Göçmenlerin uyumu için eğitimler başlıyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle göçmen ve sığınmacılardan oluşan 300 kişiye tekstil, tasarım, satış danışmanlığı, mutfak ve sağlık turizm yönlendirme eğitimi verecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Nisan 2021 Pazartesi
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

Uluslararası Göç ve Mülteciler Derneği (İMRA) liderliğinde, İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İstanbul Valiliği’nin ortaklığında geliştirilen ‘İstanbul Göç ve Uyum Merkezi Projesi’, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın Güdümlü Proje desteğini almaya hak kazandı. TİCARET akademisyenlerinden Doç. Dr. Oğuz Demir’in liderliğinde ve Teknoloji Transfer Ofisi’nin katkılarıyla geliştirilen projenin başlangıç tarihi 15 Nisan 2021 olarak belirlendi.

18 AY SÜRECEK

İstanbul bölgesinde göçmen ve sığınmacılara yönelik meslek eğitimleri ve entegrasyon çalışmalarını kapsayan proje toplam 18 ay sürecek. Proje kapsamında tekstil ve konfeksiyon, satış danışmanlığı, tasarım, çağrı merkezi, mutfak ve sağlık turizm yönlendirme eğitimleri verilecek. Sınıf ortamında verilen eğitimlerden sonra katılımcıların işbaşı eğitimleri almaları sağlanacak.

ENTEGRASYON ÇALIŞMALARI

Entegrasyon çalışmaları projede iki farklı başlıkta yürütülecek. İlk çalışma, mülteci veya sığınmacı olarak ülkemize gelen kişiler ile Türk vatandaşları arasında önyargıların yıkılması amacıyla gerçekleştirilecek olan sosyal etkinlikler olacak. Bu etkinliklerde her iki gruptan eşit sayıda katılımcı alınarak, kültürler arası etkileşim sağlanacak. İkinci çalışma, zor şartlarda ülkemize gelen sığınmacı ve mültecilerin karşılaştıkları psikolojik sorunların giderilmesine yönelik olacak. Merkez bünyesinde bir psikolog ve tercüman eşliğinde sığınmacı ve mültecilerin karşılaştıkları sorunlar dinlenecek ve bu sorunlara çözümler üretilerek, sosyal hayata adapte olmaları sağlanacak.

300 KİŞİYE EĞİTİM

İstanbul Göç ve Uyum Merkezi Projesi kapsamında 300 kişi eğitim görecek. Eğitim alan kişilerin en az 100’ü ilgili kurumlarda işbaşı eğitime başlatılacak. Projenin sonunda toplam 70 kişi yeni bir işe yerleştirilecek. Verilen eğitimlere paralel olarak bu süre zarfında en az üç iktisadi işletme, sığınmacı ve mülteciler tarafından kurulacak.