İletişim eğitiminde dersler uygulamalı

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde öğrenciler teorik eğitimin yanısıra uygulama dergileri, tam donanımlı stüdyolar ve teknik imkanlarla güçlü bir akademik kadrodan uygulamalı eğitim de alabiliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Temmuz 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Fakültesi, uzman akademik kadrosu ve öğrencilerine tanıdığı geniş imkanlar ile yoğun ilgi görüyor. İletişimin dinamik ve hızla değişen yapısı içerisinde öğrenciler, kuramsal bilginin yanı sıra yetenek ve becerilerini geliştiren, sorgulayan, araştıran, özgüveni yüksek ve iletişimin uygulamalı yönünü işin mutfağında öğrenen iletişimciler olarak mezun oluyor.
 
STÜDYOLARDA DERS
 
Kuramsal bilginin uygulama ile harmanlandığı fakültede; Görsel İletişim Tasarımı, Medya ve İletişim, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık olmak üzere üç bölüm bulunuyor. Fakültede Ticaret İletişim ve Medya Merkezi (TİMM), Halkla İlişkiler ve Reklam Atölyesi, Televizyon Stüdyosu, Fotoğraf Stüdyosu, Film ve Animasyon Atölyesi, Radyo Stüdyosu, Montaj Odası, Reji Odası ve Mac Laboratuvarları öğrencilere hizmet veriyor.
 
İŞ HAYATI İÇİN TECRÜBE
 
Fakülte Dekanı Prof. Dr. Celalettin Aktaş, kuramsal ve uygulamalı eğitimin bir arada verildiği fakültede, öğrencilerin öğrenimlerine devam ederken, aynı zamanda üniversitenin çeşitli birimlerinde görev alarak çalışma hayatına da hazırlandığını söyledi. Prof. Dr. Aktaş, İstanbul Ticaret Odası’nın desteğini her zaman yanında hisseden öğrencilerin, sahip oldukları staj imkanları sayesinde iş hayatını daha okuldayken tecrübe etme fırsatı bulduklarının altını çizdi.
 
GAZETE YAYINLIYORLAR
 
Fakülte bünyesinde Öğrenci Uygulama Dergisi İtalik ve Öğrenci Uygulama Gazetesi Haber Postası yayımlanıyor. Prof. Dr. Aktaş, bu yayınların kuramın ve uygulamanın harmanlanmasının somut göstergeleri ve fakültenin önemli değerleri olduğunu vurgulayarak, “Öğrencilerimiz tarafından yayına hazırlanan haberler ve çekilen fotoğraflar, yayın organlarımızın içeriğini oluşturuyor. Yine gazete ve dergimizin sayfa tasarımları da öğrencilerimiz tarafından yapılıyor” dedi. Fakültede ayrıca uluslararası indeksler tarafından taranan Intermedia International e-Journal ve Uluslararası Halkla İlişkiler ve Reklam Çalışmaları hakemli dergileri periyodik olarak yayınlanıyor.
 
Fakültede farklı alanlarda faaliyet gösteren çok sayıda öğrenci topluluğu var. Bu topluluklar içinde Fotoğrafçılık Topluluğu, Sinema Topluluğu ve Ticaret İletişim Topluluğu öne çıkıyor.
 
ÜÇ AYRI BÖLÜM
 
İletişim Fakültesi’nde; Medya ve İletişim, Görsel İletişim Tasarımı, İngilizce destekli Medya ve İletişim ile Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümleri bulunuyor.
 
Görsel İletişim Tasarımı: Bölüm, teori ile uygulamayı harmanlayabilen, pratik çözümler üretebilen, yaratıcı iletişimcileri yetiştirmeyi amaçlıyor. Bölümde iki bilgisayar laboratuvarı, iki fotoğrafçılık stüdyosu, bir film stüdyosu ile bir film ve animasyon atölyesi bulunuyor.
 
Medya ve İletişim: Medya merkezinde öğrenciler periyodik olarak ‘İtalik’ dergisini ve ‘Gazetem’ isimli öğrenci uygulama gazetesini çıkartıyor. Öğrenciler ayrıca televizyon ve film stüdyosu, fotoğraf stüdyosu, radyo stüdyosu, montaj odası, reji odası ve Mac bilgisayarlarla donatılmış laboratuvarlarda uygulamaya yönelik ders alma imkanına sahip.
 
Halkla İlişkiler ve Reklamcılık: Öğrenciler, Halkla İlişkiler ve Reklam Atölyelerinde uygulamaya dönük projeleri gerçekleştirme şansına erişebiliyor. Bölüm, resmi bloğu olan ‘prad.ist’ ise sosyal medya takibi, blog ve sosyal medya hesaplarına yazılı, görsel veya video temelli katkı sağlayacak düzeyde içerik üretme ve sosyal medya yönetimini gerçekleştirme deneyimi kazandırıyor. Bölüm bünyesinde yapılan protokoller sayesinde öğrencilerin mezun olduktan sonra iş sahibi olmasına yönelik işbirlikleri gerçekleştiriliyor.