IRCICA’da Türkiye’yi temsil etti

IRCICA’da Türkiye’yi temsil etti

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 06 Eylül 2021 Pazartesi
AA + -

İslam İşbirliği Teşkilatı’nın (İİT) önemli bir kuruluşu olan İslam Tarih, Sanat ve Kültürünü Araştırma Merkezi (IRCICA) 37. Genel Kurulu, İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda Türkiye’yi, IRCICA Yönetim Kurulu Üyesi ve TİCARET Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Said Yazıcıoğlu temsil etti.
 
Yazıcıoğlu, yaptığı konuşmada, yıllardır süren Suriye dramının yanında şimdi de Afganistan ile ilgili gelişmelerin yaşandığını, ancak 57 üye ülkeden oluşan İslam İşbirliği Teşkilatı’nın çözüm üretmede aktif olamadığını ifade etti. İslam ülkelerinin kendi aralarında sıkı bir dayanışma gösteremediklerine, onun için sorunların üstesinden gelinemediğine işaret eden Yazıcıoğlu, gerçek ve kalıcı çözümün başkalarından beklenemeyeceğini belirtti. Yazıcıoğlu, Batılı güçlerin bölge sorunlarını kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalıştıklarını, gerçek çözümün ancak bölge ülkelerince bulunabileceğini vurguladı.
 
“İslam ülkeleri sahip oldukları yeraltı zenginliklerin ve stratejik imkânların farkına varmalı ve bu gücü kullanmalı” diyen Prof. Yazıcıoğlu, tarih, sanat ve İslam kültürü gibi alanların bu bilincin oluşmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Yazıcıoğlu, onun için çalışmaların bu eksende yürütülmesinin önemine dikkat çekti. Bu tespit, toplantılar sonunda yayınlanan sonuç bildirisinde de yer aldı.