Bütçe ve detayları

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 21 Ağustos 2017 Pazartesi
AA + -

Herkesin gözü kulağı büyüme rakamlarında. Bu sene yüzde 5 büyür müyüz? İlk iki çeyrekteki büyüme performansı sene boyunca devam eder mi gibi muhtelif sorular herkesin dilinde. Ancak büyüme rakamları bu kadar tartışılırken gözden kaçmaması gereken bir başka konu daha var: “Büyümenin yüksek gelmesi için kim hangi fedakarlığı yapıyor?”

İşte bu noktada sözü son açıklanan temmuz ayı bütçe rakamlarına bağlayacağım.
Temmuz ayı itibarıyla ilk 7 ay sonunda bütçe 24.5 milyar TL açık vermiş. Geçen yıl aynı dönemde ise bütçe 1.2 milyar TL fazla veriyormuş. Nasıl olmuş diye baktığımızda ilk 7 ayda gelirlerin yüzde 10.7, giderlerin ise yüzde 19 arttığını görüyoruz. Geçen seneye göre gelirlerdeki artış 3 puan kadar yükselmiş.

Özellikle yapılandırmadan gelen artı burayı hareketlendirdi. Ancak giderler geçen seneye göre ilk 7 ayda tam 9 puan birden artmış. Neden artmış? Çünkü faiz dışı harcamalarda müthiş bir artış var. Temmuz ayında burada bir miktar frene basılsa da ortaya çıkan tablo şu: Geçen sene 7 ayda bütçe 32 milyar TL faiz dışı fazla veriyormuş. Bu sene ise aynı dönemde 8.4 milyar TL açık vermiş durumda.

Bütçeye ciddi tahribat veren kamu destekli büyüme ve istihdam seferberliğinin izlerini pozitif anlamda büyüme rakamlarında, negatif anlamda da bütçe açığında görüyoruz. Bir yandan KGF, ÖTV ötelemeleri, diğer yandan vergi yapılandırmaları ve en nihayetinde de istihdam teşvikleri ile malum bütçeye ciddi yük bindi. Bunun karşılığında büyüme verilerinde yüzde 5 gibi yüksek bir seviye yakalandı ama bütçe açığı da nominal olarak son 8 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Bu sebeple artık yavaş yavaş kamu desteği olmadan ya da makul bir seviyeye indiği bir ortamda da ayaklarımızın üzerinde durmayı başarabilmeliyiz.