Geleceğin iletişimcileri için TRT ile işbirliği

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi, TRT işbirliği ile iletişimin farklı alanlarında online eğitimler düzenleyecek. 29-31 Mart tarihlerindeki etkinlikte, TRT’nin iş ve staj imkanları da tanıtılacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 15 Mart 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi, medya profesyonellerini öğrencileriyle buluşturmaya devam ediyor. Fakültenin Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) işbirliği ile düzenleyeceği online etkinlikte, geleceğin iletişimcilerine 12 farklı konuda eğitim verilecek. İletişim ve Medya Eğitimi, 29-31 Mart tarihlerinde yapılacak. Etkinlik kapsamında ayrıca TRT’de staj ve iş imkanları da tanıtılacak.
 
BELGESEL YAPIMCILIĞI
 
Programda ilk olarak spiker Fulin Arıkan, ‘İletişim nedir’ konulu bir seminer verecek ve Türkçe’nin doğru kullanımına dair bilgiler aktaracak. Belgesel yapımcısı Zeynep Keçeciler ise belgesel yapımcılığını anlatacak ve tecrübelerini katılımcılarla paylaşacak. Keçeciler, daha sonra çatışma ve kriz ortamlarında program çekim stratejilerine dair bir ders verecek. Programda Keçeciler’in yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği bir belgesel gösterimi de olacak.
 
TELEVİZYON HABERCİLİĞİ
 
Genç iletişimciler, televizyon haberciliğinin inceliklerini, haber yazım tekniklerini ve röportajların nasıl yapılması gerektiğini muhabir Abdullah Koltuk’tan dinleyecek. Koltuk, bu alandaki tecrübeleri ile katılımcılara yol gösterecek. Muhabir Mehmet Kancı, savaş muhabirliği ve uluslararası habercilik derslerini verecek. Kancı, programın son gününde ise haber editörlüğü dersi ile genç iletişimcilerle tekrar buluşacak. Bu dersin ardından kameraman Sabri Savcı, mobil cihazlarla yayın kalitesinde nasıl çekimler yapılabileceğine dair bir sunum yapacak.
 
İŞ VE STAJ FIRSATLARI
 
Eğitimlerde ayrıca TRT’de iş ve staj imkanları da değerlendirilecek. İnternet üzerinden kayıtların alınacağı eğitimler dijital ortamda gerçekleştirilecek. Programla ilgili ayrıntılara ve başvuru şartlarına İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin web sayfasından ulaşılabiliyor.

www.ticaret.edu.tr
 
TÜRKİYE’Yİ ABD’DE TEMSİL EDECEK
 
ABD’de 1996 yılında Loyola Marymount Üniversitesi’nde İş Etiği ve Sürdürülebilirlik Enstitüsü tarafından kurulan International Business Ethics and Sustainability Case Competition (IBESCC) yarışmasında, Türkiye’yi İstanbul Ticaret Üniversitesi temsil edecek. Dünyanın dört bir yanından onlarca prestijli üniversitenin rekabet ettiği yarışmada, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin deneyimli hocaları ile İngilizce İşletme öğrencileri ‘Emmons’ ödülü için çalışmalara başladı.
 
KADIN VE TARİH KONGRESİ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi ve Türkiye Belediyeler Birliği ortaklığında ‘Kadın ve Tarih Kongresi’ düzenlendi. Zoom platformunda gerçekleştirilen kongrede, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu ile Kadın ve Aile Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Aşkın Asan da birer konuşma yaptı. Tarihte kadının rolü, deneyimleri, kazanımları, başarılarının ele alındığı, daha insani, katılımcı ve demokratik bir tarih yazımına olan ihtiyacın dile getirildiği kongrede 16 bildiri sunuldu.
 
PROF. DR. ILICALI DEV PROJELERİ ANLATTI
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi, Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, CNN Türk’te yayınlanan Vizör programında son 18 yılda Türkiye’de gerçekleştirilen ulaşım ve altyapıya dair dev projeleri değerlendirdi. Programda son yıllarda dünya genelinde hayata geçirilen 10 büyük projeden 6’sının Türkiye’de olduğuna yer verildi ve bu projelerle ilgili değerlendirmeler yapıldı. Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı da programda Marmaray, Avrasya Tüneli, Çanakkale Boğazı Köprüsü ve İstanbul Havalimanı gibi projelerle ilgili bilgi verdi.