Kamu-eğitim diplomasisi ticareti de geliştirecek

Geçtiğimiz yıl üniversitelerde 224 bin uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan Türkiye, buradan mezun olanlarla kamu ve ticarette işbirliğini geliştiriyor. Benzeri bir kapı da 47 ülkede yer alan Türkiye Maarif Vakfı okulları sayesinde açılıyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 30 Mayıs 2022 Pazartesi
AA + -

Türkiye’de yükseköğretim kurumlarında okuyan uluslararası öğrenci sayısında büyük bir artış yaşanıyor. 2018 yılında üniversitelerde 107 bin uluslararası öğrenciyi ağırlayan Türkiye’de, geçen yıl bu sayı 224 bine yükseldi. Önümüzdeki yıl ev sahipliği yapılacak uluslararası üniversite öğrencisi sayısının 300 bini geçmesi bekleniyor. Geçen yıllar içinde mezun olanlar kendi ülkelerinde akademide ve kamu kurumlarında önemli pozisyonlara yükselirken, birçoğu diplomaside ve ticarette ikili ilişkileri geliştiren kişiler oldu. Türk üniversitelerinden mezun olan uluslararası öğrencilerin, Türkiye tecrübelerini girişimci olarak kullanmaları, hem kendi şirketleri için büyük bir avantaj oluyor hem de ticaret hacmini geliştirecek önemli bir potansiyeli harekete geçiriyor.

47 ÜLKEDE 418 OKUL

Benzeri bir potansiyel, diğer ülkelerde bulunan Türk okullarında ortaya çıkıyor. Yurt dışında her düzeyde eğitim kurumu açan Türkiye Maarif Vakfı’na (TMF) bağlı okullar, o ülkelerin vatandaşlarının Türkiye’ye olan ilgilerinin artmasını sağlıyor. 47 ülkede Maarif Vakfı’na bağlı 418 eğitim kurumunda 50 bin öğrenci, gelecekteki ilişkiler açısından önemli bir potansiyel oluşturuyor. Bu okulların 400’ü K12 seviyesinde bulunurken, Maarif Vakfı, ayrıca Türkiye adına 43 yurt ve 1 üniversite işletiyor. Yerel dil ve yabancı dilin yanı sıra Türkçe dersinin de verildiği bu okullarda Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayladığı ‘Yabancılara Türkçe Öğretim Müfredatı’ uygulanıyor.

PEKİŞTİREN TEMASLAR

Yerel etkinliklerin yanı sıra ülkelerindeki Türk Büyükelçisinin katıldığı etkinliklerde ve Türkiye’den üst düzey ziyaretlerde, bu okullardaki öğrenciler de ağırlanıyor.
Bu temaslar, öğrencilerin Türkiye’ye ilgilerini artırıyor. Maarif öğrencileri, forumlar ve fuarlar sayesinde Türk iş dünyasının temsilcileriyle de tanışma imkanı buluyor.
Bu arada Maarif öğrencileri kendi ülkelerinde çeşitli dereceler elde ederken, mezunların birçoğu üniversite öğrenimi için Türkiye’ye geliyor. Türk üniversitelerinin bu ülkelerde düzenlediği eğitim fuarları da Türkiye’ye olan ilgiyi artırıyor. 2021 yılında Maarif Vakfı okullarından mezun 1.020 öğrenci Türk üniversitelerini tercih etti.

TİCARET İÇİN KONTAK

Kamu-eğitim diplomasisi yürüten Türkiye Maarif Vakfı’nın faaliyetleri, ülkeler arasındaki diplomatik ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra ticari işbirliği için gerekli altyapıyı da hazırlıyor. Maarif mezunları yeni pazarlara açılan Türk firmaları için de göz ardı edilmeyecek potansiyel kontak kişiler anlamına geliyor.

AFRİKA’YA DOKUNMAK GELECEĞE YATIRIM

25 Mayıs Afrika Günü etkinlikleri, kıtaya ilgiyi artırıyor. Türkiye Maarif Vakfı’nın da 25 Afrika ülkesinde 20 bin öğrencisi bulunuyor. TMF yetkilileri, “Afrika’nın geleceği, dünyanın geleceğidir. Oraya atılan her tohum, dünyayı besleyecek bir ağaca dönüşecektir” diyerek, kıta insanlarına dokunmanın önemini vurguladı.

SOMALİ

Somali’deki Maarif Okulları, ülkenin en başarılı eğitim kurumları. Maarif Vakfı, Mogadişu ve Hargeisa’daki 3 kampuste 1200 öğrenciye eğitim veriyor.

KIRGIZİSTAN

Türkiye Maarif Vakfı bünyesindeki Maarif Ajansı tarafından Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te ‘Türk Üniversiteleri Eğitim Fuarı’ düzenlendi. Türkiye’den üniversitelerin stant açtığı fuara ilgi yoğun oldu.

ARNAVUTLUK

Türkiye Maarif Vakfı’nın Arnavutluk’taki okullarında okuyan öğrencileri, İngiltere merkezli Uluslararası Owlypia Yarışması’nda altın, gümüş ve bronz madalya kazandı.

GÜNEY AFRİKA

Türkiye’nin Cape Town Başkonsolosluğu ile Türkiye Maarif Vakfı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliği düzenledi. Türk-Güney Afrika Gençlik Birliği (TURKSAY) işbirliğindeki etkinliğe, Khayelitsha’daki Baphumelele Kimsesizler Yurdu’nda kalan gençler ve çocuklar katıldı.

SUDAN

Türkiye Maarif Vakfı Sudan Okullarının ilköğretim bölümü için Hartum’da mezuniyet programı düzenlendi.

PAKİSTAN

Pak-Türk Maarif Uluslararası Okulları öğrencilerinin projesi, ABD’de düzenlenen uluslararası bilim ve fen fuarı The International Science and Engineering Fair’de finale kaldı.