Mıknatıs İstanbul’a İSTKA’dan destek

TİCARET Kuluçka Merkezi’nin geliştirdiği Mıknatıs İstanbul, İstanbul Kalkınma Ajansı tarafından başarılı bulunan 12 projeden biri olarak destek almaya hak kazandı. Mıknatıs İstanbul ile İstanbul’un girişimciliğin çekim merkezi haline getirilmesi hedefleniyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Eylül 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Kuluçka Merkezi tarafından geliştirilen ‘Mıknatıs İstanbul’ projesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) Girişimcilik Mali Destek Programı’na başvuru yapan 63 proje arasından başarılı bulunan 12 projeden biri olarak destek almaya hak kazandı.
 
4 ÜNİVERSİTEDEN BİRİ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi, bu alanda destek almaya hak kazanan dört üniversiteden biri oldu. Mıknatıs İstanbul, İstanbul’un girişimciliğin çekim merkezi haline gelmesine katkı sunmayı hedefliyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve TİCARET Kuluçka-TİCARET Teknoloji Transfer Ofisi Başkanı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim, projenin amacını, ‘yeni ürün/hizmet gelişimine destek vererek, İstanbul’un yenilikçi ve teknoloji odaklı girişimleri çeken bölgesel çekim merkezi yapısına kavuşması için katkı sağlamak’ olarak açıkladı.
 
YABANCI GİRİŞİMCİLER
 
Prof. Dr. Zaim, projenin İstanbul Ticaret Odası ve Teknopark İstanbul ortaklığında ve yedi farklı paydaş kurum ve kuruluş ile gerçekleştirileceği bilgisini vererek, şunları söyledi: “Proje ile komşu ülkelerdeki girişimcilik ekosistemi paydaşları aracılığıyla umut vadeden yenilikçi odaklı teknolojik girişimlere ulaşılacak. Bu girişimlerin finansmana erişimine ve hızlı büyümesine katkı sağlanacak. Böylece yabancı girişimciler, İstanbul girişimcilik ekosistemine dahil edilecek. Bu kapsamda Azerbaycan, Kırgızistan ve Bosna Hersek başta olmak üzere komşu ülkelerle işbirliği geliştirildi.”
 
ANADOLU’DAKİ PAYDAŞLAR
 
Mıknatıs İstanbul’un yalnızca yabancı girişimcilere değil, aynı zamanda Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki girişimcilere de destek olmayı hedeflediğini kaydeden Prof. Dr. Zaim, “Proje kapsamında Anadolu’nun çeşitli şehirlerindeki paydaşlarla da işbirliği geliştirildi” dedi.
 
GİRİŞİMCİLERE BİREBİR DANIŞMANLIK
 
Ticaret Kuluçka Proje Koordinatörü Arife Tuba Çıtır, projeye dahil olacak yerli ve yabancı girişimcilerin iş fikirlerini desteklemeyi ve ticari değere dönüşümlerini hızlandırmayı sağlayacak birebir danışmanlık ve eğitim hizmetlerini kapsayan girişimcilik programı yürüteceklerini belirtti. Çıtır, şunları söyledi: “Programa dahil edilecek girişimcilerimiz, İstanbul’a daha kolay uyum sağlamak için oryantasyon sürecinden de geçirilecek. Proje kapsamında, girişimcilerin finansmana erişimlerini sağlayarak hızlı büyümelerini desteklemek amacıyla da ‘The Big Day’ yatırımcı-girişimci buluşmasının üçüncüsünü gerçekleştireceğiz. Ayrıca programa kabul edeceğimiz girişimcilerimiz, ABD ekosisteminde yer alan mentorlardan yararlanarak küresel ölçekte rekabet yeteneklerini geliştirebilme imkanı yakalayacaklar.”
 
Çıtır, ayrıca TİCARET Kuluçka’da yeni ürün gelişimini sağlayacak ürün prototipleme atölyesi kurarak, ihtiyaç duyan tüm girişimcilere destek olacaklarını dile getirdi.