Borsa yükseliyor ya diğer piyasalar?

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 17 Temmuz 2017 Pazartesi
AA + -

Bu ara herkesin ağzında aynı soru var: Borsa İstanbul daha fazla yükselir mi? Yılbaşından beri BIST 100 Endeksi yüzde 30 değer kazandı. Karşılaştırma açısından BIST 100 Endeksi yılbaşından beri yüzde 30 değer kazanırken, yatırım şirketi Morgan Stanley’nin takip ettiği ‘dünya borsaları endeksi’ yüzde 9, aynı kurumun takip ettiği ‘gelişen ülkeler endeksi’ ise yüzde 17 yükselmiş durumda. Olay net!

Borsa İstanbul, 2017’nin ilk yarısının tartışılmaz lideri. 

ŞİRKETLERİN DEĞERİ YÜZDE 24 ARTTI

Endeks rekor kırarken işlem gören şirketlerin piyasa değerleri de alıp başını gitti. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin piyasa değerlerinin toplamı dolar bazında yılbaşından bugüne yüzde 24 arttı ve 205 milyon dolar oldu. Bu değere en son 2016 yılının mayıs ayında ulaşılmıştı.  

Diğer Türk piyasaları aynı performansı gösteremedi.

Borsa İstanbul’da yaşanan bu iyimserlik piyasada işlem gören diğer Türk varlıklarında aynı oranda yaşanmıyor. Hazine tahvillerine baktığımızda yılbaşında yüzde 11’ler seviyesinde olan 2 yıllık devlet tahvil faizlerinin yüzde 11.60’lara çıktığını görüyoruz. 10 yıllık vadede ise yılbaşına göre faizde 50 baz puanlık sınırlı bir düşüş var. 

TÜRKİYE’NİN RİSK PRİMİ

Diğer yandan Borsa İstanbul’da da işlem gören ve yılbaşına göre piyasa değerleri yüzde 30 civarında artan Türk banka ve şirketlerinin çıkardıkları tahvillerin faizlerinde de son 2-3 aydır hızlı yükseliş var.

Ülke risk primindeki fiyatlama da enteresan. Yılbaşında işlerin hiç de iyi gitmediği dönemlerde, Türkiye risk priminin 270 baz puanlarda olduğu günlerden mayıs sonunda 180 baz puanlara kadar düştüğünü, ancak yeniden 200 baz puana yükseldiğini görüyoruz.

Gelelim döviz piyasasına... Sepet kur olarak tabir edilen yarı Euro/TL, yarı dolar/TL  olarak hesabı tutulan paritenin de yılbaşında 3.60 seviyelerinin
oldukça üzerinde 3.88’lerde işlem gördüğünü belirtebiliriz.

Bu açıdan baktığımızda Borsa İstanbul’un performansının açıklaması, diğer Türk varlıklarındaki gelişmelere bakılarak çok da kolay yapılamıyor.

ARTAN KÜRESEL RİSK İŞTAHI

Artan küresel risk iştahı fark yaratmış olabilir mi?

Küresel hisse senedi yatırımcısının Türkiye dahil her yerde yılın ilk yarısında çok iştahlı olduğunu belirtmek suretiyle yapılabilir. Gerçekten de şubat ortasından haziran sonuna kadar yaşanan dönemde küresel hisse senetleri piyasalarına ciddi para girişi oldu. Böyle bir dönemi 2014’ten beri görmemiştik. Ancak bu açıklama dahi yüzde 30’luk performansın kalıcılığı ve devamı konusunda bize net bir işaret vermiyor.

ÖZEL SEKTÖRDE STOKLARA YENİDEN YATIRIM ZAMANI

Endekse damga vuran iç piyasadaki gelişmeler oldu. KGF marifetiyle kredilerde yaşanan yıllık yüzde 30’lara varan artış, Merkez Bankası’nın faiz silahını çekerek 3.50-3.60 bandında stabilize etmeye çalıştığı kur, iç piyasada hükümetin teşvik, vergi indirimleri ve ötelemeler ile aldığı önlemlerin şirketler üzerinde Borsa’da olumlu etki yaptığı aşikâr. Ancak bunun meyveleri sanırım yılın ilk yarısında büyük oranda alındı. Şimdi özel sektörde stoklara yeniden yatırım yapıldığı, ihracatın dolar bazında arttığı günleri bir an önce görmeliyiz ki, BIST 100’ün performansı kalıcı ve uzun süreli olsun.