TİCARET’te 21. akademik yıl başladı

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin, 2021-2022 akademik yılı açılış töreni Sütlüce Kampüsü’nde sınırlı katılımla gerçekleştirildi. Toplam 9 bin 600 öğrencinin eğitim gördüğü TİCARET, uluslararası öğrencilerin de en çok tercih ettiği üniversitelerden biri. TİCARET’te 88 ülkeden 1.000 uluslararası öğrenci okuyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Eylül 2021 Salı
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi 21. akademik yılı açılış töreni, Sütlüce Kampüsü Konferans Salonu’nda yapıldı. Covid-19 salgını nedeniyle sınırlı katılımın olduğu programa Üniversite Mütevelli Heyeti ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, İstanbul Galata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özgür Çengel, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Amirsaid Agzamhocaev, Rusya İstanbul Konsolosu Rüstem Gafurov, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ve Prof. Dr. Elçin Aykaç Alp ile dekanlar, enstitü müdürleri, bölüm başkanları ve akademisyenler katıldı. Program, internet üzerinden canlı yayınlandı.
 
Programın açılış konuşmasını yapan Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, üç yarıyıldır yüz yüze eğitim yapılamadığını, yeni dönemde öğrencilere kavuşmanın heyecanını yaşadıklarını söyledi.
 
YENİ BÖLÜMLER AÇILACAK
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin her geçen yıl başarılarını katlayarak artırdığının altını çizen Rektör Prof. Dr. Oğurlu, akademik kadroya yeni isimlerin katıldığını ve üniversitenin her geçen gün daha da güçlendiğini vurguladı. Akademisyen kalitesi yanında üniversiteye giriş puanlarının ve öğrenci kalitesinin de arttığını belirten Prof. Dr. Oğurlu, salgın şartları izin verdiği ölçüde yüz yüze eğitime devam edileceğini kaydetti.
 
Prof. Dr. Oğurlu, zamanın ihtiyaçlarına uygun yeni bölümler açmayı planladıklarını belirterek, sekiz yeni bölüm için YÖK’e başvurulacağını açıkladı. Prof. Dr. Oğurlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin yeni bölümlerle en çok tercih edilen üniversiteler arasında yerini alacağını söyledi.
 
88 ÜLKEDEN 1.000 ÖĞRENCİ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 9 bin 600 öğrencisi olduğunu hatırlatan Rektör Prof. Dr. Oğurlu, 88 ülkeden 1.000 uluslararası öğrencinin TİCARET’te okuduğunu, uluslararası öğrencilerin de en çok tercih ettiği üniversitelerden biri olduğunu söyledi.
 
MEKAN MÜJDESİ
 
Üniversitenin mekan problemine de değinen Prof. Dr. Oğurlu, “İstanbul’un en iyi yerlerinde konumlanmış yerleşkelerimize rağmen üniversitemizin bir mekan sorunu ne yazık ki var. Bu konuda önümüzdeki bir yılda İstanbul Ticaret Odası ve mütevelli heyetimizin katkılarıyla güzel gelişmeler yaşanacak. Bunun da müjdesini vermiş olayım” dedi.
 
EN BÜYÜK GÜCÜMÜZ SİZSİNİZ
 
Üniversite Mütevelli Heyeti ve İTO Meclis Başkanı Öztürk Oran, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Mart 2020’de, pandemi sürecinin başlaması ile en hızlı tedbirleri alan üniversitelerden biri olduğunu hatırlattı ve gelinen süreçte yüz yüze eğitime başlamanın kendisini mutlu ettiğini söyledi.
 
Oran, pandemi sürecinin TİCARET için akademik takvimde bir kayba yol açmadığının altını çizerek, zorlu sürecin içinden başarıyla çıkan üniversite yönetimi ve akademisyenlere teşekkür etti.
 
En büyük servetin nitelikli eğitim almış, dünyayı bilen, ufku geniş genç nesiller olduğunu vurgulayan Oran, öğrencilere de tavsiyelerde bulunarak, “Yaşanan her zorluğu aşmamızda biliniz ki, en büyük kuvvet sizlersiniz” dedi.
 
ÖĞRENCİLERİMİZİN DAİMA YANINDAYIZ
 
İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, açılışta yaptığı konuşmada, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin, Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi (BTM), Sürekli Eğitim Merkezi ve Teknoloji Transfer Ofisi gibi birimleri ile daima öğrencilerinin yanında olduğunu söyledi.