Görme engellilere ders kaynakları

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi, görme engelli öğrencilerin kaynak ihtiyaçlarının giderilmesi için materyallerin pdf ya da sesli kitap formatında kütüphane sistemine yüklenmesi projesine başladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 09 Mayıs 2022 Pazartesi
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi Kütüphanesi, görme engelli öğrencilerin kaynak ihtiyaçlarının giderilmesi için materyallerin pdf ya da sesli kitap formatında kütüphane sistemine yüklenmesi projesine başladı. Sadece görme engelli öğrencilerin kullanabileceği ders kaynakları; eser adı, yazar, ders adı, ders kodu ya da dersi veren öğretim üyesi gibi bilgilerle, kütüphane programında oluşturulan sistem üzerinden taranabiliyor.

Proje kapsamında, Boğaziçi Üniversitesi GETEM ve İstanbul Üniversitesi Engelsiz Bilgi Merkezi ile işbirliği yapılarak, bu kurumlarda olan ders kaynakları pdf ve sesli kitap formatında temin edildi. Görme engelli ders kaynakları koleksiyonunda pdf/sesli kitap sayısı şimdiden 89’a ulaştı. Her dönem başında süreç tekrar edilerek yeni gelen öğrencilerin kaynak ihtiyaçları da giderilecek.

BRAILLE KOLEKSİYONU

Görme engelli öğrencilerin Braille kaynaklarla okuma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kütüphanede Braille koleksiyonu oluşturuldu. Öncelikle İngilizce Hazırlık Okulu’ndaki öğrencilerin kullanması için seçilen sekiz İngilizce okuma kitabı ve iki İngilizce Gramer kitabının Braille çevrilme işlemleri yapıldı.

SESLİ KİTAP MATERYAL SÜRECİ

Öğrenci toplulukları tarafından da hukuk kaynaklarının seslendirilmesiyle ilgili süreç yürütülüyor. Bu bağlamda Anayasa, Medeni Kanun, Borçlar Kanunu ve seçilen içtihat metinlerinin seslendirilmesi işlemleri yapılıyor. Söz konusu kaynakların seslendirme işlemleri tamamlandığında ses dosyaları sistem üzerinden kullanıma açılıyor.

Görme Engelli Ders Kaynakları Koleksiyonu’nda görme engelli materyali olarak tanımlanan pdf/sesli kitaplar sadece görme engelli öğrencilerin sisteme giriş yaparak kullanabileceği şekilde düzenleniyor.

Görme engelli koleksiyonuna erişim için: https://bit.ly/3Em2yBk