ITO Ticaret logo
  • EURO5,31
    % 0,25
  • DOLAR4,52
    % 0,52
  • ALTIN187,20
    % -0,34

Türkiye üzerine oynanan oyunlar

Hikmet Baydar

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 10 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

Son zamanlarda açıklanan makroekonomik veriler içerisinden özellikle enflasyon verisi yıllık bazda düşüş sinyali üretiyordu. Verilerde de Türkiye pozisyonunu azaltıp dövize geçmeye neden olacak bir haber söz konusu değildi.

Yıllık bazda düşme sinyali veren enflasyon rakamları gelecekte de nominal faizlerin düşeceği anlamına gelirken, dövizde de olması gereken sağlıklı tepki aşağı yönlü olmalıydı. Ancak bu böyle olmadı.

DÖVİZ SEPETİ NEDEN YÜKSELDİ

27 Haziran 2017 günü döviz sepeti birden 3.6992 seviyelerinden 3.7685 seviyelerine kadar çıktı. Bu arada gündemde buna neden olabilecek içeriye dönük bir haber bulunmuyordu. Piyasa yorumcuları, Fed toplantısı öncesi hareketlere, Kuzey Kore veya Körfez gerginliğine bağladılar. Oysa global piyasalarda benzer tepkiler olmadığından bu bahaneler pek de inandırıcı değildi. Ama yine de minareye kılıf uydurulmalıydı.

Peki ne oldu da birileri agresif bir şekilde dövize saldırdı?

Yukarıda bahsettiğim döviz sepeti yüzde 50 dolar, yüzde 50 Euro’dan oluşuyor. Yani yükseliş her ikisinde de yaşandı. Pariteye bağlı bir kur oynaklığı değildi. Belli ki birileri Türk Lirası’ndan dövize yönelmişti. O tarihten sonra küçük dalgalanmalarla da olsa kur yükseldi ve 6 Temmuz 2017 tarihinde sebebini öğrendik.

AVRUPA PARLAMENTOSU’NUN RAPORU

Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri diye biri bir rapor düzenlemiş; raporunda 16 Nisan Anayasa değişikliği paketinin mevcut haliyle yürürlüğe girmesi halinde Türkiye ile üyelik müzakerelerinin derhal ve resmen askıya alınması için AB devletleri ve Avrupa Komisyonu’na çağrıda bulunmuştu. Bu rapor 477 oyla kabul edildi.

Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye’ye yönelik sicili zaten bozuk. Yanlı ve Türkiye aleyhine kararlar aldığı biliniyor.
O yüzden onlardan beklenen gerçekleşti.

ŞİMDİ KENETLENME ZAMANI

Ancak bizim sorguladığımız bu değil. Bu raporun sürecini ve oylama sonucunu bilen birileri 27 Haziran 2017 ve hatta daha geri gidelim 19-20 Haziran 2017 tarihlerinde ve bugün öncesi diğer tarihlerde de net alımlar yaparak dövizin yükselmesine neden oldular. Makroekonomik nedenlerle olmayan ve tamamen ‘insider trading’ suçu işlenerek yapılan bu hareketin ciddi şekilde soruşturulması ve Türkiye aleyhine çalışan Avrupa Parlamentosu’nun Türkiye bacağındaki maşalarının da tek tek ayıklanmasının zamanı geldi. Şimdi kenetlenme ve bu maşaları tek tek bulup temizleme zamanıdır.

HAZİNE’YE HAKSIZ BORÇ

Türkiye üzerine oynanan her oyun birilerinin afişe olmasına neden oluyor. Zamanında yapılmayan bir müdahale gelecekte de yeni hamlelere karşı savunmasız kalmamıza yol açacak. Yazıyı hazırladığımız saatlerde döviz sepeti 3.89 seviyelerinin üzerini gördü. Böylece döviz cinsi borçların Türk Lirası karşılığı tekrar artış göstererek Hazinemizi haksız borç altına bir daha soktu.