Finans enstitüsü akademisyen de yetiştiriyor

Lisansüstü eğitim başvurularını almaya devam eden İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü, yeni akademisyen adaylarını bekliyor. Enstitü, bankacılık ve finansal ekonomi doktora programlarıyla da sektöre nitelikli akademisyenler yetiştiriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Ocak 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bahar dönemi lisansüstü eğitim başvuruları devam ediyor. Üniversitenin lisansüstü çalışmaları yürüttüğü beş enstitüden biri olan Finans Enstitüsü’nde teori ve pratik eğitim bir arada sunuluyor. Enstitüde beş farklı yüksek lisans, iki doktora programı ile doğrudan finansal piyasalara yönelik yedi ayrı lisansüstü program yürütülüyor.
 
ARAŞTIRMA VE PROJE ÜRETEN
 
İstanbul Ticaret Odası’nın verdiği büyük destekle iş dünyası ile iç içe bir öğretim anlayışını benimseyen İstanbul Ticaret Üniversitesi, bu çerçevede kapsamlı yüksek lisans ve doktora programları sunuyor. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk finans enstitüsü olma özelliği taşıyan enstitüde; bankacılık, sigortacılık, sermaye piyasası, finans ana bilim dallarında teori ve uygulamayı birleştiren bir eğitim istemi uygulanıyor.
 
TİCARET Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırıldı.

Enstitü, ulusal ve uluslararası finansal piyasaları entegre eden bir yaklaşımla ulusal, bölgesel ve küresel danışmanlık hizmetleri sunan, araştırma ve projeler üreten, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisine ve finans kesimine katkı sağlayan bir kurum olarak tasarlandı.
 
7 LİSANSÜSTÜ PROGRAM
 
Türkiye’de bir benzeri daha bulunmayan Finans Enstitüsü, bankalar başta olmak üzere finans sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşları, SPK ve BDDK gibi özerk otoriteler, meslek kuruluşları ve üniversiteler ile oluşturulan işbirlikleri çerçevesinde eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama örnekleri ve modelleri ile lisansüstü diploma programları sunuyor. Finans Enstitüsü, Türkiye’nin ilk finans enstitüsü olma özelliğine sahip. Ayrıca beş farklı yüksek lisans, iki doktora programı ile doğrudan finansal piyasalara yönelik yedi ayrı lisansüstü program yürüten tek enstitü. Enstitü, halen Bankacılık, Sermaye Piyasası, Uluslararası Bankacılık ve Finans, Uluslararası Finans (İngilizce) yüksek lisans programlarını yürütüyor. Bankacılık ve Finansal Ekonomi doktora programlarıyla da sektöre nitelikli akademisyenler yetiştiriyor.
 
HANGİ PROGRAMLAR VAR?
 
* Yüksek lisans programları: Bankacılık, Finansal Hizmetler Pazarlaması, Sermaye Piyasası, Uluslararası Bankacılık ve Finans, Uluslararası Finans (İngilizce)
 
* Doktora programları: Bankacılık, Finansal Ekonomi
 
BANKACILIK VE BISTLAB
 
Finans Enstitüsü; eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini, VakıfBank ile ortak gerçekleştirilen Bankacılık Uygulama Şubesi ve Borsa İstanbul tarafından desteklenerek kurulan Borsa İstanbul Laboratuvarı (BISTLAB) ile sürdürüyor. BISTLAB Türkiye’de ilk, Bankacılık Uygulama Şubesi ise tek olma özelliğini taşıyor.
 
DİJİTAL PAZARLAMA ALANINDA ÖNCÜ KİTAP
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Doktora programında ders veren öğretim üyeleri ve sektörde aktif çalışan aynı doktora programındaki öğrencileri, Türkiye’de dijital pazarlama iletişimindeki yeni kavramlardan oluşan kapsamlı bir kitaba imza attı. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Anabilimdalı Başkanı Prof. Dr. R. Gülay Öztürk’ün editörlüğünde hazırlanan kitap, Nobel Akademik Yayıncılık tarafından yayınlandı. “Dijital Pazarlama İletişiminde Yeni Kavramlar: Akademi Ne Söyler, Sektör Nasıl Uygular?” başlıklı kitapta; bireysel sosyal sorumluluk, paylaşım ekonomisi, içerik pazarlaması, dijital hikâye anlatıcılığı, transmedya hikâye anlatıcılığı, hiper hedefli kişiselleştirilmiş dijital reklamcılık, programatik reklamcılık, yeniden hedefleme (retargeting), ses teknolojileri, tüketici elektroniği şovu (CES), paralel gerçeklik, giyilebilir teknoloji, nesnelerin interneti, adreslenebilir TV reklamcılığı, yapay zekâ teknolojisi,  reklam engelleyiciler (adblockers) ve mikro video reklamlar gibi dijital pazarlama iletişimi çalışmalarındaki yeni kavramların açılımına hem akademik, hem de sektörel çalışmalar perspektifinden zengin örnek kampanyalarla yer veriliyor.