Seçime kadar beklentiler

Dr. Can Gürlesel

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 12 Ekim 2015 Pazartesi
AA + -

Türkiye erken seçime gidiyor. Erken seçime kadar olan dönem için yurt içinde ve yurt dışındaki beklentileri değerlendirelim.

1. ABD’de faiz belirsizliği sürüyor

2015 yılının tamamını etkileyen FED faiz artışı belirsizliği sürüyor. Yıl içinde faiz artışı beklenen FED, eylül ayını pas geçtikten sonra ekim ve aralık toplantılarını işaret etti. Buna bağlı olarak faiz kararını etkileyecek her ekonomik veri değerlendiriliyor ve farklı beklentiler ortaya çıkıyor. Büyüme verisi faiz artışını desteklerken, istihdam verisi tersine etki oluşturdu. 27-28 Ekim toplantısına kadar verilere bağlı dalgalanma ve belirsizlik sürecek. Ekim ayında faiz artışı olasılığı halen bulunuyor.  

2. Avrupa’da yeni parasal genişleme beklentisi 

Avrupa Birliği’nde 2015 yılında ekonomik büyüme toparlanıyor ve ithalat artıyor. Avrupa Merkez Bankası’nın parasal genişlemesi bu iyileşmede belirleyici oluyor. Ancak AB’de deflasyon yani fiyatların gerilemesi endişesi geri geldi. Enflasyon yüzde sıfıra indi. Buna bağlı olarak Avrupa Merkez Bankası’nın mevcut parasal genişlemeyi artırma beklentisi ortaya çıktı. Bankanın ilave parasal genişlemeye gitmesi büyümeyi de destekleyecek, ancak Euro zayıflayacaktır.

3. Çin ve gelişen ülkeler endişeleri sürüyor  

Çin ekonomisinde ve buna bağlı olarak diğer gelişen ülkelerde ekonomik yavaşlama endişeleri artıyor. Çin’deki yapısal dönüşüm sonucu ekonomik büyüme yavaşlıyor. Çin ile ekonomik ve ticari bağları yüksek diğer gelişen ülkeler de Çin etkisi ile yavaşlıyor. Çin ekonomik büyümesini yüzde 7’de korumaya çalışıyor. Çin’in ekonomik verileri ve büyümeye yönelik yeni önlemleri izlenmeye devam edilecek. Çin küresel bir kriz kaynağı olmayacak, ancak şimdiden yavaşlama kaynağı oldu.

4. Seçim beklentileri etkili olacak

7 Haziran seçimleri sonrası Türkiye 1 Kasım tarihinde erken seçime gidiyor. 2015 yılının önemli ölçüde kayıp bir yıl olması ardından 2016 yılı önem kazanıyor. Seçimlerin sonuçları ile geniş siyasal ve toplumsal temsilin sağlanması ve uzun vadeli istikrarlı ve icracı bir hükümetin bir an önce kurulması önemli olacak. Bu itibarla seçim tarihine kadar seçim sonuçlarına ilişkin beklentiler yakından izlenecek. Partilerin seçim sonrasına yönelik tutumlarına ilişkin açıklamaları da belirleyici olacak.  

5. Ekonomi yavaşlıyor

7 Haziran seçimleri, erken seçim kararı alınması ve artan terör olaylarının yol açtığı ortamda ekonomide yavaşlama görülüyor. FED ve Çin etkisi ile artan küresel dalgalanmaların oluşturduğu sermaye çıkışları ve döviz kurları ile faizlerdeki artışlar da aynı döneme denk gelerek ekonomik büyümeyi yavaşlatıyor. Üçüncü ve dördüncü çeyreklerde oldukça zayıf ekonomik büyümeler gerçekleşecek.

6. Merkez Bankası FED’i bekliyor

TC Merkez Bankası döviz kurlarındaki ve faiz oranlarındaki hızlı artışa ve enflasyondaki yükselişe rağmen eylemsiz kalmaya devam ediyor. Merkez Bankası küresel dalgalanma ve FED beklentileri karşısında da eylemleri için FED’in faiz artışını beklediğini açıkladı. Bunların sonucu olarak Türk Lirası zayıflamaya devam ederken döviz rezervleri de azalışını sürdürüyor. Merkez Bankası seçime kadar mevcut politikasını sürdürecek.

7. Türk Lirası

FED beklentileri, küresel mali dalgalanmalar ve erken seçim süreci nedeniyle Türk Lirası zayıf kalmaya devam ediyor. Seçime kadar Türk Lirası zayıf kalacak. Seçim sonuçlarının Türk Lirası’na etkisi ise şimdilik belirsiz.

Son söz; seçime kadar iktisadi faaliyetlerin durağan kalacağı beklenirken şirketler için nakit akışları ve nakit yönetimi en kritik unsur olacak.