Geleceğin mühendisleri bu laboratuvarlarda

TİCARET Mühendislik Fakültesi yüzde 100 İngilizce ve İngilizce destekli bölümlerinde tam donanımlı laboratuvarları ile alanında yetkin mühendisler yetiştiriyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 16 Ağustos 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin kuruluş yılı olan 2001 yılında eğitim hayatına başlayan Mühendislik Fakültesi, beş bölümle mühendislik eğitiminde fark oluşturuyor.
 
Küçükyalı Yerleşkesi’ndeki fakülte, yüzde 30 İngilizce destekli eğitim veren Bilgisayar ve Endüstri Mühendisliği, tamamen İngilizce eğitim veren Elektrik-Elektronik ve Mekatronik Mühendisliği bölümleriyle Türkiye’ye alanlarında yetkin mühendisler kazandırıyor. Fakültenin, Erasmus kapsamında Avrupa’daki seçkin üniversiteler ile öğrenci ve öğretim üyesi değişim anlaşmaları mevcut.
 
SEÇKİN STAJ YERLERİ
 
Mühendislik Fakültesi’nin, Teknopark İstanbul ile de çok sıkı bağlantıları bulunuyor. Öğrenciler, Türkiye’nin teknoloji üssündeki seçkin firmalarda staj yapabiliyor, mezuniyet sonrasında iş bulma imkanına sahip oluyor.
 
Fakültenin Bilgisayar Mühendisliği Bölümü müfredatta donanım ve yazılıma aynı düzeyde yer veren, evrensel ölçekte bilgisayar mühendisliği eğitimi yapan Türkiye’deki sayılı bölümlerden biri kabul ediliyor. Bölüm bünyesinde şu laboratuvarlar mevcut:
 
* Fizik Laboratuvarı
 
* Mantıksal Tasarım Laboratuvarı
 
* Mikroişlemcili Sistem
 
* Bilgisayar Grafikleri
 
* Bilgisayar Sistemleri
 
* Bilgisayar Ağları Laboratuvarı
 
* Kriptoloji Laboratuvarı
 
1. SINIFTA LABORATUVAR
 
Üniversitenin en fazla tercih edilen bölümlerinden Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde, ilk iki yıl temel mühendislik ve elektrik-elektronik dersleri okutuluyor. Son iki yıl seçmeli derslerle öğrencilerin elektrik veya elektronik mühendisliği konularında uzmanlaşması sağlanıyor. Bölümde, öğrencilerin daha birinci yıldan başlayarak laboratuvarlara girmeleri gerekiyor. Ayrıca bölümde uygulanan danışmanlık sistemiyle bir akademisyen, öğretim hayatı boyunca öğrenciyi yakından takip ediyor.
 
YARININ YÖNETİCİSİ
 
Endüstri mühendisliği, üniversitenin de en fazla tercih edilen bölümleri arasında. Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde, farklı bilim dallarından faydalanılarak, çok boyutlu bir eğitim veriliyor. Geleceğin yöneticilerinin yetiştirilmesi için mühendislik, analiz ve tasarım metotlarıyla birlikte matematik, fizik ve sosyal bilimlerden yararlanılıyor. Bölümde bilgisayar ve CIM laboratuvarı bulunuyor.
 
YÜZDE 100 DOLU
 
Gelecek kariyeri planlayan gençler arasında çok popüler olan Mekatronik Mühendisliği Bölümü, her dönem yüzde 100 doluluk oranına ulaşıyor. İngilizce eğitim veren bölümdeki derslerin çoğu uygulamaya yönelik. Endüstriyel Otomasyon, Robotik ve Dijital Kontrol dersleri öğrenciler tarafından keyifle takip ediliyor. Öğrenciler 2. ve 3. sınıf sonlarında otomotiv, havacılık, savunma sanayi, yazılım, otomasyon vb. konularda çalışan firmalarda en az 20 günlük zorunlu staj yapıyor. Derslerinde başarılı olan öğrenciler, Teknopark İstanbul’daki firmalarda daha geniş kapsamlı staja tabi tutuluyor.