Fon yöneticileri çok karamsar

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 22 Şubat 2016 Pazartesi
AA + -

Lehman krizinin ardından tam 7 sene geçti. Milyarlarca dolar para basıldı. Faz kimi yerde 0’a indirildi, kimi yerde ise o da yetmedi ve negatife çekildi. ABD gibi bazı ülkeler bütün bu finansal mühendisliğin sonunda ekonomisini derledi toparladı. Japonya ve Avrupa Birliği gibi bölgelerde hala umutlar parasal genişlemenin derde derman olması bekleniyor. Ancak yadsınamaz bir gerçek var ki, basılan onca para, faizlerdeki rekor düşük seviyelere rağmen küresel ekonominin büyük bir kısmı resesyon, küçülme ya da hızla soğuma tehdidinde.

MERRILL LYNCH RAPORU

Merrill Lynch’in 200’e yakın fon yöneticisi ile yaptığı bir anket çok çarpıcı sonuçlar ortaya koyuyor. Anketin sonuçlarına geçmeden önce küçük bir bilgi notu; dünyanın dört bir yanından ankete katılan bu yatırımcıların yönettikleri portföyün toplam büyüklüğü 590 milyar dolar. Ayrıca anket henüz çok yeni, Şubat ayının 5-11 tarihleri arasında yapılmış. Anket sonuçlarında en çarpıcı kısım bence fon yöneticilerinin nakitte kalma tercihi. Yatırımcıların “nakit” tercihi en son 2001 yılında bu kadar yüksek olmuş. Mevcut faiz oranlarının ne kadar düşük ( hatta kimi yerde negatif) olduğu düşünülürse bu oran sanırım yatırımcıların 2016 için ne kadar karamsar olduğunu en güzel açıklayan kısım olmuş.

Ankette öne çıkan bir başka kısım ise “Önümüzdeki 12 boyunca küresel ekonomilerde büyüme ve toparlama nasıl olacak ?” sorusunda.

BEKLENTİLER DEĞİŞTİ

Yatırımcılar son 3.5 yıldır ilk kez toparlanma beklentilerini negatife yani kötüleşmeye çevirmiş. 2012 Haziran ayından geçen aya kadar zaman zaman düşse de “ekonomik toparlanma” kaleminde endeks hep pozitif tarafa kalmış. Ancak son yapılan ankette yatırımcılar artık küresel ekonominin toparladığını değil kötüleştiğini düşünüyormuş.
Enerji sektörünü ve gelişen ülkeleri kimse sevmiyor

Fon yöneticilerine portföylerinde short(kısa) ve long(uzun) pozisyonda olduğu yatırıma araçlarının isimleri sorulmuş. En fazla kısa pozisyon taşınan ilk 3 yatırım aracı; enerji sektörü hisseleri, gelişen ülkeler ve emtia ürünleri. Diğer yandan fon yöneticilerinin uzun pozisyon taşıdığı yani portföyünde bulundurmaktan çekinmediği ürünlere baktığımızda; nakitte kalmak, dolar varlıklar ve teknoloji hisseleri geliyor.

FED FAİZ ARTIŞI ÖTELENMİŞ

Geçen ay yapılan ankette fon yöneticilerinin yüzde 35’i 2016 yılı içinde 2 kez, yüzde 25 ise 3 kez faiz artırımı bekliyormuş. Aradan sadece 1 ay geçmesine rağmen bu oranlar çakılmış. Şubat anketinde yatırımcıların sadece yüzde 33‘ü 1 kez faiz artırımı beklerken yüzde 23‘ü hiç beklemiyor noktasına gelmiş.

HOUSTON WE HAVE A PROBLEM!

Görüldüğü üzere geçen senenin en büyük kabusu olan FED’in faiz artırımı sürecinin başlaması artık yatırımcı için dert değil. Ankette görüldüğü gibi fon yöneticilerinin ciddi kısmı neredeyse 2016’da hiç faiz artırımı beklemiyor. Ancak şimdi yeni bir sorunumuz var:

Büyüyememe!

Fon yöneticileri negatif faiz, ekstra likidite, parasal genişleme vs derken işin kontörlünün kaçtığını düşünmeye başlamış. Artık ne bir merkez bankasının açıkladığı yeni bir parasal genişleme haberi duymak istiyor ne de daha da düşürülen negatif faiz. Görmek istediği tek şey “ büyüyen ekonomi”

Bunun da tek yolu var:

“Mali politikaların yani kamunun devreye girmesi”