Lisansüstünde eğitim fırsatı devam ediyor

Lisansüstü eğitimde en çok tercih edilen üniversitelerin başında gelen TİCARET’te bahar dönemi başvuruları devam ediyor. Beş enstitüde sürdürülen programlarla kariyerinize yön verebilirsiniz.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 10 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
Yüksek lisans ve doktora programlarını da iş dünyasının ihtiyaçları ışığında şekillendiren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin lisansüstü programlarına başvurular devam ediyor. Lisansüstü eğitimde en çok tercih edilen üniversitelerin başında
yer alan TİCARET’te, söz konusu programlarla öğrencilere akademik alanda ilerleme imkanı sunuluyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi, lisansüstü eğitimlerini beş enstitüde sürdürüyor. Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri enstitülerinde en çok tercih edilen programları bulunduran TİCARET’in bünyesindeki Dış Ticaret Enstitüsü, İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü ile Finans Enstitüsü, Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyor.
 
FİNANS ENSTİTÜSÜ
 
Finans Enstitüsü; ulusal ve küresel, kamu ve özel, finans sektörüyle ilgili kuruluşlar, kamu otoriteleri, meslek kuruluşları, üniversiteler ile oluşturduğu işbirliği çerçevesinde eğitim-öğretim, araştırma ve uygulama örnekleri ve modelleri, akademik ve bilimsel etkinlikler ile diploma ve sertifika programları sunuyor.
 
Türkiye’de ilk olan enstitü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırıldı. Enstitü bünyesinde dört yüksek lisans ve iki doktora programı var.
 
YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI
 
* Bankacılık (Tezsiz)
 
* Finansal Hizmetler Pazarlaması (Tezsiz)
 
* Sermaye Piyasası (Tezli-Tezsiz)
 
* Sigorta ve Risk Yönetimi (Tezli)
 
* Uluslararası Bankacılık ve Finans (Tezli-Tezsiz)
 
* Uluslararası Finans (İngilizce) (Tezli-Tezsiz)
 
UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI
 
Uluslararası Bankacılık ve Finans (Tezsiz)
 
DOKTORA PROGRAMLARI
 
* Bankacılık
 
* Finansal Ekonomi
 
FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
 
Fen Bilimleri Enstitüsü, yüksek lisans ve doktora programlarıyla temel bilimler ve mühendislik alanlarında lisansüstü kariyer yapmak isteyenleri, güçlü akademik kadrosuyla profesyonel ya da akademik hayata hazırlıyor. Enstitüde, yüksek lisans eğitimi tezli ve tezsiz yüksek lisans olmak üzere iki şekilde yapılıyor.
 
Doktora eğitimi, lisansüstü yönetmeliğinde öngörülen sayıda dersi başardıktan sonra alanında derinlemesine araştırma yapmayı gerektiren tez çalışmasından oluşuyor. Bu çalışmanın sonunda bilime özel bir katkı yapılması bekleniyor. Araştırma konuları genelde gerçek hayata dayanıyor ve hem İstanbul bölgesinde bulunan yüksek teknolojili endüstrilerden enstitüye ulaşıyor hem de global dünyada yaşanan sorunlardan seçiliyor.
 
SİBER GÜVENLİK UZMANLARI
 
Ticari ve kamusal alanda siber güvenlik, önemli bir bilim dalı olarak tüm dünyada ön plana çıkmaya başladı. Gelişmiş pek çok ülke, özel siber güvenlik birimleri kurdu. Türkiye’de de kamu, siber güvenlik uzmanları istihdam etmek için çalışmalar yürütüyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde Siber Güvenlik Yüksek Lisans Programı ile Türkiye’de siber güvenlik alanında uzmanların yetiştirilmesi öngörülüyor.
 
YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI
 
* Bilgisayar Mühendisliği (Tezli-Tezsiz)
 
* Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği (Tezli-Tezsiz)
 
* Endüstri Mühendisliği (Tezli-Tezsiz)
 
* İç Mimarlık (Tezli-Tezsiz)
 
* İstatistik (Tezli-Tezsiz)
 
* İş Sağlığı ve Güvenliği (Tezsiz)
 
* Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi (Tezli-Tezsiz)
 
* Koruma ve Restorasyon (Tezli-Tezsiz)
 
* Matematik (Tezli-Tezsiz)
 
* Mekatronik Mühendisliği (İngilizce) (Tezli-Tezsiz)
 
* Siber Güvenlik (Tezli-Tezsiz)
 
* Tekstil ve Moda Tasarımı (Tezli-Tezsiz)

DOKTORA PROGRAMLARI
 
* Bilgisayar Mühendisliği
 
* Matematik
 
Programlarla ilgili ayrıntılı bilgi almak ve başvurmak için: lisansustuaday.ticaret.edu.tr