Küresel finansın nabzını tutan enstitü

İstanbul Ticaret Üniversitesi Finans Enstitüsü, yeni akademisyen adaylarını bekliyor. Enstitü bünyesindeki Uluslararası Finans yüksek lisans programı, dünya genelinde en prestijli sertifikasyonlarından olan Chartered Financial Analyst (CFA) Enstitüsü programına kabul edildi.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde bahar dönemi lisansüstü eğitim başvuruları devam ediyor. Üniversitenin lisansüstü çalışmaları yürüttüğü beş enstitüden biri olan Finans Enstitüsü’nde teori ve pratik eğitim bir arada sunuluyor. Enstitüde beş farklı yüksek lisans, iki doktora programı ile doğrudan finansal piyasalara yönelik yedi ayrı lisansüstü program uygulanıyor.
 
ARAŞTIRMALAR VE PROJELER
 
İstanbul Ticaret Odası’nın verdiği destekle iş dünyası ile iç içe bir öğretim anlayışını benimseyen İstanbul Ticaret Üniversitesi, bu çerçevede kapsamlı yüksek lisans ve doktora programları sunuyor. Üniversite bünyesinde faaliyet gösteren ve Türkiye’nin ilk finans enstitüsünde; bankacılık, sigortacılık, sermaye piyasası, finans ana bilim dallarında teori ve uygulamayı birleştiren bir eğitim istemi uygulanıyor. Enstitü, ulusal ve uluslararası finansal piyasaları entegre eden bir yaklaşımla ulusal, bölgesel ve küresel danışmanlık hizmetleri sunan, araştırma ve projeler üreten, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapan ve dolayısıyla ülkemizin ekonomisine ve finans kesimine katkı sağlayan bir kurum olarak tasarlandı.
 
CFA ONAYLI
 
Finans Enstitüsü programlarından Uluslararası Finans yüksek lisans programı dünya genelinde Finans Piyasası çalışanlarına yönelik en prestijli sertifikasyonlarından olan Chartered Financial Analyst (CFA) Enstitüsü programına kabul edildi.
Portföy yöneticileri, finansal danışmanlar ve finansal analistler başta olmak üzere tüm finans dünyası çalışanları için en prestijli sertifikasyonlardan biri olan CFA sertifikasına bugüne kadar dünya genelinde 150 ülkeden 200 bin kişi sahip oldu. Dünyada 600 üniversite ile ortaklığı olan kurum, Türkiye’den İstanbul Ticaret Üniversitesi ile beraber 12 üniversite programa alındı. Dünya genelinde 60 düzenleyici otorite tarafından kabul edilen bu sertifika Türkiye’de sermaye piyasalarını düzenleyen Sermaye Piyasaları Kurulu (SPK) tarafından da kabul ediliyor. Ayrıca programa katılım sayesinde her yıl belirli sayıda öğrenciye CFA sınavları için burs hakkı veriliyor.
 
BANKACILIK VE BISTLAB
 
Finans Enstitüsü; eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini, VakıfBank ile ortak gerçekleştirilen Bankacılık Uygulama Şubesi ve Borsa İstanbul tarafından desteklenerek kurulan Borsa İstanbul Laboratuvarı (BISTLAB) ile sürdürüyor. BISTLAB Türkiye’de ilk, Bankacılık Uygulama Şubesi ise tek olma özelliğini taşıyor.
 
LİSANSÜSTÜ PROGRAMLAR
 
Türkiye’de bir benzeri daha bulunmayan Finans Enstitüsü, bankalar başta olmak üzere finans sektöründe faaliyet gösteren kamu ve özel sektör kuruluşları, SPK ve BDDK gibi özerk otoriteler, meslek kuruluşları ve üniversiteler ile oluşturulan işbirlikleri çerçevesinde eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama örnekleri ve modelleri ile lisansüstü diploma programları sunuyor.
 
YÜKSEKLİSANS PROGRAMLARI
 
Bankacılık (Tezsiz)
Finansal Hizmetler Pazarlaması (Tezsiz)
Sermaye Piyasası (Tezli-Tezsiz)
Sigorta ve Risk Yönetimi (Tezli)
Uluslararası Bankacılık ve Finans (Tezli-Tezsiz)
Uluslararası Finans (İngilizce) (Tezli-Tezsiz)
 
UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMLARI
 
Uluslararası Bankacılık ve Finans (Tezsiz)
 
DOKTORA PROGRAMLARI
 
Bankacılık
Finansal Ekonomi