Dış ticaret verilerinde atlamamamız gereken detaylar

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 08 Ağustos 2017 Salı
AA + -

Yakın zamanda açıklanan haziran ayı dış ticaret verilerinin detaylarına bakalım istiyorum. Verileri dikkatli gözle değerlendirirsek önümüzdeki dönem için iyi bir gösterge olacağını düşünüyorum.

Yılın ilk yarısı sonunda toplam 77 milyar 453 milyon dolar ihracat yapmışız. Geçen seneye göre yüzde 8’lik artış var. En fazla ihracat yaptığımız ilk 4 ülke Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD ve İngiltere. İhracatımızın yüzde 47’si AB pazarına, yüzde 22’si de Ortadoğu pazarına. Bir başka gösterge olarak, ihracatımızın yüzde 33’ü düşük teknolojili ürünler, yüzde 29’u orta-düşük teknolojili ürünler. Buna karşılık yüzde 34’ü orta-ileri teknoloji ve sadece yüzde 4’ü yüksek teknolojili ürünlerden oluşuyor.

İthalatımız ise ilk 6 ayda 108 milyar 3 milyon dolar olmuş. Bu da kabaca yüzde 8.7’lik artış demek. En fazla ithalat yaptığımız ülkeler sırasıyla Çin, Rusya, Almanya ve ABD. Coğrafi olarak baktığımızda ise ithalatımızın yüzde 36’sını AB’den, yüzde 9’unu Ortadoğu’dan yapıyoruz. İthal etiğimiz ürünlerin yüzde 14.7’si ileri teknoloji, yüzde 42’si de orta-yüksek teknolojili ürünler.

Toparlayalım...

Yılın ilk yarısındaki gelişmeler 2017 sonunda toplam 59-60 milyar dolar civarında dış ticaret açığı vereceğimizi söylüyor. Bu rakamın kabaca 31-32 milyar doları enerji ithalatının sonucunda ortaya çıkıyor. Geçen yıl bu rakam 27 milyar dolar civarındaydı. Altın ve enerji hariç baktığımızda 12 aylık dış ticaret açığı 26-27 milyar dolar seviyesinde kalıyor. Bu rakam 2010’dan beri gördüğümüz en düşük açık.

Enerji ve altın hariç dış ticaret açığının düşmesi ilk etapta sizi sevindirebilir. Ama ithalat kaleminde düşüşler nereden geliyor diye baktığımızda, sermaye malı ithalinde yüzde 35’lik daralma görüyoruz. Ayrıca tüketim malı ithalatında da yüzde 3’e yakın bir daralma var. Artan tek ithalat kalemi, altın ve enerji ithaline bağlı olan “ara mal” ithalatı. Bu ne anlama geliyor? Yatırımlar, üretim ve iç talep açısından iyimser bir beklentinin olmadığı anlamına... Türkiye’de uzun süredir özel sektör yatırımları ve stoklar konusunda olumlu bir gelişme olamadığı göz önüne alındığında maalesef yılın ilk yarısı sonrası resmin pek de değişmediğini görüyoruz.