TİCARET, ulaşım projelerine büyük katkı sunuyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, bir yandan kamu kurum ve özel sektör kuruluşlarıyla ulaşım projeleri yürütürken, diğer yandan da alanda çalışanlara yüksek lisans programı sunuyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Mart 2021 Salı
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi, ulaşım alanında ilgili özel sektör temsilcilerini, merkezi yönetim, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları ve üniversiteleri bir araya getirerek, ortak projeler yapılabilmesi için koordinasyon sağlıyor. Merkez, aynı zamanda akademik çalışmaların yanı sıra eğitim ve proje faaliyetlerinde de bulunuyor.

TRAFİK GÜVENLİĞİ BİLİNCİ

Ulaştırma Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, merkez olarak, ulaşım ana planı, lojistik ana planı, trafik güvenliği, toplu taşıma planlama, yönetim ve iyileştirme, fizibilite etüd çalışmaları gibi birçok proje ve raporlamalar yaptıklarını söyledi. Prof. Ilıcalı, trafik güvenliği bilincinin kalıcı hale gelmesi için çalıştıklarını belirterek, “Bu çerçevede donanımlı işgücünü ortaya çıkararak, kısıtlı kaynağın en etkin bir şekilde yerel ve merkezi yönetimlerce kullanılmasını sağlamaya yönelik eğitim faaliyetleri yürütüyoruz” dedi.

YÜZLERCE MEZUN VERDİK

Eğitim faaliyetleri kapsamında yıllardır yerel ve merkezi yönetimlerle işbirliği yapılarak devam ettirilen Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Yüksek Lisans programı ile yüzlerce mezun verdiklerini kaydeden Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, “Bu programa ağırlıklı olarak yerel ve merkezi yönetimlerde çalışanlarla kurumların kentsel, ulaşım ve trafik birimlerinde görev yapan kişiler başvurdu. Programla yerel ve merkezi yönetim çalışanlarının kentsel ulaşım ve trafik konularında bilgi birikimi artırılarak daha kaliteli bir hizmetin verilmesine katkı sağlanıyor” diye konuştu.

TRAFİKTE KÜÇÜK HATA YOKTUR

Merkezin Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü ile beraber yürüttüğü ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur!’ sosyal sorumluluk projesi ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Ilıcalı, şunları söyledi: “Bu projemizle ilkokul çağındaki miniklerimize, hem görsel hem işitsel bir eğitim yöntemi olarak tiyatro gösterileriyle, ‘ağaç yaş iken eğilir’ bakış açısıyla trafik kurallarının öğretilmesi amaçlanıyor. Şimdiye kadar proje kapsamında 224 gösteri ile 31 bin 418 öğrenciye, aileleriyle birlikte toplam 126 bin kişiye ulaşıldı. Kamu spotu ile ana akım medya da dahil olmak üzere 7 bin 285 gösterim gerçekleştirildi. Projenin sosyal medya hesaplarında toplam 27 bin 500 takipçiye ulaşıldı. Pandemi nedeniyle tiyatral gösterilerin videosu hem sosyal medyadan hem de EBA üzerinden öğrencilerle paylaşılacak.” Prof. Ilıcalı, proje kapsamında her hafta Radyo Trafik’te ‘Trafikte Küçük Hata Yoktur’ isimli bir program yaptıklarını da dile getirdi.

METROBÜSE ALTERNATİF SİSTEM

İstanbul Elektrikli Tramvay ve Tünel İşletmeleri Genel Müdürlüğü (İETT) ile metrobüs sisteminden daha yüksek kapasiteli ve aynı güzergahta faaliyet gösteren bir sistem üzerinde çalıştıklarının altını çizen Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, proje hakkında şunları söyledi: “Çalışma kapsamında, metrobüsün mevcut kapasitesinden daha fazla kapasitede yolcu taşıyabilecek sistemler ile mevcut metrobüs sistemi birçok kriter göz önüne alınarak karşılaştıracak; fiyat performansı açısından en uygulanabilir ve optimum sistem önerisi getirilecek. Bu projeyle, İstanbul’un toplu taşıma sistemindeki yoğunluğunun daha az olması ve toplu taşıma araçlarındaki bulaş riskinin azalması öngörülüyor.”

TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE PROJE YÜRÜTÜYORUZ

Türkiye’nin birçok bölgesinde çeşitli projeler yürüttüklerini kaydeden Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı, ASELSAN ile Yurtiçi Anahat Sinyalizasyon İhtiyaçlarına Dair Analiz çalışmaları yapıldığını, hazırlanan raporla sinyalizasyon projelerinin yerlileştirilmesi çalışmalarına katkı sağladıklarını anlattı.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ve YAZ-KAR ile birlikte ulaşım ve yolcu yoğunluk modelleme çalışması kapsamında toplu taşıma araçlarında iklimlendirme sistemleri kullanılarak koronavirüse karşı sterilizasyon sisteminin test edilmesi ve geliştirilmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını da söyleyen Prof. Dr. Ilıcalı, bu çalışmaların sonuçlarını ilgili yerlere raporladıklarını vurguladı.

Prof. Ilıcalı, halihazırda Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Zonguldak Belediyesi gibi belediyelerle çalışmalarının sürdüğünü hatırlatarak, diğer belediyelerden gelen talepleri de karşılamaya devam ettiklerini söyledi.