İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Ticaret elçilerine özel eğitim

Türkiye’deki uluslararası öğrencilere özel ticaret eğitimi vermek için Genç Ticaret Elçileri Projesi başlıyor. Genç MÜSİAD ve İstanbul Ticaret Üniversitesi öncülüğünde yürütülecek projede, öğrencilere TİCARET onaylı sertifika verilecek. Projenin ilk hedefi, öğrencilerin Türkiye ile kendi ülkeleri arasında ticaret köprüleri kurmaları.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Kasım 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
Türkiye’deki uluslararası öğrencilere özel ihracat, pazarlama, dış ticaret ve girişimcilik konularında eğitim vermek için geliştirilen Genç Ticaret Elçileri Projesi başlıyor. Genç MÜSİAD tarafından hazırlanan projeye İstanbul Ticaret Üniversitesi ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) destek veriyor.
 
Eğitimleri alan proje katılımcısı öğrencilerin, Türkiye ile kendi ülkelerinin hinterlandı arasında ticaret köprüleri kurmaları, projenin ilk hedefi. Bununla birlikte, proje katılımcısı başarılı öğrencilerle, Türkiye’de dış ticaret yapan ve yabancı dil bilen dış ticaret personeli ihtiyacı bulunan firmaların buluşturulması amaçlanıyor.
 
ONAYLI SERTİFİKA
 
Projenin 3. dönemi itibariyle İstanbul’daki üniversitelerde lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencisi olan uluslararası öğrencilere özel olarak ücretsiz ‘Dış Ticaret Uzmanlık Eğitimi’ verilecek. Eğitimi başarıyla tamamlayan öğrencilere, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi onaylı sertifika verilmesi planlanıyor.
 
Eğitimleri başarıyla tamamlayan katılımcılardan sunumlar talep edilecek. Sunumlardaki performans ve çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak jüri tarafından seçilecek öğrenciler, İstanbul’da dış ticaretle uğraşan firmalarla iş görüşmeleri yapmaya hak kazanacak. Projeye, UDEF, İstanbul Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin katkı sunması planlanıyor.
 
BAŞVURU ŞARTLARI
 
Eğitime başvurmak için İstanbul’daki üniversitelerin herhangi birinde lisans, yüksek lisans veya doktora programlarında öğrenim görmek veya yeni mezun olmak gerekiyor. Lisans öğrencilerinin en az 2. sınıf öğrencisi olması şart. Ayrıca katılımcılardan, eğitimleri anlayabilecek düzeyde Türkçe bilmeleri bekleniyor.
 
HANGİ DERSLER VERİLECEK?
 
Proje kapsamında verilecek dersler şunlar: Dış Ticarette Temel Kavramlar ve Evraklar, Teslim Şekilleri (Incoterms) ve Lojistik, Ödeme Şekilleri ve Eximbank Uygulamaları, Devlet Destekleri, E-ihracat, Pazar Araştırması ve Uluslararası Pazarlama, Müşteri & Tedarikçi Bulma Yöntemleri ve Ticari İstihbarat, Dış Ticarette Girişimcilik ve İş Modelleri.
 
YÜZ YÜZE EĞİTİM
 
Dersler, İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Yerleşkesi’nde aralık ayı içerisinde her hafta sonu bir gün iki ana oturumda yapılacak. Yüz yüze yapılacak eğitimlerde yüzde 80 devam zorunluluğu aranacak.