Yeni öğrencileri için hazır

Türkiye’nin en köklü vakıf üniversiteleri arasında yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi; geniş burs imkanları, iş dünyasının ihtiyaçlarına göre şekillenen bölümleri, İstanbul’un en güzel semtlerinde konumlanan yerleşkeleri ve uzman akademik kadrosuyla yeni öğrencilerini bekliyor.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 01 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

Üniversite adayları için tercih maratonu başladı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS) giren 3 milyondan fazla üniversite adayı, ön lisans ve lisans seviyesindeki üniversite bölümlerini, 5 Ağustos 2022 tarihine kadar tercih edebilecek. Türkiye’nin en köklü vakıf üniversiteleri arasında yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi de yeni öğrencilerini bekliyor.

KÜRESEL ÖLÇEKTE ARAŞTIRMA

İstanbul Ticaret Üniversitesi; kentin en güzel semtlerinden Sütlüce ve Küçükyalı’da konumlanan yerleşkeleri ile öğrencilere, bilimsel ve teknolojik gelişmelere paralel eğitimin yanı sıra kültür ve sanat faaliyetleri ile küresel ölçekte araştırma yapabilme imkânını bir arada sunuyor. Üniversite bünyesinde altı fakülte (İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme, Hukuk, İletişim, Mühendislik, Mimarlık ve Tasarım), İngilizce Hazırlık Bölümü, Siber Güvenlik ve Bilgisayar Programcılığı bölümleri bulunan bir meslek yüksekokulu ve 5 enstitü (Dış Ticaret, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri, Finans Enstitüsü, İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü) ile araştırma ve uygulama merkezleri yer alıyor.

Akademik bilgi, birikim ve tecrübenin yanı sıra İstanbul Ticaret Odası’nın kurumsal desteğini de alarak büyüyen üniversite, öğrencilerine sadece uluslararası geçerliliği olan bir diploma değil, aynı zamanda şehrin içindeki kampüs hayatıyla, iş hayatının network imkânlarıyla ve akademik yönlü tecrübenin buluştuğu eğitim ortamlarında standartları yüksek bir gelecek vaat ediyor.

YAYIN SAYISINDA 2. SIRADA

İstanbul Ticaret Üniversitesi, YÖK 2022 Üniversiteler Raporu’na göre, 208 devlet ve vakıf üniversitesi arasında öğretim elemanı başına düşen ulusal hakemli dergilerde yayımlanan yayın sayısı bakımından 2. sırada bulunuyor. Üniversitenin Q1 ve Q2 yayın sayısında son iki yılda dört kata varan artışlar görülüyor.

EN İTİBARLI EĞİTİM KURUMU

İstanbul Ticaret Üniversitesi, sektörünün en önemli standartlarından biri olan The ONE Awards’da özel eğitim kurumları kategorisinde en itibarlı eğitim kurumu seçildi. Marketing Türkiye ve Akademetre Research and Strategic Planning işbirliğiyle yedincisi düzenlenen The ONE Awards’da yıl içinde itibarını en çok artıran markalarla, bu başarıda emeği geçen medya, PR, reklam ve dijital ajansları ödüllendirildi. Üniversite, organik olarak yapılan araştırmada en itibarlı özel eğitim kurumu seçildi.

MAVİ DİPLOMA AVANTAJI

Üniversitede lisans ve yüksek lisans eğitimlerini, teorik ve pratik derslerini başarıyla tamamlayan tüm öğrenciler, yükseköğretim diplomalarına ek olarak mavi diploma (DE) ile mezun oluyor. Mezun olduktan sonra yurt dışında eğitimine devam etmek veya yurt dışında çalışmak isteyen mezunlar, mavi diploma ile diğer adaylardan bir adım önde oluyor.

Üniversitelerin mavi diploma verebilmesi için Avrupa Birliği Eğitim Komisyonu kararlarına uygun ve ilgili komisyon tarafından belirlenen tüm kriterleri karşılaması gerekiyor. Buna göre üniversitenin çok dilli eğitim vermesi ve başarısı da önemli. Mavi diploma alınmış bir lisans ya da yüksek lisans eğitimi, kararın geçerli olduğu tüm ülkelerde onaylı hale geliyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin Türkiye’nin özellikle iş dünyasının ihtiyaçlarına göre oluşturulan bölümleri, çağın ruhuna uygun müfredatı, öğrenim ücretleri, burslar ve diğer imkanları için lisansaday.ticaret.edu.tr adresinden bilgi alınabilir.

GURUR KARNESİ

İstanbul Ticaret Üniversitesi, YÖK Üniversiteler Raporu’na göre;

 • 208 devlet ve vakıf üniversitesi arasında öğretim elemanı başına düşen ulusal hakemli dergilerde yayımlanan yayın sayısı bakımından 2. sırada,
 • Teknokent veya Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) projelerine katılan öğrenci sayısı bakımından 4. sırada,
 • Açık erişim imkanı bulunan kurum adresli bilimsel yayın oranı bakımından 4. sırada yer alıyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi, YÖK Vakıf Üniversiteleri Raporu’na göre;

 • 2021’de yatay geçiş ile gelen ve giden öğrenci oranına göre vakıf üniversiteleri kategorisinde 77 üniversite arasında 2. sırada,
 • Lisansüstü öğrenci sayılarına göre vakıf üniversiteleri kategorisinde 73 üniversite arasında 8. sırada,
 • Yüksek lisans öğrenci sayılarına göre vakıf üniversiteleri kategorisinde 66 üniversite arasında 8. sırada,
 • Doktora öğrenci sayılarına göre vakıf üniversiteleri kategorisinde 54 üniversite arasında 6. sırada,
 • Yabancı uyruklu öğrenci ihracat geliri getirisinde bütün üniversiteler arasında 7. sırada yer alıyor.

ÖĞRENCİLERİN BAŞARILARI

 • ABD International Business Ethics and Sustainability Case Competition Münazara Yarışması ikinciliği,
 • Karate Yarışması Türkiye ikinciliği,
 • TEKNOFEST ikinciliği,
 • 32. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması ikinciliği,
 • Spor yarışmalarında 5 yılda 3 dalda 80 madalya.