ITO Ticaret logo
  • EURO5,55
    % -0,96
  • DOLAR4,75
    % -0,85
  • ALTIN187,03
    % -0,49

İnşaat ve konut sektöründe gelişmeler

Dr. Can Gürlesel

Paylaş
instela'da paylaş
Yayınlanma tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı
AA + -

İnşaat ve konut sektörü tüm eleştirilere rağmen ekonomide piyasaları sürüklemeye devam ediyor. Bu çerçevede inşaat ve konut sektörlerindeki son gelişmeleri değerlendirelim:

1 - İNŞAAT SEKTÖRÜNDE TALEP BİR YIL ÖNCEKİ SEVİYESİNE YAKLAŞTI

Geçen yıl temmuzda yaşanan gelişmeler ekonomide tüm sektörlere yönelik talebi olumsuz etkiledi. İnşaat sektörü de etkilendi ve inşaat işlerine yönelik talep önemli ölçüde geriledi. Bu yılın temmuz ayına geldiğimizde ise sektörde talebin yeniden 2016 ilk yarı seviyesine çok yaklaştığı görülüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı sektörel güven endeksleri kapsamında açıklanan inşaat sektöründe faaliyetleri kısıtlayan temel faktörler içinde talep yetersizliği 2016 ekim ayından itibaren önemli ölçüde artmıştı. 2017’nin mayıs ayından itibaren ise talep yetersizliği sorununun azaldığı ve 2016 ilk yarısı seviyelerine yaklaşıldığı görülüyor.

2 - SEKTÖRDE FİNANSMAN SORUNUNA İLİŞKİN KAYGILAR SÜRÜYOR

Talepteki toparlanmaya karşın finansman sorununun halen önemli bir kaygı kaynağı olmaya devam ettiği ve geçen yıldan bu yana sınırlı bir iyileşme sağlanabildiği görülüyor. Genel olarak piyasalarda güven, ödeme, tahsilat ve kredi konularında sağlanan ilerlemelere rağmen inşaat sektöründe finansman sorunları, faaliyetleri kısıtlayan önemli bir faktör olmaya devam ediyor.

3 - İNŞAAT SEKTÖRÜNDE GÜVEN ENDEKSİ NİSANDA ZİRVEYE ÇIKTIKTAN SONRA GERİLİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun yayınladığı sektörel güven endeksleri kapsamında ölçülen inşaat sektörü güven endeksi (takvim ve mevsim etkisinden arındırılmamış endeks verileri) 2017 nisanda zirveye ulaştı. Ancak inşaat sektörü güven endeksi, izleyen üç aydır geriliyor. İnşaat sektöründe güven alanında yaşanan hızlı artıştan ve ulaşılan zirveden sonra bir gerileme yaşanıyor. Güvenin yeniden artışı için ilave iyileşmelere ihtiyaç duyuluyor.

4 - KONUT SATIŞLARI HAZİRANDA YÜZDE 8.1 GERİLEDİ

Konut satışları bu yıl ilk kez önemli ölçüde geriledi. Geçen yılın aynı ayına göre konut satışları yüzde 8.1 geriledi ve 97 bin 579 adet gerçekleşti. Bu gerilemede daha çok Ramazan ayı ve bayram etkisi bulunuyor. Bununla birlikte geçtiğimiz aylarda konut sektörüne sağlanan destekler ile birlikte yaşanan artışların da normalleşmeye başlayacağı öngörülüyor. Nitekim geçtiğimiz aylarda talep önemli ölçüde öne çekilmiş bulunuyor. Hazirandaki gerilemeye rağmen yılın ilk altı ayında konut satışları geçen yıla göre yüzde 3.7 artmış bulunuyor.

5 - YENİ KONUT FİYATLARINDA EN YAVAŞ ARTIŞ SON BİR YILDA YAŞANDI

İnşaat ve konut sektöründe konut fiyatlarının gelişimi, talebin izlenmesi açısından önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Bu çerçevede markalı yeni konut satış fiyatları ölçülmeye başlandığı 2010’dan, 2016 haziranına kadar en az enflasyon oranında arttı. 2016 haziran - 2017 haziran arasındaki bir yıllık süreçte ise markalı yeni konut satış fiyatları sadece yüzde 2.8 yükseldi. Son bir yıldaki gelişmeler, konut sektöründe yeni konut satış fiyatlarını önemli ölçüde sınırladı.

6 - YABANCILARIN KONUT ALIMI İKİNCİ ÇEYREKTE YÜKSELDİ

2012 haziranda yabancılara konut satışının düzenlenmesinin ardından en yüksek ilk yarıyıl satışı 10 bin 353 adet ile 2015’te gerçekleşti. 2016’da satışlar geriledi. 2017 ilk yarısında ise yabancılar 9 bin 595 konut satın aldı. Böylece en yüksek ikinci yıl alımı gerçekleşti. Yılın ilk çeyrek döneminde gerileyen yabancıların konut alımı, özellikle ikinci çeyrekte önemli bir artış gösterdi. Yılın ikinci yarısında da artışın süreceği bekleniyor.

Son Söz: İnşaat ve konut sektöründe ikinci çeyrekte zirveye çıkan ivmeye dikkat.