Yeni hukukçular pratikle yetişecek

Kontenjanı her yıl dolan İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi, akademik yayınlarıyla tanınan güçlü öğretim kadrosuyla dikkat çekiyor. Pratiklerin yapıldığı Mahkeme Uygulama Salonu ile diğer üniversitelerdeki hukuk fakültelerinin önüne geçen TİCARET Hukuk, yeni öğrencilerine hazır.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 05 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) geride kalırken, üniversite adayları tercih sürecine bir adım daha yaklaştı. İstanbul iş dünyasının tecrübesiyle eğitimde 20. yılını kutlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni gençleri geleceğe taşımaya hazırlanıyor. Sektörünün en önemli standartlarından biri olan The ONE Awards’ta özel eğitim kurumları kategorisinde ‘yılın en itibarlı eğitim kurumu’ seçilen TİCARET, bu gururunu ve farkını bütün fakülte ve bölümlerinde öğrencilerine hissettiriyor. Bunlardan biri de İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi.
 
TİCARET Hukuk, güçlü öğretim kadrosu ve gerçek bir duruşma salonu şeklinde tasarlanan Mahkeme Uygulama Salonu ile hukuk eğitiminde çok farklı bir yere sahip.
 
TİCARET’te hukuk okumanın avantajlarını anlatan Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asuman Yılmaz, alanında uzman öğretim üyelerinden oluşan akademik kadrosu ve nitelikli öğrencileri ile TİCARET Hukuk’un diğer vakıf ve devlet üniversiteleri arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olduğunu söyledi.
 
DÜNYA STANDARTLARINDA
 
Prof. Dr. Asuman Yılmaz, Türkiye’nin ve dünyanın köklü hukuk fakültelerinde yetişmiş güçlü eğitim kadrosu, dünya standartları takip edilerek planlanmış müfredatı, uluslararası eğitim arenasındaki gelişmeleri takip etme becerisi ile İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nin özellikle hukukçu profesyoneller tarafından güvenilen ve tavsiye edilen bir fakülte haline geldiğini söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, “Fakültemiz, bu özellikleri sebebiyle kontenjanı her dönem tamamen dolan, yüksek derecede tercih edilen bir eğitim kurumudur” dedi.
 
YAYINLAR VE KÜTÜPHANE
 
Prof. Dr. Yılmaz, fakültenin İstanbul’un merkezinde yer alan yerleşkesi ile öğrencilere şehirden kopmadan, ulaşımı kolay ve konforlu sosyal mekânlarda eğitim görme imkanı verdiğini belirterek, şunları söyledi: “Haliç’in kıyısındaki yerleşkemizde bulunan kütüphanemiz, güncel ve zengin kaynakları ile gerek öğrencilerimiz gerekse diğer araştırmacılar için tercih edilen bir çalışma ortamı sunuyor. Kütüphanemiz, basılı yayınlar kadar elektronik yayınlara da önem veriyor ve elektronik veritabanını her geçen gün geliştiriyor. Hukuk alanının en prestijli uluslararası veritabanlarına üyeliklerimiz var. Üniversitemizin kütüphanesi, vizyoner yaklaşımı ile güncel hukuki tartışmaları içeren basılı ve elektronik yayınları süratli bir şekilde temin ederek öğrencilerimizin istifadesine sunuyor.”
 
YAKIN DİYALOG
 
TİCARET Hukuk’a diğer üniversitelere oranla daha az öğrenci alındığının altını çizen Prof. Dr. Asuman Yılmaz, “Fakültemiz, öğrencilerine öğretim elemanları ile yakın ve güçlü diyalog geliştirme imkanı sunuyor, kalabalık olmayan sınıflarda kaliteli eğitim alma imtiyazı sağlıyor” dedi.
 
PRATİK DERSLER
 
Dekan Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Fakültemizde, teorik dersler pratik derslerle tamamlanıyor. Pratik derslerde öğrencilerimize, gerçek olaylardaki veya öğretim üyelerimiz tarafından kurgulanmış sanal olaylardaki hukuki sorunları tespit etme ve teorik derslerde öğrendikleri bilgiler ışığında çözme becerisi kazandırılıyor.”
 
Prof. Dr. Yılmaz, hedeflerini şöyle açıkladı: “Hukuk Fakültemizde uygulanan etkin eğitim modeli ve sunulan tüm bu olanaklarla amacımız, ulusal ve uluslararası düzeyde hukuk mücadelesi verebilecek donanımlı hukukçular yetiştirmek ve öğrencilerimize ideallerini gerçekleştirebilecekleri bir ortam sağlamaktır.”
 
GÜÇLÜ AKADEMİK KADRO
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde güçlü bir öğretim kadrosu öğrencileri bekliyor. Başta üniversite Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu ve Fakülte Dekanı Prof. Dr. Asuman Yılmaz olmak üzere Prof. Dr. Kayıhan İçel, Prof. Dr. Hüseyin Hatemi, Prof. Dr. Zafer Gören, Prof. Dr. Ali Cem Budak, Prof. Dr. Şahin Akıncı, Prof. Dr. Ayhan Ceylan, Prof. Dr. Muzaffer Şeker, Prof. Dr. Uğur Yiğit, Dr. Öğr. Üyesi Nurhan Yaprak, Dr. Öğr. Üyesi Abdülkadir Akıl, Dr. Öğr. Üyesi Ebru Şensöz Malkoç ve Dr. Öğr. Üyesi Zehra Badak gibi Türkiye’nin önde gelen hukukçuları fakültede öğretim üyesi olarak görev yapıyor.
 
Fakültede ayrıca Fatma Nur Tekçe, Hilal Yüksel, Murat Can Gökdemir, Selvi Nazlı Güvenç, Zeynep Çelik Gülseven, Beyza Çağla Şahin, Nursen Özcan, Umur Aksakal, Hatice Kübra Demir, Aslınur Ak ve Metehan Hepvar’dan oluşan araştırma görevlisi kadrosu var.
 
ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI
 
İlk mezunlarını 2005’te veren fakültede aktif olarak çalışan 45 öğrenci topluluğu bulunuyor. Bu topluluklar içinde Hukuk Akademisi Topluluğu, Hukuk Topluluğu, Hukuki Düşünce Topluluğu öne çıkıyor. Fakülte, 2021’de 200 öğrenci almayı hedefliyor.
 
SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
 
TİCARET’te sosyal ve kültürel faaliyetler, sosyal olanaklar, İstanbul Ticaret Odası desteği, çeşitli burs imkânları ve Hukuk Fakültesi bünyesinde düzenlenen ulusal ve uluslararası sempozyum, panel, konferans ve seminer benzeri etkinliklerle de öğrencilerin kendilerini geliştirmelerine destek sağlanıyor.
 
DERSLER SANAL MAHKEME SALONUNDA İŞLENİYOR
 
Hukuk Fakültesi’nde teoriyi uygulamayla birleştirmeyi amaçladıklarını belirten Prof. Dr. Asuman Yılmaz, “Bu amaçla Mahkeme Uygulama Salonu kullanılıyor” dedi. İdari Yargılama Hukuku, Medeni Usul Hukuku, Ceza Usul Hukuku, İcra ve İflas Hukuku gibi yargılama hukukuna ilişkin derslerin gerçek bir duruşma salonu şeklinde tasarlanan Mahkeme Uygulama Salonu’nda yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, “Böylece öğrencilerimize sanal bir mahkeme ortamında hukuki sorunları tartışma ve çözme imkânı sunuyoruz” diye konuştu.
 
DİL EĞİTİMİ VE ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI
 
Hukuk Fakültesi’nde öğretim dili Türkçe. Burada verilen zorunlu ve seçimlik yabancı dil derslerinin yanı sıra, üniversitenin Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde gerçekleştirilen gönüllülük esaslı dil eğitimleri, öğrencilerin dil becerilerinin gelişmesine önemli katkı sağlıyor.
 
Avrupa Birliği programı olan Erasmus Değişim Programı kapsamında da öğrenciler gerekli şartları sağlamak kaydıyla İstanbul Ticaret Üniversitesi’nce yapılan ikili anlaşmalar çerçevesinde seçkin Avrupa üniversitelerinde öğrenim görebilme imkanına sahip.