Dış ticarette Uzmanlığa giden yol bu enstitüden geçiyor

Türkiye’de alanında ilk ve tek olan Dış Ticaret Enstitüsü; altı örgün, bir uzaktan eğitim programıyla sektörün yetişmiş eleman ihtiyacını karşılamaya ve akademisyenler yetiştirmeye devam ediyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 20 Haziran 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

İstanbul Ticaret Üniversitesi lisansüstü eğitim başvuruları, beş enstitüde devam ediyor. Bunlardan biri de Türkiye’nin ilk ve tek dış ticaret enstitüsü olma farklılığına sahip Dış Ticaret Enstitüsü. Bir ihtisas enstitüsü olan Dış Ticaret Enstitüsü, uluslararası ticaret alanındaki uzmanlığı ile dikkat çekiyor. Enstitü, akademik düzeyde lisansüstü programlar açmak/yürütmek, konferans, seminer, sempozyum ve benzeri etkinlikler düzenlemek, piyasaya yönelik olarak sektörel bazda uygulamalar ve araştırmalar yapmak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor. Enstitü bünyesinde altı programla eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ediliyor. Ayrıca uzaktan eğitimle uluslararası ticaret alanında tezsiz yüksek lisans imkanı da var.

LİSANSÜSTÜ PROGRAMLARI

Dış Ticaret Enstitüsü’nde; Uluslararası Ticaret-Türkçe, Uluslararası Ticaret-İngilizce, Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi ile Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku yüksek lisans programları bulunuyor. Programlara katılmak isteyenler, tezli veya tezsiz seçeneklerinden istediklerini seçebiliyor. Enstitü, uluslararası ticaret alanında akademisyen yetiştirmeye yönelik Uluslararası Ticaret ile Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku doktora programlarını da yürütüyor.

ULUSLARARASI TİCARET VE AB HUKUKU

Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku Yüksek Lisans Programı, genel hukuk nosyonunu uluslararası ticaret ve Avrupa Birliği hukukuna ilişkin konulara uyarlayabilecek donanım kazandırmaya yönelik bir program. Programla öğrencilerin, küreselleşen hukuktaki gelişmeleri takip edebilecek düzeyde bilgi sahibi olması hedefleniyor. Program; katılımcı öğrencilere akademik kariyer yanında hakim, avukat veya hukuk danışmanı sıfatıyla uygulamaya aktarabilecek bilgi ve becerilere sahip olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Adalet Divanı içtihadını takip edebilecek ve gerektiğinde danışmanlık hizmeti verebilecek bir birikim kazanma imkânı sunuyor.

SEKTÖREL İŞBİRLİKLERİ

Dış Ticaret Enstitüsü; eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra dış ticaretle ilgili ülke ve sektör araştırmaları yapma, dış ticaretin iktisadi, ticari, teknik, sosyo-kültürel, siyasal ve hukuki yönlerini inceleme ve bu hususlarda rapor üretme hedefine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyor. Enstitü, ayrıca dış ticarete ilişkin verileri ve bilgileri değerlendirmek üzere Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Türk Eximbank gibi kuruluşlar ile Rektörlük nezdinde yapılan protokoller yoluyla sektörel işbirliklerine aktif olarak katılıyor.

BURS VE İNDİRİM İMKANLARI

Dış Ticaret Enstitüsü, burs ve indirim yoluyla öğrencilere destek vermek için çeşitli kurum ve kuruluşlarla anlaşmalar da yapıyor. Ticaret odaları, ticaret borsaları, çeşitli dernekler, bankalar, meslek kuruluşları ile yapılan bu protokollere yenileri de ekleniyor.

YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI

  • Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi (Tezli-Tezsiz)
  • Uluslararası Girişimcilik ve Yenilik Yönetimi (Tezli-Tezsiz)
  • Uluslararası Ticaret (İngilizce) (Tezli-Tezsiz)
  • Uluslararası Ticaret (Tezli-Tezsiz) Sütlüce & Küçükyalı
  • Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku (Tezli-Tezsiz)

DOKTORA PROGRAMLARI

  • Uluslararası Ticaret
  • Uluslararası Ticaret (İngilizce)
  • Uluslararası Ticaret ve Avrupa Birliği Hukuku

UZAKTAN EĞİTİM PROGRAMI

  • Uluslararası Ticaret (Tezsiz)

GÖRME ENGELLİLER İÇİN KİTAPLARI SESLENDİRDİLER

İstanbul Ticaret Üniversitesi öğrencileri, görme engelli öğrenciler için ders kitapları seslendirme projesi başlattı. Projenin ilk ayağına katılan öğrencilere, Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu ve Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Asuman Yılmaz tarafından sertifika verildi.

KÜTÜPHANEDEN ERİŞİM

Sertifika için düzenlenen törende konuşan Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu, projeye katılan öğrencileri tebrik etti ve çok önemli bir sorumluluk yüklendiklerini söyledi. Dekan Prof. Dr. Asuman Yılmaz da sosyal sorumluluk projelerinin önemini vurgulayarak, öğrencilere teşekkür etti. Sertifika törenine Kütüphane Müdürü Yasin Demirbaş ve Öğrenci Konseyi Başkanı Musa Bekik de katıldı.

Proje kapsamında öğrenciler, görme engelli öğrenciler için yasal mevzuatı seslendiriyor. Çalışmalar, İletişim Fakültesi TİMM Radyo stüdyosunda yürütülüyor. Çalışmanın kısa sürede tamamlanarak üniversite kütüphanesinde öğrencilerin erişimine hazır hale getirilmesi planlanıyor.

Proje ekibinde Hukuk Fakültesi’nden Hilal Işık Erdoğan, Gülsüm Serap Köse, Gülnar Haznevi, Zeynep Özcan, Fatih Davut Ejder, Furkan Yıldız ve Muhammet Ali Tilbeç; İletişim Fakültesi’nden Bahar Mert ve Talha Tayyip Aydoğan yer alıyor.