TİCARET’te diploma yükseltmeye başvurular sürüyor

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin 2021-2022 akademik yılı bahar dönemi lisansüstü programlarına başvurular devam ediyor. İş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulan çok sayıda program, yeni öğrencilerini bekliyor. Diplomasını yükselterek kariyerinde ilerlemek isteyenler için indirim ve burs imkanları da var.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 31 Ocak 2022 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin iş dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda oluşturduğu lisansüstü programlara başvurular devam ediyor. Diplomasını yükseltmek isteyenler için birçok alanda yüksek lisans ve doktora programları, uzman akademik kadro ve özel imkanlarla birçok lisansüstü program bulunuyor. TİCARET bünyesinde Türkiye’de bir ilk olan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, Dış Ticaret Enstitüsü ve Finans Enstitüsü’nün yanı sıra Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü’nde öğrencilerin kariyerine yön verecek onlarca yüksek lisans ve doktora programı var.
 
TEKNOPARK’TA YÜKSEK LİSANS
 
TİCARET, Teknopark İstanbul’da bulunan firmaların çalışanlarına özel İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programı uyguluyor. Bu firmalarda çalışıp işletme alanında yüksek lisans yapmak isteyenler, Teknopark İstanbul’da bulunan merkezde derslere giriyor. Ayrıca Teknopark İstanbul çalışanlarına özel burs ve indirim imkanları da bulunuyor. Öğrenciler İşletme Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nda uzmanlaşmak istedikleri alanda bir proje yazarak mezun oluyor.
 
FİNANS ENSTİTÜSÜ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde beş enstitüde lisansüstü eğitim veriliyor. Türkiye’de ilk olan Finans Enstitüsü; İstanbul’un küresel ölçekte finans merkezi olma hedefleri ile uyumlu olarak çalışma alanını, özel ve kamu kesimi odaklı finans teorisi, yönetimi ve politikası, finansal ekonomi ile uygulamalı finansı dikkate alarak bütünleşik bir perspektifle yapılandırdı. Enstitü bünyesinde dört yüksek lisans ve iki doktora programı bulunuyor.
 
İLETİŞİM BİLİMİ VE İNTERNET ENSTİTÜSÜ
 
İnternet alanındaki ilk enstitü olma özelliği taşıyan İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, alanda eksikliği belirlenen yeni teorik perspektiflerin ve araştırma metodolojisinin geliştirilmesi, disiplinlerarası araştırma formlarının ortaya konulması ve bilginin üretiminin geliştirilerek gereksinim duyulan alanlarda uygulanmasını amaçlıyor. Enstitüde, doktora programları ile tezli ve tezsiz yüksek lisans imkanları mevcut.
 
DIŞ TİCARET ENSTİTÜSÜ
 
Türkiye’nin ilk dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip Dış Ticaret Enstitüsü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmanın yanı sıra piyasaya yönelik sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar da yürütüyor. Enstitüde tezli ve tezsiz yüksek lisans yapılabiliyor. Enstitü bünyesinde iki farklı alanda doktora programı mevcut.
 
SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ
 
Sosyal Bilimler Enstitüsü, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş çok sayıda programı ile eğitim ve araştırma faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitünün öğretim elemanı kadrosunda, finans ve reel sektörün duayenleri de yer alıyor.
 
FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ
 
Fen Bilimleri Enstitüsü, 11 farklı programla yüksek lisans ve doktora eğitimi veriyor. Enstitü bünyesinde yer alan Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi, Koruma ve Restorasyon programları Türkiye’de alanlarının öncüsü olan lisansüstü programlar. Ayrıca Siber Güvenlik doktora programı öne çıkıyor.
 
İNDİRİM VE BURS İMKANLARI
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü programlarına başvuranlar arasında gerekli şartları sağlayanlar, indirim ya da burs elde edebiliyor. Şehit çocukları, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan kardeşi olanlar, İTO Meclis üyeleri, İTO ve iştiraklerinde personel olarak çalışanlar, İTO üyeleri, Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odalarında yönetim kurulu üyesi, meclis başkanı ve başkanlık divanı üyesi olanlar, İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (TİDER) üyeleri, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyeleri, engelli öğrenciler, çeşitli oranlardaki indirimlerden faydalanabiliyor. Üniversite, ayrıca eş indirimi, kamu personeli indirimi gibi başlıklar altında da indirimler uyguluyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalanan kuruluşların mensupları da indirimlere tabi tutuluyor. Lisansüstü programları için burslar da veriliyor.
 
Ayrıntılı bilgi için: lisansustuaday.ticaret.edu.tr