Daimi elçilere burs desteği

En çok burs veren vakıf üniversiteleri arasında üst sıralarda bulunan İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına kayıt yaptıracak 500 yabancı uyruklu öğrenciye eğitim desteği sağlayacak. Başvurular, 4 Temmuz’a kadar yapılabilecek.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, İngilizce ve Türkçe lisans, yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran uluslararası öğrencilere de eğitim desteği verme uygulamasını devam ettiriyor. Burs fırsatından sınırlı sayıda seçilecek uluslararası öğrenciler faydalanabilecek.
 
YÜZDE 100’E KADAR
 
Burslar, öğrenim ücretini karşılamak amacıyla yüzde 100, yüzde 75, yüzde 50 ve yüzde 25 oranlarında belirlendi. Burs, öğrencinin kayıt olacağı program süresine bağlı olarak geçerli olacak. Üniversite bursu sadece öğrenim ücretini kapsıyor. Konaklama, yurt, yeme-içme ve özel ihtiyaçlar gibi giderlerini bursiyer öğrenciler kendileri karşılayacak.
 
YENİ KAYITLAR İÇİN GEÇERLİ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin uluslararası öğrenciler için başlattığı burs programına başvurmak için YÖK Yurt Dışından Öğrenci Kabulüne İlişkin Esaslar kapsamında uygun şartları taşımak gerekiyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde veya herhangi başka bir üniversitede kayıtlı bulunan öğrenciler burslardan faydalanamayacak. Öğrencilerin ayrıca daha önce İstanbul Ticaret Üniversitesi bursu almamış olması şartı da bulunuyor.
 
BAŞARI KRİTERLERİ
 
Uluslararası öğrenci bursuna başvurabilmek için adaylarda başarı kriterleri de belirlendi.
 
* İngilizce doktora programlar için yabancı dil puanının TOEFL (84-IBT), YDS (70), YÖKDİL (70), PTE Akademik: 71 ve üstü olması gerekiyor. Ayrıca GPA: 3.50 (85) ve üstü olanlar da burs için başvuru yapabilecek.
 
* İngilizce tezli programlar için yabancı dil puanının TOEFL (84-IBT), YDS (70), YÖKDİL (70), PTE Akademik: 71 ve üstü olması şartı aranıyor. Ayrıca GPA: 3,50 (85) ve üstü olanlar da burs için başvuru yapabilecek.
 
* İngilizce tezsiz programlar için TOEFL (84-IBT), YDS (70), YÖKDİL (70), PTE Akademik: 71 ve üstü, ayrıca GPA: 3.50 (85) ve üstü gerekiyor.
 
* İngilizce lisans programları için TOEFL (84-IBT), YDS (70), YÖKDİL (70), PTE Akademik: 71 ve üstü olması gerekiyor. Ayrıca GPA: 3,00 (80) ve üstü olanlar da burs için başvuru yapabilecek.
 
* Türkçe doktora programları için C1 TÖMER, GPA: 3,50 (85) ve üstü,
 
* Türkçe tezli programlar için B2 TÖMER, GPA: 3,50 (85) ve üstü,
 
* Türkçe tezsiz programlar için B2 TÖMER, GPA: 3,50 (85) ve üstü,
 
* Türkçe lisans programları için ise B2 TÖMER, GPA: 3,00 (80) ve üstü şartı aranacak.
 
Başvurular, yalnızca İstanbul Ticaret Üniversitesi Uluslararası Ofis web sitesi üzerinden yapılabilecek.
 
Bilgi için: https://internationaloffice.ticaret.edu.tr
 
BAŞVURULAR 4 TEMMUZ’A KADAR
 
Uluslararası öğrenciler, 2021 güz dönemi lisans ve lisansüstü programlarına başvurularını 4 Temmuz 2021 tarihine kadar yapabilecek.
 
TÜRKÇE YETERLİLİK BELGESİ
 
Türkçe yeterlilik belgesi olmayan ve Türkçe bölümlere kayıt olacak lisans öğrencileri, Türkçe yeterlilik sınavına tabi tutulacak. Sınavı geçemeyenler, önce Türkçe eğitimi görecek.