Kariyer günü ve kongrelere online ortamda devam

Dijital ortamda gerçekleşen TİCARET Kariyer Günleri yoğun ilgiyle karşılandı. Yine online düzenlenen Lisansüstü Araştırmalar Kongresi ile 6 dilde tebliğlerin sunulduğu Uluslararası İdare Hukuku ve İdari Yargı Sempozyumu da ses getirdi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Haziran 2021 Çarşamba
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin her yıl yüz yüze düzenlediği Kariyer Günleri etkinliği, bu yıl pandemi şartları nedeniyle online ortamda gerçekleştirildi. Aylardır hazırlıkları yapılan Birinci Ulusal İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü Lisansüstü Araştırmalar Kongresi ile Uluslararası İdare Hukuku ve İdari Yargı Sempozyumu da başarılı
bir şekilde tamamlandı.
 
5 GÜN KARİYER KONUŞULDU
 
Kariyer Merkezi tarafından geleneksel olarak düzenlenen Kariyer Günleri, üniversitenin Youtube kanalı üzerinden gerçekleştirildi. 5 gün boyunca 25 firma yetkilisinin katıldığı etkinlikler yoğun ilgi gördü. Etkinliklerde; işe alım ve oryantasyon süreçleri, kurum içinde verilen eğitimler, terfi ve kariyer imkanları, pandemi sürecinde iş süreçlerinde uygulanan yenilikler masaya yatırıldı. Kariyer Günleri’ne; THY, Albayrak Holding, Türk Telekom, Arzum, Kiğılı, Tchibo, Eyüp Sabri Tuncer ve Türkiye Finans Katılım Bankası gibi önemli kurumların insan kaynakları departmanı yetkilileri katıldı. Online Kariyer Günü etkinliğine katılan konukların, firmaları adına Kızılay’a bağış yapılarak sosyal sorumluluk çalışmalarını desteklemenin önemi bir kez daha vurgulandı.
 
İLETİŞİM KONGRESİ
 
Türkiye’de kurulan ilk internet enstitüsü olan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü tarafından düzenlenen Lisansüstü Araştırmalar Kongresi de farklı üniversitelerde lisansüstü eğitimlerini sürdüren öğrencilerin ve araştırmacıların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Kongrede 30’un üzerinde bildiri sunuldu. Bildiri konularının yeni medya, internet, reklamcılıkta yeni trendlerle ilgili olması dikkat çekti. Robotik gazetecilik, yapay zekanın iletişimde kullanımı, dijital okur-yazarlık, sosyal medya ve reklamcılık gibi temalar da bildiri konuları arasında yer aldı. Kongrede geleneksel medyayı çeşitli açılardan ele alan tebliğler de sunuldu. TİCARET İletişim Bilimi ve
İnternet Enstitüsü, kongreyi geleneksel hale getirerek uluslararası bir organizasyona dönüştürmeyi planlıyor.
 
6 DİLDE İDARE HUKUKU SEMPOZYUMU
 
TİCARET, Türkiye’de önemli bir hukuk buluşmasına ev sahipliği yaparak, 6 dilde Uluslararası İdare Hukuku ve İdari Yargı Sempozyumu düzenledi. 3 gün boyunca TİCARET’in Facebook, Youtube ve Twitter hesaplarından eş zamanlı olarak yayınlanan sempozyumda, Türkçenin yanısıra İngilizce, Rusça, Kazak, Özbek ve Azerbaycan Türkçelerinde bildiriler sunuldu. Sunulan bildirilerin özetleri 6 dilde izleyicilere aktarıldı.
 
Sempozyum, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ev sahipliğinde, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare Hukuku ve İlimleri Araştırma-Uygulama Merkezi, Buhara Devlet Üniversitesi, Bakü Devlet Üniversitesi, L. N. Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi, Al-Farabi Kazak Ulusal Üniversitesi, H. Dosmukhamedov Atyrau Üniversitesi ve Uluslararası Vizyon Üniversitesi işbirliği ile düzenlendi. 9 oturumdan oluşan sempozyum boyunca 52 sunum gerçekleştirildi.
 
GENÇ KUŞAK UMUT VERİYOR
 
Oturumlarda uluslararası ve bölgesel idare hukuku çalışmaları, idare hukukunun geleceği, idari işlemler, idare hukukunda insan hakları, ekonomik idare hukuku ve idari usul hukuku alanlarında bildiriler sunuldu. Sempozyuma Türkiye’nin yanısıra Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan, Rusya, İngiltere ve Özbekistan’dan akademisyenler katıldı.
 
Sempozyumun kapanış oturumunda konuşan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Gülan, idare hukukuna ve idari yargılama hukukuna bu derece ilgili bir genç kuşağın gelmekte olmasını çok sevindirici ve umut verici bulduğunu söyledi. Prof. Dr. Gülan, genç hukukçuları sempozyumlarda görmenin dikkat çekici olduğunu ifade etti.