1081 mezun daha iş hayatına uğurlandı

İstanbul Ticaret Üniversitesi, bin 81 öğrencisini daha Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen mezuniyet töreni ile iş hayatına uğurladı. Mezunlar, İstanbul’un eşsiz manzarası eşliğinde kep attı.

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 26 Eylül 2022 Pazartesi
AA + -

HAMİT KARDAŞ
 
Bu sene 20’nci yılını geride bırakan İstanbul Ticaret Üniversitesi, bin 81 öğrenciyi daha Cemile Sultan Korusu’nda düzenlenen törenle mezun etti. Böylece TİCARET, 20 bin mezun sayısını aştı. Törende üniversite 1, 2 ve 3’üncüsü ile onur ve üstün onur belgesi alanlar adına birer fidan dikilerek, fidan sertifikası verildi. Altı fakültenin mezunları kep atarak uğurlandı.
 
YENİ BİR HİKAYE YAZACAKSINIZ
 
Üniversite Mütevelli Heyet ve İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Öztürk Oran, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, üniversitenin her yıl adım adım büyüdüğünü söyledi. Oran, bunun mimarı olarak Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu ve tüm akademisyenlere, idari kadroya, öğrencilere, velilere ve tüm mezunlara teşekkür etti.
 
Mezunların bundan sonra yeni bir hikaye yazacaklarını belirten Oran, “Şu güzel tabloya baktığımda tutkuyla, heyecanla işinin peşinde koşarken kırmadan, dökmeden, kalpleri incitmeden ilerleyecek insanlar görüyorum” dedi.
 
Mezuniyetin üniversiteden ayrılık olmaması gerektiğini vurgulayan Oran, kapılarının mezunlara daima açık olduğunu söyledi.
 
ÖĞRENMEYİ ÖĞRENİN
 
Rektör Prof. Dr. Yücel Oğurlu ise mezuniyetin lisans döneminin sonu, ancak hayatta yeni bir sürecin başlangıcı olduğunu hatırlatarak, mezunlara tavsiyelerde bulundu. “Üniversite eğitimi size iyi bir meslek kazandırır, ancak mesleğinizde başarılı olmanız ve başarınızı sürdürmeniz kendinizi geliştirmeye devam etmenize bağlı” diyen Prof. Dr. Oğurlu, öğrenme sürecinin beşikten mezara kadar sürdüğünü ve günümüzde herkes için bir gereklilik olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. Oğurlu, şöyle devam etti: “Kendinizi her alanda sürekli geliştirme gayreti içinde olun. Ne iş yaparsanız yapın, iyi olmaya ve bulunduğunuz yerde farklılık oluşturmaya çalışın. Yaptığınız işlerin kalıcı olmasına özen gösterin. Günümüzde temel bir bilimi en iyi şekilde bilmek tek başına yeterli değil. Her şeyin çok hızlı gelişip değiştiği dünyada ihtiyaç duyacağımız en önemli şey, öğrenmeyi öğrenmek ve öğrendiğimiz bilgiyi kullanmayı bilmektir. Mark Twain’in ifadesiyle eğitim hafızayı doldurmak değil, zihni geliştirmektir.”

Rektör Prof. Dr. Oğurlu, mezunlardan mezuniyeti bir ayrılık olarak görmemelerini, bundan sonraki başarılarından üniversiteyi haberdar etmelerini isteyerek, dönem arkadaşlarını ve akademisyenlerini unutmamalarını tavsiye etti.
 
Konuşmaların ardından mezun olan öğrenciler, fakülte ve bölümlere göre 50’şer kişilik gruplar halinde sahneye davet edildi ve toplu kep atıldı.
 
YENİ TEMSİLCİLERİMİZ SİZLERSİNİZ
 
İTO Başkan Yardımcısı Dr. İsrafil Kuralay, törendeki konuşmasında, mezunlara, “Öğrendikleriniz sadece sizde kalmamalı. Göreviniz bu bilgileri ülkeniz için, vatanınız için, memleketiniz için de yararlı ve değerli hale getirmektir” tavsiyesinde bulundu.

Dr. Kuralay, şunları söyledi: “Üniversiteyle birlikte İstanbul Ticaret Odası olarak her zaman yanınızda olacağız. Türkiye’nin en önemli teknoloji projelerini hayata geçiren Teknopark İstanbul, Türkiye’nin başlıca girişim merkezi olan Bilgiyi Ticarileştirme Merkezimiz, siz değerli mezunlarımızın hizmetinde olacak. Özgür düşünen, araştıran, tartışan, üreten bireyler olarak Türkiye’nin kalkınma yolculuğuna bu imkânları kullanarak da katkı verebilirsiniz. Sizler üniversitemizin gurur kaynağısınız. Bizim yeni temsilcilerimiz sizlersiniz.”
 
40 YAŞINDA BİRİNCİLİKLE BİTİRDİ
 
Üniversiteyi birincilikle bitiren Gamze Doğan Kürün, mezuniyet töreninde yaptığı konuşmada, 18 yıllık çalışma hayatından sonra üniversite okumaya karar verip 40 yaşında mezun olduğunu söyledi. Kürün, insanların yaptıklarından değil, yapmadıklarından pişman olduklarını belirterek, “Başarısızlıktan değil, denememekten korkulmalı” dedi. Gamze Doğan Kürün, şunları söyledi: “İletişim Fakültesi öğrencisi olmak benim için her zaman çok önemliydi. Günümüzde iletişim; ekonomiden teknolojiye, medyadan sanata, spordan eğitime, siyasetten diplomasiye kadar tüm bu alanların merkezinde yer alıyor. Ama benim için bu fakültenin bir öğrencisi olmanın diğer bir önemi; hayallerime ulaşmak, hayatımda yarım kalanı tamamlamak demekti.”