TİCARET, lisansüstü eğitimde de öncü

Lisansüstü eğitimde en çok tercih edilen üniversitelerin başında gelen İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde güz dönemi kayıtları sona erdi. TİCARET’in lisansüstü programları da yoğun ilgi gördü.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 02 Kasım 2021 Salı
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

Piyasanın ve akademi dünyasının ihtiyaçlarına göre belirlediği lisansüstü programlarla öğrencilere akademik alanda ilerleme imkanı sunan İstanbul Ticaret Üniversitesi, güz dönemi kayıtlarında yine büyük bir başarı sağlayarak en çok tercih edilen üniversitelerden oldu.

İŞ DÜNYASININ İHTİYAÇLARI

Yüksek lisans ve doktora programlarını da akademi ve iş dünyasının ihtiyaçları ışığında şekillendiren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde kayıtlar tamamlandı. Lisansüstü bölümlerine bu sene de yoğun ilgi gösterildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü eğitimlerini beş enstitüde sürdürüyor. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri enstitülerinde en çok tercih edilen programları bulunduran TİCARET’in bünyesindeki Dış Ticaret Enstitüsü, İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü ile Finans Enstitüsü, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.

BİNLERCE BAŞVURU

Temmuz ayından itibaren lisansüstü eğitim başvurularını kabul eden İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, kayıtlar 19 Ekim 2021 tarihinde tamamlandı. Başvuranlar arasında mülakatta başarılı olanlar kesin kayıt hakkı kazanıyor. TİCARET’te, lisansüstü eğitim başvurularına da yoğun ilgi gösterildi. Beş enstitüye binlerce başvuru yapıldı ve haftalar süren mülakat süreci yaşandı. Başvuran herkesin mülakata alınarak değerlendirilmesi sonucu Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, Dış Ticaret ve Finans enstitülerine kesin kayıt hakkı kazanan öğrenciler açıklandı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin beş enstitüsüne kayıt hakkı kazanan yüzlerce kişi kaydını yaptırarak üniversite ailesine dahil oldu.

HİBRİT SİSTEM

Lisansüstü dersler de lisans dersleri gibi hibrit sistemde verilecek. Derslerin yüzde 60’ı yüz yüze, yüzde 40’ı ise uzaktan öğretim yoluyla veriliyor. Yüz yüze yapılan derslerde devam şartı aranmayacak. Dersler kayıt altına alınarak daha sonra sistem üzerinden takip edilebilecek.

BAHAR DÖNEMİ KAYITLARI

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde beş enstitüde lisansüstü eğitim veriliyor. Güz dönemi kayıtlarını tamamlayan üniversitede yakın zamanda bahar dönemi başvuruları da açılacak.

5 ENSTİTÜDE KARİYER FIRSATI

Finans

Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırdı. Enstitü bünyesinde Bankacılık (Tezsiz), Finansal Hizmetler Pazarlaması (Tezsiz), Sermaye Piyasası (Tezli-Tezsiz), Sigorta ve Risk Yönetimi (Tezli), Uluslararası Bankacılık ve Finans (Tezli-Tezsiz), Uluslararası Finans (İngilizce) (Tezli-Tezsiz) yüksek lisans programları ve Bankacılık ile Finansal Ekonomi doktora programları bulunuyor.

Dış Ticaret

Dış Ticaret Enstitüsü, Türkiye’nin ilk dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip. Enstitü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmanın yanı sıra piyasaya yönelik sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar da yürütüyor. Enstitüde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi (Tezli-Tezsiz), Uluslararası Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi (Tezli-Tezsiz), Uluslararası Ticaret (İngilizce) (Tezli-Tezsiz), Uluslararası Ticaret (Tezli-Tezsiz), Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku (Tezli-Tezsiz) yüksek lisans ve Uluslararası Ticaret, Uluslararası Ticaret (İngilizce) ile Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku doktora programları var.

İletişim Bilimi ve İnternet

Türkiye’de bir ilk olan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, ikinci yılına giriyor. Üç yüksek lisans ve iki doktora programına sahip enstitüde, proje ve araştırma odaklı çalışmaların yapılması planlanıyor. İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü’nün ülkemizde, iletişim bilimi ve internet araştırmalarının geliştirilmesi ve uluslararasılaşması sürecine katkıda bulunması amaçlanıyor. Enstitü, yurt dışındaki üniversitelerle bilim alanında ortak çalışmalara ve projelerin geliştirilmesine yönelecek.

Sosyal Bilimler

Sosyal Bilimler Enstitüsü, alanda en çok ihtiyaç duyulan yüksek lisans ve doktora programları ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitünün öğretim elemanı kadrosunda, finans ve reel sektörün duayenleri de yer alıyor. Enstitü, gerek iş dünyasının gerekse akademi dünyasının şartlara bağlı olarak değişen ihtiyaçları doğrultusunda, geleceğin akademisyen, yönetici ve liderlerini yetiştirmeyi hedefliyor.

Fen Bilimleri

Fen Bilimleri Enstitüsü, hayata dokunan çok sayıda programla yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde çok sayıda tezli ve tezsiz yüksek lisans programının yanısıra Bilgisayar Mühendisliği ve Siber Güvenlik doktora programları mevcut.