Dünyayı şekillendirecek mimar ve tasarımcılar

TİCARET Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, uluslararası standartlardaki atölye ve laboratuvarlarında, geleceğin dünyasını şekillendirecek mimar ve tasarımcılar yetiştiriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ağustos 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi’nde okuyan öğrenciler, geleceğin dünyasını şekillendirmek için birinci sınıftan itibaren uygulamalı eğitimle tanışıyor.
 
Temel öncelikleri; sosyal, çalışkan, gelişmelere ayak uydurabilen, yaratıcı, sistemli çalışan, iş dünyasında yer almaya hazır tasarımcılar, mimarlar ve iç mimarlar yetiştirmek olan fakültede şu bölümler bulunuyor:
 
* Mimarlık
 
* İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 
* Endüstriyel Tasarım
 
* Moda ve Tekstil Tasarımı
 
UYGULAMALI DERSLER
 
Fakültede dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülen bilgisayar teknolojilerinden yararlanılarak veriliyor. Nitekim bu doğrultuda öğrenciler, okula adım attıkları ilk andan itibaren uygulamalı derslerle tanışıyor; uluslararası standartlardaki atölye ve laboratuvarlarda, icra edecekleri mesleğin inceliklerini öğreniyorlar. Öğrencilerin mezun olabilmesi için bitirme projelerinden başarılı olmaları gerekiyor.
 
Fakültede, öğrencilerin sanatsal, mesleki ve bilimsel ufkunu geliştirmek için sık sık ulusal ve uluslararası çalıştaylar, sergiler ve konferanslar düzenleniyor. Yurt içi ve yurt dışı teknik araştırma gezileri de, öğrencilerin iletişim, düşünme, öğrenme ve belgeleme becerilerini kazanmalarına önemli katkılar sağlıyor.
 
YURTDIŞI İŞBİRLİĞİ
 
Mimarlık Bölümünde alanında uzmanlaşmış, uluslararası deneyimlere sahip öğretim üyeleri ve yardımcıları ile öğretim veriliyor. Bölüm; mimarlık eğitimini, yurtdışı mimarlık okulları ile bağlantılı olarak temel teorik dersler ve seçmeli derslerin yanı sıra mimari tasarım stüdyolarından oluşan bir program üzerinden yürütülmesine de önem veriyor. Bu sayede bölüm; her çeşit binanın plan ve projelerinin hazırlanmasını ve denetlenmesini gerçekleştirecek donanımlı elemanların yetiştirildiği bir program olarak dikkat çekiyor.
 
ESTETİK VE BİLGİYİ BİRLEŞTİRİYORLAR
 
İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, dört yıllık programıyla sektöre eğitilmiş yeni profesyoneller kazandırıyor. Bölümün amaçlarından biri, estetik ve bilgiyi bütünleştiren, ekonomik çözümler üretebilen, ulusal ve uluslararası düzeyde etkin iç mimarlar yetiştirmek. Bunun için bölüm; ulusal ve uluslararası çalıştaylar, sergiler ve konferanslarla öğrencilerin sanatsal, mesleki ve bilimsel açıdan ufkunu geliştirmeye odaklanıyor. İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü, yurt içi ve yurt dışı teknik, kültürel ve araştırma gezileriyle öğrencilerin iletişim, düşünme, öğrenme ve belgeleme becerilerini geliştirmelerini sağlıyor. Uluslararası öğrenci ve öğretim üyesi değişim programlarıyla da öğrencilerin kültür birikimleri ve mesleki görgüleri artırılıyor. Bölümde dersler, çağdaş bilgisayar teknolojilerinden yararlanılarak veriliyor. Öğrenciler büro ve şantiye stajlarıyla derslerde edindikleri bilgi ve becerileri uygulama ve mesleği daha yakından tanıma olanağına sahip oluyor. Öğrencilere teknoloji, üretim, yönetim ve organizasyon konularında da bilgi ve beceri kazandırılıyor.
 
SERİ ÜRETİMİN KAHRAMANLARI
 
Otomobilden buzdolabına, cep telefonundan kaleme kadar kullandığımız sayısız ürünün seri üretiminin arkasında endüstriyel tasarımcılar var. Endüstriyel Tasarım Bölümü, geleceğe damga vuracak ürünleri tasarlayacak bireyleri yetiştiriyor. Bölümün temel önceliği; gelişmelere ayak uydurabilen, yaratıcı, iş dünyasında yer almaya hazır endüstriyel tasarımcılar yetiştirmek olarak tanımlanıyor. Ayrıca, öğrencilere, mesleki eğitimin yanı sıra teknoloji, üretim, yönetim, pazarlama ve organizasyon konularında da bilgi ve beceri kazandırılıyor.
 
MODAYA YÖN VERİYORLAR
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü ile de fark yaratıyor. Bölümde moda, tasarım, tekstil, deri, ayakkabı, saraciye, tekstil işletmeciliği ve tekstil pazarlama konuları yer alıyor. Öğrenciler ilk iki yılda ortak eğitim, son iki yılda moda tasarımı, tekstil, deri, ayakkabı ve saraciye ile tekstil işletmeciliği ve pazarlama konularında uzmanlaşıyor. Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü, sürekli kendini yenileme ilkesi üzerine kurulu. Mesleki gezilerle ve çeşitli konferanslarla zenginleşen eğitim ve öğretimle, dünya pazarında yer alabilecek, tasarımcılar yetiştirilmesi hedefleniyor. Bölüm, ileri düzey eğitim veren dünyadaki benzer bölümlerin sahip olduğu tüm imkanları bünyesinde barındırıyor. Bölümde üç tasarım stüdyosu, bilgisayarlı tasarım laboratuvarı, üç farklı dokuma atölyesi, boya ve baskı laboratuvarı ile giyim ve defile hazırlama atölyesi bulunuyor.