Siber güvenlik zirvede konuşuldu

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle yürüttüğü ‘İstanbul Adli Bilişim Laboratuvarı’ projesi kapsamında düzenlenen ‘Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Zirvesi’, kamu ve özel sektörü buluşturdu.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 04 Kasım 2020 Çarşamba
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle yürüttüğü ‘İstanbul Adli Bilişim Laboratuvarı’ projesi kapsamında düzenlenen ‘Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Zirvesi’, kamu ve özel sektörü buluşturdu. Zirvenin protokol konuşmaları; Savunma Sanayii Başkanlığı, Siber Güvenlik ve Bilişim Sistemleri Grup Başkanı Mustafa Özçelik, İstanbul Kalkınma Ajansı Planlama Birim Başkanı Dr. Fatih Pişkin ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim tarafından gerçekleştirildi.

Protokol konuşmalarının ardından söz alan Standard Chartered Bank Siber Güvenlik Direktörü Dr. Erdal Özkaya, pandemi süreci ile birlikte kişi ve kurum bilgilerinin güvenliği konusunun çok daha önemli hale geldiğini belirterek, “Siber saldırılar yalnızca parasal ya da kişisel verilere yönelik değil, insanların hayatlarını tehdit edecek şekilde sağlık sektörüne yönelik de yapılıyor” dedi.

KALİFİYE PERSONEL

Zirve kapsamında gerçekleştirilen ‘Adli Bilişim ve Siber Güvenlik Ekseninde Türkiye Geleceğine Yönelik Stratejiler’ konulu panelin başkanlığını Prof. Dr. Abdül Halim Zaim yaptı. Panelde; adli bilişim ve siber güvenlik alanında eğitimli ve kalifiye eleman yetiştirilmesi ve Covid-19 sürecinde olduğu gibi bireysel farkındalık sağlanması gerektiği tüm katılımcılar tarafından vurgulandı. Siber güvenlik ve adli bilişim konularının, yalnızca teknik boyutunun değil, sosyolojik ve psikolojik boyutlarının da olduğu ve disiplinler arası çalışmalar ile ele alınması görüşü dile getirildi. Zirvede; yerli ve milli yazılımların artırılması, akreditasyon ve sınav merkezlerinin kurulması, üreticiye yönelik çağrılı kamu desteklerinin, üretim ve sonraki süreçlerde sağlanması gerektiğine, ihtisaslaşma konusunda kalifikasyonun artırılmasının, en önemlisi tüm paydaşların birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yapıldı.

ULUSLARARASI REKABET GÜCÜMÜZÜ ARTIRACAK

İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından İstanbul Kalkınma Ajansı’nın destekleriyle yürütülen ‘İstanbul Adli Bilişim Laboratuvarı’ projesi ile Türkiye’nin adli bilişim ve siber güvenlik çalışmalarında uluslararası rekabet gücünün artırılması, sektöre nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi ve İstanbul’a üniversite bünyesinde akreditasyonu sağlanmış adli bilişim laboratuvarı kazandırılması hedefleniyor.