Lisansüstü kontenjanlar da doldu

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademi dünyası ve piyasanın ihtiyaçlarına göre belirlediği lisansüstü programlarında güz dönemi kayıtları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 arttı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 27 Ekim 2020 Salı
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ
 
Piyasanın ve akademi dünyasının ihtiyaçlarına göre belirlediği lisansüstü programlarla öğrencilere akademik alanda ilerleme imkanı sunan İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisans doluluk oranlarından sonra lisansüstü kayıtlarda da rekor kırdı. TİCARET’in lisansüstü programlarına kesin kayıt yaptıran öğrencilerin sayısı, geçen yılın güz dönemine göre yüzde 25 artış gösterdi.
 
LİSANSTA YÜZDE 97
 
Yüksek lisans ve doktora programlarını da akademi ve iş dünyasının ihtiyaçları ışığında şekillendiren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde kayıtlar tamamlandı. Lisans bölümlerinde doluluk oranını ek tercihler sonrasında yüzde 97’ye çıkaran üniversitenin, lisansüstü bölümlerine de yoğun ilgi gösterildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü eğitimlerini dört enstitüde sürdürüyor. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimler enstitülerinde en çok tercih edilen programları bulunduran TİCARET’in bünyesindeki Dış Ticaret Enstitüsü ve Finans Enstitüsü ise Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.
 
BİNLERCE BAŞVURU
 
Temmuz ayından itibaren lisansüstü eğitim başvurularını kabul eden İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, kayıtlar 16 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı. Başvuranlar arasında mülakatta başarılı olanlar kesin kayıt hakkı kazanıyor. Bu sene lisans bölümlerinde yüzde 97 doluluk oranını yakalayarak 1.400’ün üzerinde yeni lisans öğrencisine kapılarını açan TİCARET’te, lisansüstü eğitim başvurularında da rekor kırıldı. Dört enstitüye binlerce başvuru yapıldı ve haftalar süren mülakat süreci yaşandı. Başvuran herkesin mülakata alınarak değerlendirilmesi sonucu Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Dış Ticaret ve Finans Enstitüleri’ne kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler açıklandı.
 
820 YENİ KAYIT
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin dört enstitüsüne kayıt hakkı kazananlardan 820 kişi kaydını yaptırarak üniversite ailesine dahil oldu.
 
DERSLER İLK 6 HAFTA ONLİNE
 
Lisansüstü dersler de lisans dersleri gibi ilk altı hafta uzaktan eğitim yoluyla verilecek. Sonraki dönemde ise fakülteler ve enstitüler tarafından belirlenen yöntemle uzaktan öğretim, yüz yüze veya harmanlanmış yöntemle dersler devam edecek. Derslerin yüz yüze yapılması durumunda devam şartı aranmayacak. Dersler kayıt altına alınarak daha sonra sistem üzerinden takip edilebilecek.
 
Lisansüstü programlar
 
Finans Enstitüsü
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde dört enstitüde lisansüstü eğitim veriliyor. Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırdı. Enstitü bünyesinde dört yüksek lisans ve iki doktora programı bulunuyor.
 
Dış Ticaret Enstitüsü
 
Türkiye’nin ilk dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip Dış Ticaret Enstitüsü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmanın yanı sıra piyasaya yönelik sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar da yürütüyor. Enstitüde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki farklı alanda doktora programı mevcut.
 
Sosyal Bilimler Enstitüsü
 
Sosyal Bilimler Enstitüsü, 27 yüksek lisans, dokuz doktora programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitünün öğretim elemanı kadrosunda, finans ve reel sektörün duayenleri de yer alıyor.
 
Fen Bilimleri Enstitüsü
 
Fen Bilimleri Enstitüsü, 10 farklı programla yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde yer alan Mücevherat Mühendisliği ile Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama programları Türkiye’de alanlarının öncüsü olan lisansüstü programlar.
 
Online etkinlikler başlıyor
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, yoğun ilgi gören ve birçok alanda düzenlenen konferans, seminer ve çalıştaylarını bu dönem de dijital ortamda sürdürecek.
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanında öğrencilerinin kişisel gelişimi için düzenlediği konferans, seminer ve çalıştay gibi sosyal faaliyetleri bu dönemde de dijital ortamda sürdürecek. Üniversitede teknoloji çalıştayları, mesleki gelişim seminerleri, Bilim ve Toplum Buluşmaları, Kültür Sanat Buluşmaları, Büyükelçiler Konuşuyor ve Finans Konuşmaları gibi daha önce konferans salonunda yapılan birçok etkinlik, geçtiğimiz eğitim yılının bahar döneminde pandemi nedeniyle online ortama taşınmış ve Youtube üzerinden yapılmıştı. Bu sene de bu programlar aynı şekilde devam edecek.
 
BİLİM TOPLUM BULUŞMALARI
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yeni dönemde yapılacak etkinlikler için hazırlıklar tamamlandı. Bu çerçevede dünya genelinde isim yapmış akademisyenlerin öğrencilerle buluşması için düzenlenen Bilim ve Toplum Buluşmaları, bu dönem de aylık periyodda yapılacak. Akademisyenlerin davet edilmesi için kurulan komisyon, çalışmalarını sürdürüyor.
 
İLK KONUK ALEV ALATLI
 
Kültür Sanat Buluşmaları da kasım ayında başlayacak. Program dizisinin ilk konuğu, yazar Alev Alatlı olacak. Sonraki dönemde de programlar aylık periyodda devam edecek. Üniversite bünyesinde düzenlenen Teknoloji Çalıştayları için de hazırlıklar devam ediyor. Geçtiğimiz dönem başlayan ve yoğun ilgi gören Doğada Bilim-Doğada Sanat seminerleri de haftalık periyodda gerçekleştiriliyor.
 
200’DEN FAZLA ETKİNLİK
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, pandemi sürecinin başlamasıyla etkinliklerini online ortama taşımış ve bahar döneminde Youtube kanalı üzerinden 200 civarında etkinlik düzenlemişti. Bu etkinliklerde dünyanın sayılı akademisyenlerinden saygın iş insanlarına, oda başkanlarından yazar ve sanatçılara kadar birçok önemli isim, öğrenci ve akademisyenlerle buluşmuştu.