1.133 mezun işe hazır

İstanbul Ticaret Üniversitesi, bin 133 öğrencisini Cemile Sultan Korusu’nda iki gün devam eden mezuniyet töreni ile iş hayatına uğurladı. Mezunlar, İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde kep attı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2021 Salı
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

Bu sene 20’nci yılını geride bırakan İstanbul Ticaret Üniversitesi, bin 133 öğrenciyi daha mezun etti. Böylece TİCARET, 20 bin mezun sayısına ulaştı. Mezuniyet töreni, pandemi şartları sebebiyle Cemile Sultan Korusu’nda açık alanda iki güne yayılarak düzenlendi. İlk gün üniversite 1, 2 ve 3’üncüsü ile onur ve üstün onur belgesi alanlara plaket verilirken, İletişim, İşletme ve Mühendislik Fakültesi mezunları kep attı. İkinci gün ise Hukuk, İnsan ve Toplum Bilimleri ile Mimarlık ve Tasarım Fakülteleri öğrencileri kep atarak uğurlandı.

ÖĞRENME DEVAM ETMELİ

Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, mezuniyet törenindeki konuşmasında, mezunların ailelerine ve akademisyenlere öğrencileri en iyi şekilde yetiştirme gayreti gösterdikleri, İTO ve Mütevelli Heyeti’ne ise üniversiteye verdikleri destek için teşekkür etti. Prof. Dr. Oğurlu, mezunlara, “Üniversite bitse de öğrenme devam etmeli” diyerek, başarı için daima öğrenen bireyler olmayı ilke edinmelerini tavsiye etti. Prof. Dr. Oğurlu, şöyle konuştu: “Üniversite eğitiminizi tamamlayarak bir sonraki aşamaya geçtiniz. Artık iş hayatının içinde olacaksınız. Kiminiz kamuda, kiminiz özel sektörde bir yerlere gelecek; bazılarınız ise kendi işinizi kuracaksınız. Ayrı şehirlere, hatta ülkelere dağılarak önemli işler yapacaksınız. Gittiğiniz yerlerde bir yandan ülkemiz için faydalı işler yaparken, bir yandan da mezun olduğunuz üniversiteyi temsil edeceksiniz. İş hayatınızdaki başarılarınızı takip etmek ve sizlerden haber almak bizleri memnun edecek. Sizler de bizi bilgilendirmeyi ihmal etmeyin. Üniversitemizin kapıları sizlere her daim açık kalacak.”

KENDİNİZE YATIRIMDAN VAZGEÇMEYİN

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ise öğrencilere kendilerini daima geliştirmeleri konusunda tavsiyede bulundu. Zaim, “Ancak bunu yalnızca akademik anlamda düşünmeyin. Çünkü insanoğlu yalnızca fizik boyutuyla var olmayan, aynı zamanda ruhi yönü de olan bir mahluktur. Bu nedenle ilmi açıdan kendinizi güçlendirmenin yanı sıra ruhunuzu da beslemeyi, müzik, spor, sanat gibi alanlarda da kendinizi geliştirmeyi ihmal etmeyin. Yenilikleri yakından takip edin ve kendinize yatırım yapmaktan asla vazgeçmeyin. Hayat yolunda en büyük silahınız kazandığınız donanımlar olacaktır.”

HEDEFLERİME YAKLAŞTIRDI

Üniversiteyi birincilikle bitiren Melek Kurtishagai, törende yaptığı konuşmada, hayatının en güzel dört senesini TİCARET’te geçirdiğini belirterek, “Geriye dönüp baktığımda bu yıllarda kendime ne çok şey kattığımı, hedeflerime sürekli yaklaştığımı, üniversitenin beni bu konuda çok iyi hazırladığını görüyorum” dedi.
Üniversite birincisi Kurtishagai’ye plaketini Üniversite Mütevelli Heyet ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, ikinciler Şeyma Aydın ve Zeynep Tetik’e İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, üçüncü Aylin Aykut’a ise Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ve Prof. Dr. Elçin Aykaç Alp verdi. Mütevelli Heyet Üyeleri ise Onur ve Üstün Onur Belgesi alan öğrencilere plaket takdim etti.

Konuşmaların ardından mezun olan öğrenciler, fakülte ve bölümlere göre 50’şer kişilik gruplar halinde sahneye davet edildi ve toplu kep atıldı.

ZORLU SÜRECİ BİRLİKTE AŞTIK

Üniversite Mütevelli Heyet ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, mezunların pandemi nedeniyle son üç yarıyılda üniversiteden uzak kalmalarına rağmen okumaktan geri durmayarak başarılı olduklarını söyledi. Oran, “Sebat etmeyi bilene her zorluk geçer. Her yol aşılır. İşte bugün bu zorlu süreci birlikte aşmanın gururunu, yeniden bir arada olmanın heyecanını yaşıyoruz. Eğitimimize hâlâ hem uzaktan hem de fiziken karma bir şekilde devam ediyoruz. Temennimiz, bu sürecin tamamen geride kalması, öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin tam kadro olarak eğitim yuvamızda hep bir arada olmaları. İnşallah o günler de yakında. Bu sürecin bize öğrettikleriyle yolumuza daha da güçlü devam edeceğiz” diye konuştu.

VİCDAN VE MERHAMET SAHİBİ OLUN

İTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Sizler üniversitemizin gurur kaynağısınız. Bizim yeni temsilcilerimiz sizlersiniz. Bundan sonra sizin için yeni bir dönem başlıyor. Artık büyük sorumluluk sizde olacak. Şirketlerinizin, kurumlarınızın, ailelerinizin, çocuklarınızın sorumluluğunu birlikte taşıyacaksınız. Güzel ve mutlu günler göreceğiniz gibi zorluklarla da karşılaşacaksınız. İnanıyorum ki, hepsinin üstesinden büyük bir başarı ile geleceksiniz. Ancak hayatınızda vicdanlı ve merhametli olmayı, şefkatli, adaletli ve hakkaniyetli olmayı ilke edinmelisiniz. Bunlar sizin hayatınızı çok daha kolaylaştıracak ve esenliğe ulaşmanızı sağlayacaktır.”