Yüzyüze eğitimin ilk yılında rekor doluluk

Pandemi nedeniyle uzaktan ve hibrit eğitimle son iki yılını geçiren İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde uzunca bir aradan sonra tamamen yüzyüze eğitim yılı başlıyor. Bu yıl öğrencilerini ders masaları ve sınıf ortamında karşılayacak olan Ticaret Üniversitesi, aynı zamanda tarihinin en yüksek doluluk oranına ulaştı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 29 Ağustos 2022 Pazartesi
AA + -

HABER: HAMİT KARDAŞ

İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde yeni akademik dönem heyecanı yaşanıyor. Pandemi nedeniyle son iki yılda üç yarıyılı uzaktan eğitimle, bir yarıyılı ise hibrit eğitimle geçiren üniversitede uzun bir aradan sonra tamamen yüz yüze ders verilecek. Yüzyüze eğitimin bu ilk yılı aynı zamanda İstanbul Ticaret Üniversitesi tarihinin en yüksek doluluk oranına ulaştığı yıl oldu.

UZAKTAN KAYIT İMKANI

TİCARET, yeni öğrencilerini Sütlüce Yerleşkesi’nde kurduğu kayıt masalarında karşılıyor. İsteyen öğrenciler ise elektronik ortamda kayıtlarını gerçekleştirebiliyor. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde 2022-2023 akademik yılı, 26 Eylül’de başlayacak.

YATAY GEÇİŞTE ÖNCÜ

Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği TİCARET, bu sene tarihinin en yüksek doluluk oranını yakaladı. Sadece bir bölümde açık kontenjan kalan üniversitede geri kalan tüm bölümlerin doluluk oranı yüzde 100 oldu.

ÖSYM yerleştirmelerinde yoğun ilgi gören TİCARET, geçtiğimiz yıl yatay geçişle en çok öğrenci alan ikinci vakıf üniversitesi olmuştu. Bu sene yatay geçiş başvuru sayısını yüzde 100’ün üzerinde arttıran TİCARET’in bu alanda daha yüksek bir rekor kırması bekleniyor. TİCARET ayrıca lisansüstü eğitimlerde de en çok tercih edilen vakıf üniversiteleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Üniversite iş dünyasının ihtiyaçlarına göre belirlenen lisansüstü programlarını beş enstitüde devam ettiriyor.

REKTÖRDEN KAYIT

22 Ağustos’ta başlayan kayıtlarda, bir öğrencinin kaydını Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu yaptı. Öğrenciler ve velileriyle sohbet eden Prof. Dr. Oğurlu, gençlere, dersleri takip etmeleri ve kültürel faaliyetlere katılmaları konusunda tavsiyede bulundu. Aynı gün üniversiteyi ziyaret eden İstanbul Ticaret Odası Başkanı ve Üniversite Mütevelli Heyet Üyesi Şekib Avdagiç de kayıt masalarında öğrenciler ve velilerle sohbet etti.

İNDİRİM İMKANI

Lisansüstü programlarına başvuranlar arasında gerekli şartları sağlayanlar, indirim ya da burs elde edebiliyor. Şehit çocukları, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde okuyan kardeşi olanlar, İTO Meclis Üyeleri, İTO ve iştiraklerinde personel olarak çalışanlar, İTO üyeleri, Türkiye’deki Ticaret ve Sanayi Odalarında yönetim kurulu üyesi, meclis başkanı ve başkanlık divanı üyesi olanlar, İstanbul Ticaret Üniversitesi mezunları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Mezunları ve Mensupları Derneği (TİDER) üyeleri, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği üyeleri, engelli öğrenciler, çeşitli oranlardaki indirimlerden faydalanabiliyor.