20. yıl coşkusu yaşayan TİCARET’te iddialı gençler yetişiyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 20. yılını salgın tedbirlerine uygun olarak düzenlenen törenle kutladı. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, 20 yaşın dünyayı kuracak taze bir güce işaret ettiğini belirterek, “İstanbul Ticaret Üniversitesi, İTO’nun eğitim dünyasına vurduğu bir mühür. İddia sahibi bir nesili yetiştirecek bir kurum” dedi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Haziran 2021 Salı
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, 20. yılını, Sütlüce Yerleşkesi Konferans Salonu’nda salgın tedbirlerine uygun olarak sınırlı katılımla düzenlediği törenle kutladı. Salgın nedeniyle daha önce yapılamayan 2019-2020 dönemi mezuniyet töreni de gerçekleştirildi.
 
FATİH’İN İSTANBUL’U FETHETTİĞİ YAŞTASINIZ
 
Törene katılan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Fatih Sultan Mehmet’in 21 yaşında İstanbul’u fethettikten sonra yaptığı ilk işin bir medrese kurup üniversitenin temellerini atmak olduğunu hatırlattı. Öğrencilere seslenen Vali Yerlikaya, kendilerinin de Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaşta olduklarını belirterek, “Girişimci olun” tavsiyesinde bulundu.
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin her sene büyüyerek ve başarılarını artırarak 20. yılına geldiğini belirten Vali Yerlikaya, üniversiteye destek veren kurumlara ve kişilere teşekkür etti.
 
İTO’NUN EĞİTİM DÜNYASINA MÜHRÜ
 
İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ise 20 yılın çok şey ifade ettiğini belirterek, “20 yaş, dünyayı kuracak taze bir güce işaret ediyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi, İTO’nun eğitim dünyasına vurduğu bir mühür. Geçen 20 yılda önemli başarılar sağlanarak, 20 bine yakın mezun verildi” dedi.
 
İTO olarak üniversiteye bir ticari işletme olarak bakmadıklarını vurgulayan Avdagiç, şöyle devam etti: “Üniversiteyi, iddia sahibi bir nesili yetiştirecek kurum olarak görüyoruz. İddia sahibi bir öğrenci, iddia sahibi bir girişimci, iddia sahibi bir yönetici ve iddia sahibi bir iş insanı demektir.”
 
Avdagiç, yaptıkları temaslarda İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunlarını önemli mevkilerde görmenin kendilerine büyük bir sevinç yaşattığını dadile getirdi.
 
EMİNÖNÜ’NDEKİ BİNA 2022’DE TAMAMLANACAK
 
Başkan Avdagiç, ayrıca Eminönü’nde üniversiteye ait binanın yenilenme çalışmalarının 2022’de tamamlanarak, yeniden eğitime tahsis edileceğinin müjdesini verdi.
 
Üniversitenin 20. yıl törenine; İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İTO Meclis Başkanı ve Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç ve mütevelli heyet üyeleri, Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Elçin Aykaç Alp ve Abdül Halim Zaim ile dekanlar ve enstitü müdürleri katıldı.
 
20. YILA ÖZEL PROJE YARIŞMASI
 
Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim, törende, 20. yıla özel İstanbul konulu proje yarışmasını da duyurdu. Akademisyenlere ve öğrencilere yönelik iki farklı etapta yapılacak yarışmada, ilk üçe girenlere çeşitli ödüller verilecek. Törende, ayrıca 2020 yılında en çok yayın veren akademisyenlere de teşekkür belgesi takdim edildi.
 
ÜNİVERSİTE İÇİN HATIRA ORMANI
 
Orman Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Ticaret Üniversitesi arasında düzenlenen protokolle üniversite adına bir hatıra ormanı oluşturulacak. Hatıra ormanında mütevelli heyet üyeleri, akademik ve idari personel ile mevcut ve mezun öğrencilerin her biri için birer fidan dikilecek. Protokol kapsamında ayrıca İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri ile fidan dikme etkinlikleri de yapılacak.
 
MEZUNİYET TÖRENİ
 
Üniversitenin 20. yıl kutlamaları kapsamında, salgın nedeniyle yapılamayan 2019-2020 mezuniyet töreni de gerçekleştirildi. Sadece üniversite ve fakülte birincisi öğrencilerin katıldığı töreni, diğer öğrenciler online olarak izledi. Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran ve Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, üniversiteyi derece ile bitiren öğrencilere plaket verdi. Fakülte birincilerine ise dekanlar tarafından başarı belgesi verildi.
 
ÖNCÜLER YETİŞTİRİYOR
 
Üniversite Mütevelli Heyet Başkanı Öztürk Oran, 20. yılı kutlayarak başladığı konuşmasında, dünyada yeni bir inşa ve gelecek tasavvuruna ihtiyaç olduğunu belirtti. Baş döndürücü hızda gelişmelerin yaşandığı dönemde, bu gelişmelere öncü olmak ile onları takip etmek arasında doğru tercih için üniversitelere büyük iş düştüğünün altını çizen Oran, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin de 20. yılında yeni ufuklara yelken açtığını ve öncüler yetiştirdiğini söyledi.
 
Öztürk Oran, bu öncülerin aynı zamanda çevreye duyarlı, irfan sahibi insanlar olduğunu belirterek, üniversiteye bugüne kadar katkı sağlayanlara teşekkür etti.
 
MARKA DEĞERİ HER GEÇEN YIL ARTIYOR
 
Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, iş dünyasının ihtiyaçlarını karşılamak ve akademiye katkı sağlamak amacıyla kurulan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin bugün 9 bin öğrencisi ile sayılı vakıf üniversiteleri arasına girdiğini söyledi.
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin pandemi döneminde de başarılarını katlayarak sürdürdüğünün altını çizen Prof. Dr. Oğurlu, “TİCARET, doluluk oranlarıyla vakıf üniversitelerinin ortalamasının üstüne çıkarak devlet üniversitelerinin seviyesine geldi. Marketing Türkiye tarafından yapılan araştırmada da yılın en itibarlı eğitim kurumu, İstanbul Ticaret Üniversitesi olarak tespit edildi. Üniversitemizin marka değeri her geçen yıl artıyor” diye konuştu.
 
Prof. Dr. Oğurlu, İTO’nun desteğinin ve güçlü bir mütevelli heyetinin varlığının, İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne güç kattığını vurguladı.