20. yılda 9 bin öğrenci

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 71 öğrenci ile başladığı eğitim yolculuğunu, 20. yaşında 800’ü uluslararası olmak üzere 9 bin öğrencisiyle sürdürüyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 2001 yılında 71 öğrenci ile başladığı eğitim yolculuğunu, 20. yaşında 800’ü uluslararası olmak üzere 9 bin öğrencisiyle devam ettiriyor.

İstanbul’da kurulan ilk vakıf üniversitelerinden biri olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, 20 yıla büyük başarılar sığdırdı. İTO’nun desteği ile kısa sürede ülkenin en iyi üniversiteleri arasına giren TİCARET, geçtiğimiz dönem kontenjanlarını en çok arttıran üniversiteler arasında yer alarak yüzde 95.5 doluluk oranına ulaştı.

İŞ HAYATI İÇİN NETWORK

Eğitim yolculuğunda yüzlerce projeye ve akademik başarılara imza atan üniversite, 2020 yılının da en itibarlı eğitim kurumu seçildi.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, başarının ödüllendirildiği öğrenci odaklı bir şehir üniversitesi olarak öne çıkıyor. TİCARET, İTO’nun kurumsal desteği sayesinde öğrencilerine sadece uluslararası geçerliliği olan bir diploma değil, iş hayatının network imkanlarıyla ve akademik yönlü tecrübenin buluştuğu eğitim ortamlarında standartları yüksek bir gelecek vaat ediyor.

13 UYGULAMA MERKEZİ

TİCARET’te Teknoloji Transfer Ofisi’nin yanısıra 13 uygulama merkezinde çok sayıda proje yürütülüyor. Üniversite, gelen tüm projeleri değerlendiriyor ve destekliyor ya da danışmanlık vererek bazı kurumlardan destek alabilecek seviyeye getiriyor.

Alanında öncü akademisyenlerden oluşan akademik bir kadroya sahip olan İstanbul Ticaret Üniversitesi, hem lisans hem de lisansüstü eğitimlerde öğrencilerinin hep yanında. Önemli indekslerde taranan çok sayıda akademik dergi yayımlayan TİCARET, her geçen yıl yayın sayısı ve kalitesiyle de öne çıkıyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi, ikinci 20 yılında da diploma değerini yükseltecek ve ülkeye katma değer sunacak proje ve faaliyetlerini sürdürecek.

TAHKİM AKADEMİSİ KURULDU

HABER: HAMİT KARDAŞ

Türkiye’de milli ve milletlerarası hakem ve tahkim avukatı yetiştirilmesi amacıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ve İbn Haldun Üniversitesi işbirliğiyle Tahkim Akademisi kuruldu.

Kuruluşa dair protokolün imza töreni, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu ve İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk’ün katılımıyla gerçekleştirildi.

İHTİSAS KÜTÜPHANELERİ

Tahkim Akademisi ile ülkemizde tahkim kurumunun geliştirilmesine katkı sağlanması hedefleniyor.

Akademi bünyesinde; tahkim alanında nitelikli araştırmalar yapabilecek ve uygulamaya katkı sağlayacak araştırmacı ve uygulayıcı yetiştirilmesi öngörülüyor. Akademide; tahkim alanında tarihsel, sosyolojik ve diğer bilimsel nitelikli araştırmalar yapılması için ihtisas kütüphanelerinin kurulması, yayınların ücretsiz elektronik erişime açılarak ilgililerin hizmetine sunulması ve güncel konulara ilişkin yazılan makalelerin yayımlanması gibi faaliyetler yürütülecek.

TAHKİM EĞİTİMLERİ

Temel ve ileri düzeyde tahkim eğitimlerinin de verileceği Tahkim Akademisi, yüksek lisans ve doktora çalışmalarını destekleyecek. Ulusal ve uluslararası diğer kurum ve kuruluşlarla işbirliğini teşvik edecek akademide, sempozyum, konferans ve çalıştay gibi akademik etkinlikler de gerçekleştirilecek.

TİCARET’TEN YENİ KİTAP: YAPAY ZEKÂ

İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Uluslararası Ticaret Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. N. Öykü İyigün ve İbn Haldun Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa K. Yılmaz’ın birlikte editörlüğünü yaptıkları ‘Yapay Zekâ: Güncel Yaklaşımlar ve Uygulamalar’ kitabı, Beta Yayınevi tarafından basıldı.

İş dünyasının pratiklerine yer verilen, farklı sektörlerden örnekler sunulan, uygulamaya yönelik olan ilk kitap, ‘Oyun Değiştiren Güç: Yapay Zekâ’, 2020 yılı haziran ayında basılmıştı.

İkinci kitap ise yapay zekânın daha teorik bazda incelendiği, farklı açılardan ve perspektiflerden güncel yaklaşımlar ile analiz edildiği ve ilgili akademik yazına katkı sağlayacağı düşünülen özgün bir çalışma olarak raflarda yerini aldı.

19 bölümden oluşan kitaba birçok bilim insanı ve sektör profesyoneli katkı sağlarken, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nden 3 öğretim üyesi ve 2 araştırma görevlisinin de bölümü yer alıyor.