ITO Ticaret logo
  • EURO5,30
    % 0,20
  • DOLAR4,51
    % 0,45
  • ALTIN187,19
    % -0,28

Sanayi cirosunda son durum

Hikmet Baydar

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 19 Haziran 2017 Pazartesi
AA + -

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından, ülkemiz ekonomisinde önemli bir paya sahip olan sanayi sektöründeki ciro değişimlerini ortaya koyabilmek amacı ile hazırlanan sanayi ciro endeksinin mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde; 2017 Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 3.5, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 2.1 arttığını görüyoruz.

Takvim etkisinden arındırılmış sanayinin alt sektörleri (2010=100 temel yıllı) incelendiğinde ise 2017 Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 48.1 ve imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 29.1 arttığını gözlemliyoruz.

Sanayi cirosunun yıllık bazda bu kadar yüksek olmasında kurların yüksek olmasının çok büyük etkisi de bulunuyor. Kurlardan dolayı şişmiş maliyet ve fiyatlar enflasyonu da tetikledi. Aşağıdaki tablo bu durumu bariz bir şekilde ortaya koyuyor.

Eğer fiyatlar dolar bazında olsaydı bu şişkinliği görmeyecektik.
O yüzden de ciro artışının tamamı satış hacmi arttı diye yorumlanmamalı. Geçen sene başlarında dolar 2.95 TL, Euro 3.28 TL civarındaydı.

Gerek enflasyon gerekse kurların bu tür şişkinliklere yol açtığını söylesek de sonuç olarak sanayi cirosu geçen senenin yine de reel olarak üzerinde arttı. Artış oranı hem kur artış oranı hem de enflasyon oranlarının üzerinde gerçekleşmiş.

Bu gelişmeler dönemsel olarak darbe girişiminin olduğu dönemden öncesine rastlıyor. Dolayısıyla özellikle temmuz ayında bu farkın daha da açılacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Sanayi sektörü cirolarında herhangi bir yavaşlama veya daralma söz konusu değil. Eğer sizlerin firmasında bir daralma söz konusuysa ya fiyat politikası ya satış politikası ya da satılan ürün kalitesi gibi firma kaynaklı sorunları çözmeye odaklanmanızda fayda olabilir.