sınav kağıdına. Gözünüz hiç korkmasın. Hayat, olabilecek en güzel imtihan. Okuldaki sınavlara benzemiyor. Nefes aldığınız her an hatanızı düzeltme şansınız var. Sonsuz fırsatlarıyla, bereketiyle yaşayacaksınız hayatı. O yüzden asla pes etmeyin, karamsarlığa düşmeyin. Tutku demek aşkla, gönülden bağlı olduğunuz dava ise hırs, o davaya hizmet etmek için ortaya koyduğunuz mücadele ateşidir. Bu hayatta gönülden bağlı olduğunuz davanız memleketiniz olsun, hırsınızı kendinizi ve onu daima yükseltmek için kullanın.”
 
İSTANBUL’U TEMSİL EDEN ODA’NIN ÜNİVERSİTESİYİZ
 
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, törende yaptığı konuşmada, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ni, ‘bu şehre, bu ülkeye ve gençliğimize karşı sorumluluğun adı’ olarak gördüklerini söyledi. Kurulduğu ilk günden beri kayıtsız şartsız, bütün güçleriyle üniversitenin yanında yer aldıklarını vurgulayan Avdagiç, eğitimin niteliği için gerekli en iyi fiziksel ortamdan burs desteklerine kadar her türlü imkanı tereddüt etmeden sunduklarını anlattı.
 
Üniversiteyi ticarethane olarak değil, gençleri geleceğe hazırladıkları bir eğitim yuvası olarak gördüklerinin altını çizen Avdagiç, şöyle konuştu: “İstanbul Ticaret Üniversitesi, sıradan bir vakıf üniversitesi değildir. Türkiye ekonomisinin lokomotifi İstanbul’u temsil eden İstanbul Ticaret Odası’nın üniversitesidir. İşte biz bu farkın anlaşılmasını, bu algının oluşmasını sağladık. Şükürler olsun ki üniversitemiz, hedefleriyle, verdiği eğitimin niteliğiyle, yetiştirdiği öğrencilerin güçlü potansiyeliyle, artık büyük bir özgül ağırlığa sahip.”
 
Avdagiç, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden mezun olan gençlerin hem kendi geleceklerini hem de ülkenin geleceğini aydınlık kılarak büyük hizmetler edeceklerini söyledi.