Dünya LNG pazarında neler oluyor?

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 03 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

Geçen yazımda Katar mevzunu incelerken “LNG-sıvılaştırılmış doğal gaz” denklemini göz ardı etmemek lazım diye bir giriş yapmıştım. Bugün de dünya enerji denklemi içinde LNG pazarına biraz daha detaylı bakalım istiyorum. Uzatmadan, rakamlara bakalım…

350 MİLYAR METREKÜP

Küresel enerji ihtiyacının kabaca yüzde 25’i doğal gaz üzerinden sağlanıyor. Bir başka ifadeyle yerkürede tüketilen enerjinin yüzde 33’ü petrol, yüzde 29’u kömür ve yüzde 25’i de doğal gaz kullanımından geliyor. Şimdi bir adım daha gidelim. LNG pazarı doğal gaz pazarının yüzde 11’ini oluşturuyor. Ancak bu pazar çok hızlı büyüyor. 2010 yılından beri her yıl ortalama yüzde 6 büyüyen LNG ticareti bugün itibariyle 350 milyar metreküpe ulaştı. Bir iki istatistik daha vereyim. 10 sene sadece 20 ülke LNG ithal ederken bugün bu sayı 33’e çıkmış. 2008-2016 arası LNG ticaretinin hacmi yüzde 60 artmış.

EN BÜYÜK TEDARİKÇİ KATAR

Peki, LNG pazarında kimler ihraç ediyor? Kimler tüketiyor?

LNG tedariğinin yüzde 32’si Katar’dan geliyor. Sonraki büyük oyuncular sırası ile Avustralya ve Malezya. Ancak şunu hatırlatayım; bu pazarda en büyük ihracatçı Avustralya’dan geliyor. Bu hızla devam ederse Avustralya 2020 yılında Katar’ın tahtını eline geçirebilir. ABD ise bu noktada henüz listeye girebilmiş değil. Ancak ABD’nin kaya gazı teknolojisi ile (shale gas) -yüksek basınç ile su, kum ve bazı kimyasallardan oluşan karışımın okyanus kıyısındaki kayaları hidrolik kırma teknolojisine maruz bırakma- ortaya çıkardığı gaz ve petrol herkesin malumu. Bu teknoloji sayesinde ABD hem en büyük doğal gaz üreticisi oldu hem de petrol üretiminde gözünü Suudi Arabistan’ın liderlik tahtına dikti. 2023 yılında hem gazda hem de petrolde dünyanın en büyük üreticisi olması bekleniyor.

YÜZDE 65’İ ASYA’DA TÜKETİLİYOR

Gelelim LNG pazarının tüketicilerine... Japonya LNG pazarında açık ara önde. Toplam LNG tüketiminin yüzde 34’ü Japonya’nın. Aslında Asya pazarı toplu olarak LNG tüketimin yüzde 65’ini oluşturuyor. Diğer yandan Avrupa’da en fazla LNG kullanan ilk 3 ülke ise İngiltere, İspanya ve Türkiye.

TRUMP’IN DENKLEMİ

Önceki hafta FT’de bir haber çıktı. Habere göre ABD Başkanı Trump, kaya gazı teknolojisinin gelişiminden çok memnunmuş ve artık çıkartılan gazın LNG formu ile başka ülkelere ihraç edilmesi için kanuni değişiklik yapacakmış. Trump, LNG gazı ile hem Çin’e mal ihracatı yaparak ticaret açığını düşürmeye hem de Avrupa’da Rusya’nın doğal gaz konusundaki hakimiyetini kırmaya çalışıyor. Bunun için ne lazım? Bir yandan ileri teknoloji ile üretim yapmaya devam etmesi lazım, diğer yandan da LNG pazarındaki tüketicilerin ABD ile bir araya getirilmesi. Bu denklemi aklımızda tutarsak önümüzdeki dönemdeki jeopolitik gelişmeleri daha iyi anlayabiliriz.