TİCARET’te yeni dönem etkinliklerle başladı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, yeni eğitim döneminde hem yüz yüze hem de online olarak konferans, panel ve seminerlerini sürdürüyor. TİCARET’in ahilikten online STK ve kariyer sohbetlerine, kültür sanat buluşmalarından sergilere kadar geniş yelpazede düzenlediği etkinlikler yoğun ilgi görüyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Kasım 2021 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, pandemi sebebiyle ara vermek zorunda kaldığı konferans, panel ve seminerleri yüz yüze ve online olarak gerçekleştirmeye devam ediyor. Üniversitenin Youtube kanalı üzerinden canlı yayınlanan etkinlikler, yoğun ilgi görüyor. Yüz yüze düzenlenen etkinlikler ise sosyal mesafe kuralı ve HES Kodu şartıyla yapılıyor.

ULUSLARARASI AHİLİK ANLAYIŞI

UNESCO’nun 2021 yılını ‘Ahi Evran Yılı’ ilan etmesi sebebiyle İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde, 27-28 Ekim 2021 tarihlerinde ‘Uluslararası Ahilik Anlayışı ile Hayata Dokunuş Sempozyumu’ düzenlendi. İslam Ekonomisi ve Ekonomik Sistemler Uygulama ve Araştırma Merkezi ile Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi ortaklığında organize edilen sempozyum, hem online hem de yüz yüze gerçekleştirildi.

CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN DESTEK

Cumhurbaşkanlığı başta olmak üzere 12 kurumun bildirileriyle destek verdiği sempozyuma, Türkiye’nin ve dünyanın birçok üniversitesinden uzman akademisyen konuşmacı olarak katıldı.

Sempozyumun açılış konuşmalarını İstanbul Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, İstanbul Ticaret Üniversitesi İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Torlak, Liderlik ve Girişimcilik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Yusuf Balcı ve Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Arslan gerçekleştirdi.

OSMANLI ARŞİVİ SERGİSİ

Sempozyumda, Selçuklu ve Osmanlı devirlerinde uygulanan ve hayata pek çok yönü ile olumlu katkılar sunduğu kabul gören ahilik anlayışının çağdaş hayata etkileri ele alındı. Sempozyum kapsamında Cumhurbaşkanlığı Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı Belge Sergisi de düzenlendi.

KÜLTÜR SANAT BULUŞMALARI

TİCARET’in beşincisini düzenlediği ‘Kültür Sanat Buluşmaları’, ‘Hayatını İrfan ve Tefekküre Adayan Bir Aydın: Cemil Meriç’ başlığıyla gerçekleştirildi. Üniversitenin Youtube kanalında yayınlanan söyleşinin moderatörlüğünü, Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Rıdvan Şentürk yaptı. Şentürk’ün konuğu Prof. Dr. Ümit Meriç, düşünce ve sanat dünyamızın müstesna ismi ve babası Cemil Meriç’i anlattı. Ümit Meriç, gençlere de “Cemil Meriç’i okumaya başladığınız tarihi mutlaka yazın ve eserleriyle ilgili not alın. Cemil Meriç’ten notlar alarak Cemil Meriç’i okuyun. Yerli ve milli kalarak evrensel olmayı öğreten Cemil Meriç’in gerçek bir takipçisi olarak hayatınızı anlamlandırın” tavsiyesinde bulundu.

ONLİNE KARİYER SOHBETLERİ

Üniversitenin bir diğer etkinliği, Kariyer Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Online Kariyer Sohbetleri’ oldu. Moderatörlüğünü Kariyer Merkezi Müdürü Uğur Kaya’nın yaptığı ve Youtube kanalı üzerinden de yayınlanan programın ilk konuğu, İkaros&Partners şirketinin CEO’su Cansın Duman ile işe alım süreçlerinde dikkat edilmesi gereken hususlar konuşuldu. Öğrenci ve mezunların dijital yetkinliklerini artırması gerektiğini vurgulayan Duman, network oluşturmanın da iş dünyasına hazır olmakta fayda sağlayacağını söyledi.

STK SÖYLEŞİLERİ

Kariyer Merkezi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘Online STK Sohbetleri’nin yeni dönemdeki ilk konuğu, Yeryüzü Doktorları Derneği Proje Koordinatörü Furkan Terzi oldu. ‘Sosyal sorumluluk çalışmalarının yetkinlikler üzerindeki etkisi’ başlığıyla gerçekleştirilen söyleşide, kamu ve özel sektör haricinde artık STK’ların da bir iş alanı olduğu vurgulandı. Gelişen dünyada global sivil toplum ve insani yardım alanlarının mutlaka incelenmesi gerektiğini belirten Terzi, “Bu alanda gönüllü veya profesyonel olarak çalışmak isteyen gençler, dünya genelindeki STK’ların çalışmalarını mutlaka takip etmeli” önerisinde bulundu.