Prof. Dr. Sabri Orman’a vefa

Türkiye’de iktisat ve İslam iktisadı alanında önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Sabri Orman, vefatının ikinci yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir programla anıldı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 28 Haziran 2022 Salı
AA + -

Türkiye’de iktisat ve İslam iktisadı alanında önemli çalışmalar yapan Prof. Dr. Sabri Orman, vefatının ikinci yılında İstanbul Ticaret Üniversitesi ve İstanbul Ticaret Odası tarafından düzenlenen bir programla anıldı. Üniversitenin Sütlüce Yerleşkesi’nde düzenlenen programda ‘Sabri Orman’ı Anlamak’ isimli İTO yayınının tanıtımı da gerçekleştirildi.
GÜÇLÜ FİKİRLER ÖLMEZ
Programda konuşan İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Öztürk Oran, “Üniversitemizde 2009-2011 yıllarında rektörlük görevinde bulunan Sabri Orman Hocamızı ölümünün ikinci yılında rahmetle, şükranla, özlemle yad ediyorum. Güçlü ve ışık saçan fikirler asla ölmez” dedi.
ALİMİN DEĞİL, ALEMİN ÖLÜMÜ
İTO Başkanı Şekib Avdagiç ise “Alimin ölümü, bütün alemin ölümü gibidir” sözünü hak eden, öncü bir bilim adamını, bir hocayı, yol arkadaşlarını anmak için toplandıklarını ifade ederek, “Daha da önemlisi, son 20 yıldır gündemden düşürmediğimiz yerli ve milli üretimin ancak yerli ve milli bir iktisadi düşünceyle mümkün olacağının bilincinde olan, bunun için gayret gösteren bir düşünce insanını, bu kutsal amaç için gece gündüz demeden çalışan bir bilim emekçisini anmak için toplandık” diye konuştuk.
İLMİ MİRASINI KUŞANALIM
İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu da şunları söyledi: “Önemli insanları böyle toplantılarla anmak, o insanların bıraktığı mirasın hatırlanmasına, bir muhasebe yapılmasına vesile oluyorsa gerçekten anlamlı olabilir. Bu sebeple bu programın Sabri Orman Hocamızı daha iyi anlamamıza, onun ilmi mirasını kuşanmamıza ve insani durumunun da aynı şekilde genç nesillere aktarılmasına vesile olmasını diliyorum.”
KİMLER KATILDI
Anma programına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, İTO Meclis Başkanı ve İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Öztürk Oran, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Oğurlu, İstanbul Galata Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özgür Çengel, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Arel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. A. Ercan Gegez, İstanbul Ticaret Üniversitesi rektör yardımcıları, dekanlar, enstitü müdürleri, akademisyenler ile Sabri Orman’ın eşi Nurhan Orman ve oğlu Sedat Orman katıldı.