Diplomayı yükseltme zamanı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora başvuruları devam ediyor. TİCARET’te beş enstitüdeki onlarca bölümde herkese uygun lisansüstü programı var.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Aralık 2020 Salı
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

Yüksek lisans ve doktora programlarını da iş dünyasının ihtiyaçları ışığında şekillendiren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü programlarına bahar dönemi başvuruları başladı. Daha önce Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Finans Enstitüsü ve Dış Ticaret Enstitüsü olmak üzere dört enstitüde lisansüstü programlarını sürdüren TİCARET, bu dönem faaliyete başlayan Türkiye’nin ilk internet enstitüsü olan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü’ne de öğrenci alacak.

İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü, ulusal ve küresel, kamu ve özel, finans sektörüyle ilgili kuruluşlar, kamu otoriteleri, meslek kuruluşları, üniversiteler ile oluşturduğu işbirliği çerçevesinde eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama örnekleri ve modelleri, akademik ve bilimsel etkinlikler ile diploma ve sertifika programları sunuyor. Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırıldı. Enstitü bünyesinde dört yüksek lisans ve iki doktora programı var.

DIŞ TİCARETTE ÖNCÜ

Dış Ticaret Enstitüsü, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin nüvesini oluşturan lisansüstü akademik birim olarak tanımlanıyor. Türkiye’nin ilk dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip olan enstitü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmanın yanı sıra piyasaya yönelik sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar da yapıyor.

Dış Ticaret Enstitüsü’nde de tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki farklı alanda doktora programı yürütülüyor.

SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ

Sosyal Bilimler Enstitüsü, 23 yüksek lisans, yedi doktora programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitüden mezun olanlar, farklı sektörlerde orta ve üst düzey yönetici olarak çalışma hayatlarını sürdürüyor. Enstitünün öğretim elemanı kadrosunda, akademinin duayenleri de yer alıyor.

FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ

Fen Bilimleri Enstitüsü, 10 farklı programla yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Yüksek lisanslarını Fen Bilimleri Enstitüsü’nde yapmak isteyenler, tezli ve tezsiz programlardan birini seçebiliyor. Enstitü bünyesindeki Mücevherat Mühendisliği ile Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama programları, Türkiye’de alanlarının öncüsü olan lisansüstü programlar. Fen Bilimleri Enstitüsü, Küçükyalı Yerleşkesi’nde bulunuyor.

İNTERNET ENSTİTÜSÜ

Bu dönem faaliyetlerine başlayan ve Türkiye’de bir ilk olan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, ilk defa başvuru kabul ediyor. Üç yüksek lisans ve iki doktora programına sahip olan enstitüde, proje ve araştırma odaklı çalışmaların yapılması planlanıyor. İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü’nün ülkemizde, iletişim bilimi ve internet araştırmalarının geliştirilmesi ve uluslararasılaşması sürecine katkıda bulunması amaçlanıyor. Enstitü, yurt dışındaki üniversitelerle bilim alanında ortak çalışmalara ve projelerin geliştirilmesine yönelecek.

İNDİRİM VE BURS İMKANLARI

İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü programlarına başvuranlar arasında gerekli şartları sağlayanlar, indirim ya da burs elde edebiliyor. Şehit çocukları, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan kardeşi olanlar, İTO Meclis üyeleri, İTO ve iştiraklerinde personel olarak çalışanlar, İTO üyeleri, Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odalarında yönetim kurulu üyesi, meclis başkanı ve başkanlık divanı üyesi olanlar, İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (TİDER) üyeleri, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyeleri, engelli öğrenciler, çeşitli oranlardaki indirimlerden faydalanabiliyor. Üniversite ayrıca eş indirimi, kamu personeli indirimi gibi başlıklar altında da indirimler uyguluyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalanan kuruluşların mensupları da lisansüstü programlarındaki indirimlere tabi tutuluyor. Lisansüstü programları için burslar da veriliyor. Üniversitenin sağladığı burslar ve indirimlere www.ticaret.edu.tr adresinden ulaşılabiliyor.