Yeniden eğitime başladı: Siber güvenlik ve bilgisayar programcılığı

İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, bilişim sektörünün ara eleman ihtiyacını karşılamak için Siber Güvenlik ve Bilgisayar Programcılığı bölümleriyle eğitim faaliyetlerine yeniden başladı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 25 Temmuz 2022 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, Siber Güvenlik ve Bilgisayar Programcılığı bölümleriyle yeniden eğitim hayatına başladı. TİCARET Meslek Yüksekokulu, üniversitenin Bologna Süreci’ne dahil olmasıyla eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara vermişti.
 
Türkiye’nin uluslararası pazarlarda rekabet gücünün artırılmasının ancak gelişmiş meslek yüksekokullarının yetiştireceği nitelikli teknikerlerle mümkün olabileceği gerçeğinden hareketle yeniden faaliyetlerine başlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi Meslek Yüksekokulu, mesleki ve teknik eğitime öncelik ve ağırlık verecek. TİCARET Meslek Yüksekokulu, sektörün ara eleman ihtiyacının karşılanmasını hedefliyor.
 
BİLGİSAYAR PROGRAMCILIĞI
 
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler ‘sanayi’ (yazılım, siber güvenlik, IoT, akıllı arabalar, savunma, havacılık ve uzay sanayi vb.) kavramını değiştirdi ve ‘sınır’ kavramını ortadan kaldırdı.
 
Entegre devrelerden oluşan cihazların, cep telefonlarının, robotların, insansız araçların, kendi kendine hareket edebilen ve karar verebilen donanımların arkasında yüksek teknoloji ve bu teknolojiyi hayata geçirip can veren programlara ihtiyaç var.
 
TİCARET Meslek Yüksekokulu’nun bölümlerinden biri olan Bilgisayar Programcılığı ile internet, web tasarımı ve programcılığı, sistem analizi, veri tabanı, bilgisayar ağları gibi yazılım ve donanım teknolojileri konusunda eğitim verilmesi, nitelikli, teknik bilgiye sahip uzmanlar yetiştirilmesi planlanıyor. Programdan mezun olanların dış ticaret ile uğraşan her ölçekteki kuruluşta uzun süreli ve garantili istihdam imkânı bulabilmeleri hedefleniyor.
 
Programın yeni nesil eğitim müfredatı; web, mobil, platform bağımsız yazılımlar, sanallaştırma ve bulut bilişim odaklı yazılımlar, yazılımın servis olarak sunulması gibi yeni yaklaşımlar, güvenli yazılım geliştirme teknolojileri, açık kaynak kodlu yazılımlar ve entegrasyonları, konteyner mimarisi kullanımı, yazılım yönetişimi, yazılım projeleri ve çevik yaklaşımlar gibi alanlarda geliştirme, hizmet ve destek verebilme yetkinliklerine odaklanarak, diğer eski programlardan farklılığını ortaya koyuyor.
 
SİBER GÜVENLİK
 
İçerisinde bulunduğumuz dijital çağda, üretilen ve yönetilen tüm çalışmaların en önemli değer unsurunun, doğru bilgi ve güvenilir veri olduğu ön plana çıkıyor. Bilgi ve iletişim teknolojileri kapsamında kabul edilen internet teknolojileri; web sayfaları, bloglar, sosyal medya uygulamaları, sensörler ve daha pek çok veri toplayan cihaz ve uygulamalar sayesinde her an bilimsel olan veya olmayan veriler toplanır hale geldi. Bu verilerin miktarı ve çeşitliliği arttıkça güvenli saklanması, saldırılara karşı korunması, ağ alt yapıların tasarlanması çok katmanlı hale geliyor ve bu durum ayrı bir istihdam kolunu oluşturuyor.
 
Şirketler, veri değerlerini korumak ve güvenliğini garanti altına almak için bilgi güvenliği uzmanı, güvenlik uzmanı, ağ güvenlik uzmanı, siber güvenlik uzmanı başlıkları altında istihdam arayışı içerisinde. Piyasada oluşan bu ihtiyaç, kendisini bu konuda geliştiren, kariyer edinen veya uluslararası güvenlik uzmanı sertifikalarına sahip olan kişiler aracılığı ile gideriliyor.
 
Siber Güvenlik Programı ile öğrencilere bilgisayar ağı teknolojileri ve bu teknolojilerin güvenlik altyapısının oluşturulması için iki yıllık teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor. Programla bilgi teknolojileri, bilgi güvenliği ve bilgisayar programcılığı başta olmak üzere her alanda dijital faaliyetleri olan kurum ve kuruluşların ihtiyaçlarına cevap verebilecek nitelikli ve donanımlı siber güvenlik uzmanlarının yetiştirilmesi amaçlanıyor.
 
Eğitimlerin yanı sıra üniversitenin anlaşmalı olduğu firmalarda staj ve işyeri eğitimi imkanı da sağlanarak, sektördeki önemli bir ihtiyacı giderecek uzmanlar yetiştirilecek.
 
BURS İMKANLARI
 
TİCARET Meslek Yüksekokulu’nun iki bölümüne de yüzde 50 veya tam burslu olarak öğrenci alınacak. Bunların yanı sıra TİCARET’i ilk beş tercihinde yazarak yerleşen adaylara İstanbul Ticaret Odası (İTO) tarafından yüzde 20 ek indirim sağlanıyor. TİCARET’in tüm burs ve indirim imkanları lisansaday.ticaret.edu.tr sayfasında görülebilir.