‘Lisansüstü’ne yoğun ilgi

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin akademi dünyası ve piyasanın ihtiyaçlarına göre belirlediği lisansüstü programları güz döneminde yoğun ilgi görüyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Eylül 2021 Pazartesi
AA + -

Piyasanın ve akademi dünyasının ihtiyaçlarına göre belirlediği lisansüstü programlarla öğrencilere akademik alanda ilerleme imkanı sunan İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, lisansüstü kayıtlara da yoğun ilgi gösteriliyor. Programların tamamına yakınında kontenjanlar dolarken bazı bölümlerde başvurular sürüyor. TİCARET’in beş enstitüsüne şu ana kadar binlerce başvuru yapıldı. TİCARET bünyesindeki İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, Dış Ticaret Enstitüsü ve Finans Enstitüsü, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.
 
Finans Enstitüsü
 
* İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde beş enstitüde lisansüstü eğitim veriliyor. Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırdı. Enstitü bünyesinde dört yüksek lisans ve iki doktora programı bulunuyor.
 
İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü
 
* İnternet alanındaki ilk enstitü olma özelliği taşıyan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, alanda eksikliği belirlenen yeni teorik perspektiflerin ve araştırma metodolojisinin geliştirilmesi, disiplinlerarası araştırma formlarının ortaya konulması ve bilginin üretiminin geliştirilerek gereksinim duyulan alanlarda uygulanmasını amaçlıyor. Enstitüde doktora programları ile tezli ve tezsiz yüksek lisans imkanları mevcut.
 
Dış Ticaret Enstitüsü
 
* Türkiye’nin ilk dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip Dış Ticaret Enstitüsü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmanın yanı sıra piyasaya yönelik sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar da yürütüyor. Enstitüde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki farklı alanda doktora programı mevcut.
 
Sosyal Bilimler Enstitüsü
 
* Sosyal Bilimler Enstitüsü, 27 yüksek lisans, dokuz doktora programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitünün öğretim elemanı kadrosunda, finans ve reel sektörün duayenleri de yer alıyor.
 
Fen Bilimleri Enstitüsü
 
* Fen Bilimleri Enstitüsü, 10 farklı programla yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde yer alan Mücevherat Mühendisliği ile Gayrimenkul Geliştirme, Kentsel Dönüşüm ve Planlama programları Türkiye’de alanlarının öncüsü olan lisansüstü programlar.