TİCARET’te kontenjanlar doldu, şimdi kayıt zamanı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, YKS sonuçlarına göre, tarihinin en yüksek doluluk oranına ulaştı. Bu yıl kontenjanlarını artıran TİCARET’teki bölümler, ikisi dışında yüzde 100 doldu. Yerleştirilen adayların kayıtları 22-26 Ağustos’ta yapılacak.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 23 Ağustos 2022 Salı
AA + -

İstanbul Ticaret Üniversitesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) 2021 yerleştirme sonuçlarında büyük başarı elde etti. Üniversite, bu sene kontenjanlarını büyük oranda artırmasına rağmen yüzde 96.5 doluluk oranına ulaştı. 2001 yılında 73 öğrenci ile öğretim hayatına başlayan İstanbul Ticaret Üniversitesi, her yıl başarılarını katladı. İstikrarlı bir şekilde büyüyen üniversite, bu yıl birçok bölümde kontenjan artışına gitti. Buna rağmen doluluk oranlarını rekor seviyede arttırdı.

Üniversitenin ÖSYM tercih rehberinde yer alan 60 bölümünden sadece ikisinde açık kontenjan kalırken, diğerlerinde yüzde 100 doluluğa ulaşıldı. Üniversitenin genel doluluk oranı ise yüzde 96.5 oldu.

Bu sene yeniden faaliyetlerine başlayan Meslek Yüksekokulu’nun Bilgisayar Programcılığı ve Siber Güvenlik bölümleri de üniversite adaylarının yoğun ilgisiyle karşılaştı ve tüm kontenjanları doldu.

PUANLAR ARTTI

Öte yandan TİCARET’in bütün bölümlerinde giriş puanlarının artması da dikkat çekti. Geçtiğimiz yıl 360 puanla öğrenci alan Psikoloji bölümü bu yıl 416 puanla öğrenci aldı. İstatistik bölümünün puanı ise 320’den 375’e çıktı. Hukuk Fakültesi’nin giriş puanı 396’dan 435’e Medya ve İletişim’in puanı ise 403’ten 462’ye yükseldi. Halkla İlişkiler ve Reklamcılık geçtiğimi yıl 428 puanla öğrenci alırken bu yıl 494’le aldı.

Mühendislik bölümlerinin puanlarında da 50 ila 100 puan arasında artışlar yaşandı.
Yerleşen adayların kayıtları 22-26 Ağustos tarihlerinde yapılacak. Adaylar dilerse 22-24 Ağustos 2022 tarihleri arasında e-Devlet üzerinden elektronik kayıt da yapabilecek.

İLETİŞİM TASARIMI VE YÖNETİMİ DOKTORA PROGRAMI AÇILDI

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü, doktora programlarına bir yenisini daha ekledi. İletişim Tasarım ve Yönetimi Doktora Programı, 2022 - 2023 Öğretim Yılında ilk öğrencilerini kabul etmeye başlayacak.
İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü bünyesinde açılması onaylanan “İletişim Tasarımı ve Yönetimi” Doktora Programı Enstitünün kuruluş amacında yer alan ve iletişim bilimi araştırmalarında eksikliği belirlenen yeni teorik perspektiflerin ve araştırma metodolojisinin geliştirilmesi, disiplinlerarası araştırma formlarının ortaya konulması ve bilginin üretiminin geliştirilerek, öğrenim süreçlerinin içinde yaşadığımız dönemin dinamik gereksinimlerine göre planlanması ve uygulanmasını öngörüyor.

Program, disiplinlerarası bir perspektifle, iletişim ve medya teknolojisi alanlarındaki yeniliğe ve gelişmeye açık bir yönelimle merkezine toplumsal iletişim süreçlerinin tasarımını ve stratejik yönetimini yerleştiriyor. Doktora programı; stratejik iletişim tasarım ve yönetimi, kültürlerarasılık ve küresel ağ oluşturma gibi yeni stratejik iletişim yönelimlerinin yanı sıra dijital sosyal ağ etkileşimi, dijital sosyal ağlarda karşılaştırmalı uluslararası iletişimin araştırılmasına odaklanıyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi İletişim Bilimi ve İnternet Enstitüsü bünyesinde ayrıca “Medya ve İletişim Çalışmaları”, “Halkla İlişkiler ve Tanıtım” ve “Sinema” bilim dallarında Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans ve Doktora Programları yer alıyor.

MİSAFİR ÖĞRENCİ OLMA FIRSATI

İstanbul Ticaret Üniversitesi, farklı yükseköğretim ortamı ve kültürünü tecrübe etmek isteyenlere misafir öğrenci statüsüyle bu fırsatı tanıyor. En az lise son sınıf öğrencisi veya mezunu olan ya da bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olanlar misafir öğrenci statüsüyle İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin tüm akademik imkanlarından faydalanıp yerleşkeleri kullanarak sosyal ve kültürel faaliyetlere katılabilecek.

Herhangi bir konu veya düzeyde ders almak ve üniversitenin imkanlarından faydalanmak isteyenler İstanbul Ticaret Üniversitesi’ne başvurarak ‘misafir öğrenci’ statüsü kazanabilecek.

Misafir öğrenciler, aldıkları ve başarılı oldukları derslerden, ileriki yıllarda TİCARET’in herhangi bir programına ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri veya yatay geçiş yolu ile kayıt olmaları durumunda muaf tutulacak. Misafir öğrenciler üniversitenin kütüphane, spor salonları ve kafe gibi imkanlarından normal öğrenciler gibi faydalanabilecek.
Misafir öğrencilere diploma ya da unvan verilmeyecek; ancak ilgili yarıyıl sonunda Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı tarafından aldıkları dersleri ve notları gösteren not belgesi (transkript) verilecek.

Başvurular en geç Akademik Takvimde ilan edilen ders ekleme-bırakma süreleri içinde, Misafir Öğrenci Başvuru Formu ve istenilen belgeler ile birlikte, dersi sunan Fakülte Sekreterliğine yapılıyor.