Kariyeri yükseltecek lisansüstü fırsatları

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2021-2022 Akademik Yılı Bahar Dönemi lisansüstü programlarına başvurular başladı. İş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan çok sayıda program, yeni öğrencilerini bekliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Aralık 2021 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda oluşturduğu lisansüstü programlara başvurular başladı. Diplomasını yükseltmek isteyenler için farklı alanlarda yüksek lisans ve doktora programları, uzman akademik kadro ve özel imkanlarla birçok lisansüstü program bulunuyor. TİCARET bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, Dış Ticaret Enstitüsü ve Finans Enstitüsü’nün yanısıra Sosyal Bilimler Enstütüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nde öğrencilerin kariyerine yön verecek onlarca yüksek lisans ve doktora programı var.
 
TİCARİ DİPLOMASİ
 
Öte yandan, Türkiye’de ilk ve tek olma özelliği taşıyan Ticari Diplomasi Yüksek Lisans Programı da başvuru almaya devam ediyor. Ticari diplomasi, uluslararası ticareti etkileyen uzlaşmazlıkları çözmek üzere birçok yönden müzakerelerin yürütüldüğü, sorunlara çözümlerin üretildiği, ticarete ve yatırıma yönelik anlaşmaların akdedilerek uluslararası işbirliklerinin geliştirildiği geniş bir alan.Ticari Diplomasi Ana Bilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Uğur Yasin Asal, lisansüstü programı ile ticari diplomasi alanında terminolojiye hakim, kültürlerarası iletişim kurabilecek, girişimciliği önemseyen, girişimcilik becerisini artırmak ve uluslararası ticaretin akademik tarafını güçlendirmek isteyen lisans mezunlarının ticari diplomasi uzmanı olarak yetiştirilmesini amaçladıklarını söyledi.
 
TEKNOPARK İSTANBUL
 
TİCARET, Teknopark İstanbul’daki firmaların çalışanlarına özel İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programı uyguluyor. Bu firmalarda çalışıp işletme alanında yüksek lisans yapmak isteyenler Teknopark İstanbul’daki merkezde derslere giriyor. Ayrıca Teknopark İstanbul çalışanlarına özel burs ve indirim imkanları da bulunuyor. Öğrenciler, İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nda uzmanlaşmak istedikleri alanda bir proje yazarak mezun oluyor.
 
FİNANS ENSTİTÜSÜ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde beş enstitüde lisansüstü eğitim veriliyor. Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırdı. Enstitü bünyesinde dört yüksek lisans ve iki doktora programı bulunuyor.
 
İNTERNET ENSTİTÜSÜ
 
İnternet alanındaki ilk enstitü olma özelliği taşıyan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, alanda eksikliği belirlenen yeni teorik perspektiflerin ve araştırma metodolojisinin geliştirilmesini, disiplinlerarası araştırma formlarının ortaya konulmasını ve bilginin üretiminin geliştirilerek gereksinim duyulan alanlarda uygulanmasını amaçlıyor. Enstitüde, doktora programları ile tezli ve tezsiz yüksek lisans imkanları mevcut.
 
DIŞ TİCARET ENSTİTÜSÜ
 
Türkiye’nin ilk dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip Dış Ticaret Enstitüsü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmanın yanı sıra piyasaya yönelik sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar da yürütüyor. Enstitüde, tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki farklı alanda doktora programı mevcut.
 
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
 
Sosyal Bilimler Enstitüsü, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş çok sayıda programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitünün öğretim elemanı kadrosunda, finans ve reel sektörün duayenleri de yer alıyor.
 
FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
 
Fen Bilimleri Enstitüsü, 11 farklı programla yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde yer alan Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi, Koruma ve Restorasyon programları, Türkiye’de alanlarının öncüsü olan lisansüstü programlar. Ayrıca Siber Güvenlik Doktora Programı öne çıkıyor.