İslam İktisadı Atölyesi tamamlandı

İslam İktisadı Atölyesi tamamlandı

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Eylül 2021 Salı
AA + -

İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) tarafından organize edilen ve bu yıl 9’uncusu düzenlenen İslam İktisadı Atölyesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin ev sahipliğinde ‘Kalkınma ve Az Gelişmişlik Sorunsalı’ başlığıyla gerçekleştirildi.
 
Her yıl farklı bir tema ile düzenlenen atölye çalışması; Türkiye, Mısır, İngiltere, Pakistan, ABD, Katar, Cezayir Suudi Arabistan, Güney Afrika, Endonezya, İtalya, Bangladeş ve Kanada gibi birçok ülkeden İslam iktisadı alanında çalışmalar yapan akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştiriliyor. Bu atölyelerle farklı çalışmaların paylaşılmasına ve tartışılmasına aracı olunurken, her atölyenin sonunda, tebliğlerden ve tartışmalardan çıkan tespit ve öneriler bir sonuç bildirgesiyle kamuoyuna duyuruluyor.

İslam İktisadı Uygulama Ödülü, İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay tarafından Karzı Hasen Vakfı adına Mütevelli Heyet Başkanı Mehmet Koca’ya takdim edildi.

‘Kalkınma ve az gelişmişlik’ probleminin ele alındığı bu yılki atölyede; bu konudaki sorunları ele almak ve İslam iktisadı bağlamında uygulanabilir çözümler önermek amacıyla iktisat disiplininden deneyimli akademisyenler bir araya geldi.
 
Programın açılışında konuşan İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, hak merkezli, insanlar arasında menfaat çatışmasını değil, birlikteliğini savunan adil bölüşümlü bir ekonomik yapının tanzim edilmesinin hepimizin görevi olduğunu söyledi.

Üç gün süren atölyede akademisyenler bildiriler sunarken, İslam İktisadı Ödülleri de takdim edildi.