Lisansüstü kariyer için benzersiz programlar

Fen Bilimleri Enstitüsü, siber güvenlikten bilgisayara, tekstilden mimarlığa kadar uyguladığı lisansüstü programlarıyla öğrencileri akademiye ve profesyonel iş hayatına en iyi şekilde hazırlıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2021 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans ve doktora programlarıyla temel bilimler ve mühendislik alanlarında lisansüstü kariyer yapmak isteyenleri, güçlü akademik kadrosuyla profesyonel ya da akademik hayata hazırlıyor. Enstitüde yüksek lisans eğitimi tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere iki şekilde yapılıyor.
 
BİLİME ÖZEL KATKI
 
Doktora eğitimi, lisansüstü yönetmeliğinde öngörülen sayıdaki dersi başardıktan sonra alanında derinlemesine araştırma yapmayı gerektiren tez çalışmasından oluşuyor. Bu çalışmanın sonunda bilime özel bir katkı yapılması bekleniyor. Araştırma konuları genelde gerçek hayata dayanıyor ve hem İstanbul bölgesinde bulunan yüksek teknolojili endüstrilerden enstitüye ulaşıyor hem de global dünyada yaşanan sorunlardan seçiliyor.
 
SİBER GÜVENLİK UZMANLARI
 
Ticari ve kamusal alanda siber güvenlik, önemli bir bilim dalı olarak tüm dünyada ön plana çıkmaya başladı. Gelişmiş pek çok ülke özel siber güvenlik birimleri kurdu. Türkiye’de de kamu, siber güvenlik uzmanları istihdam etmek için çalışmalar yürütüyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı ile Türkiye’de siber güvenlik alanında uzmanların yetiştirilmesi öngörülüyor.
 
TEKSTİLDE ‘MARKA’ YOLU
 
Türkiye ekonomisinin önde gelen sektörlerinden biri olan tekstilde tasarım, moda ve marka konularında lisansüstü düzeyde bilgiye sahip, üretim ve ihracat deneyimli elemanlara yoğun ihtiyaç var. İstanbul Ticaret Odası ile İstanbul Ticaret Üniversitesi arasındaki organik bağ, Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesindeki Moda ve Tekstil Tasarımı Yüksek Lisans Programı öğrencilerinin ihtiyaç duyulan alanlara yönlendirilmesinde büyük yarar sağlıyor.
 
YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI
 
Bilgisayar Mühendisliği (Tezli-Tezsiz)
Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Tezli-Tezsiz)
Endüstri Mühendisliği (Tezli-Tezsiz)
İç Mimarlık (Tezli-Tezsiz)
İstatistik (Tezli-Tezsiz)
İş Sağlığı ve Güvenliği (Tezsiz)
Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi (Tezli-Tezsiz)
Koruma ve Restorasyon (Tezli-Tezsiz)
Matematik (Tezli-Tezsiz)
Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) (Tezli-Tezsiz)
Siber Güvenlik (Tezli-Tezsiz)
Tekstil ve Moda Tasarımı (Tezli-Tezsiz)
 
DOKTORA PROGRAMLARI
 
Bilgisayar Mühendisliği
Matematik