Askerlik borçlanmasında aralık fırsatını kaçırmayın

İsa Karakaş

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 18 Aralık 2017 Pazartesi
AA + -

* Askerlik borçlanması için yılbaşından önce SGK hizmet borçlanması yapmak, asgari ücret artışı oranında avantaj sağlıyor. Askerlik borçlanmasında tüm askerlik süresi kadar borçlanma yapmak zorunlu değil. Gereken süre kadar askerlik borçlanması yapılabilir.

Halen 1 Ocak 2017 ila 31 Aralık 2017 tarihleri için brüt 1.777,50 TL olarak uygulanan asgari ücret, yılbaşından itibaren yeniden belirlenerek yürürlüğe girecek. Asgari ücret artışıyla birlikte birçok SGK parametresi de değişecek. Bu değişiklikler özellikle SGK hizmet borçlanmalarının maliyetini artırıyor. Askerlik borçlanması yapmak isteyenler için yılbaşından önce SGK hizmet borçlanması yapmak, asgari ücret artışı oranında avantaj sağlıyor.

AVANTAJLI OLANLAR

Askerlik yapmış olan herkesin bu görevde geçirdiği sürelerini SGK’dan borçlanma imkanı bulunuyor. Emeklilik başvurusundan önce olmak kaydıyla askerlik borçlanması, istenildiği zaman yapılabilir. Ancak askerlik borçlanması, her zaman avantaj sağlamayabilir. Yapılan her askerlik borçlanması daha erken emeklilik anlamına gelmiyor.

Askere gitmeden önce herhangi bir kurumdan (SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) sigorta başlangıcı olanların yapacakları askerlik borçlanmasının emeklilik için gereken yaşı düşürmesi söz konusu değil. Bu durumda yapılacak askerlik borçlanması sadece prim gün sayısını artıracak. Kişi askerliğini sigorta başlangıcından önce yapmış ise sigorta yönünden işe girişi borçlandığı askerlik süresi kadar geriye gidiyor. Özellikle 2000 yılı ve öncesinde sigorta başlangıcı olanlar için bu durum söz konusu. Böylece emeklilik için gereken yaş aşağı düşüyor ve daha erken emekli olmak söz konusu olabiliyor.

DEZAVANTAJLI OLANLAR

Kişinin yeterli prim gün sayısı varsa ve askerlik borçlanması emeklilik yaşını düşürmüyorsa askerlik borçlanmasının emekliliğine faydası olmayacak. Bu durumda asgari ücret üzerinden askerlik borçlanması yapanlar, emeklilik aylıklarının artması bir yana düşmesine bile neden olabilir.

Sorularınız için: [email protected]

ASGARİ ÜCRET ESAS ALINIYOR

Askerlik borçlanması miktarı, borçlanma başvurusunda geçerli brüt asgari ücret veya bu asgari ücretin 7.5 katı aralığında istenen oran üzerinden yapılabilir. Yani kişi, asgari ücret üzerinden yapabileceği gibi asgari ücretin 2 katı, 3 katı ya da 6.5 katı üzerinden borçlanma yapabilir. Borçlanma tutarı ise tercih edilen prime esas kazancın yüzde 32’si kadardır.

Örneğin Ahmet Bey’in, 31 Aralık 2017 tarihinde SGK’ya başvurup 18 aylık askerlik borçlanması yaptığını kabul edelim. Ahmet Bey’in borçlanma alt sınırı olan asgari ücret üzerinden talepte bulunduğunu varsayalım. Bu durumda ödeyeceği askerlik borçlanmasının toplam tutarı aşağıdaki şekilde hesaplanacak.
30 Aralık 2017 tarihinde geçerli brüt günlük asgari ücret 59.25 TL’dir. 18 ay 540 gündür. Buna göre, borçlanılacak her bir gün için tahakkuk ettirilecek borç tutarının alt sınırı 59.25 TL x yüzde 32 = 18.96 TL’dir. Borçlanılacak süre 540 x 18.96 = 10.238 TL’dir.

Yukarıdaki hesaplamaya göre Ali Bey’in 18 ay (540 gün) için yapacağı askerlik borçlanması için ödeyeceği en az toplam tutar 10 bin 238 TL’dir.

Ahmet Bey, askerlik borçlanmasını 2017 Aralık ayı yerine 2018 Ocak ayında yaparsa bu durumda asgari ücret artışına bağlı olarak ödeyeceği para daha fazla olacak.

GEREKTİĞİ KADAR BORÇLAN

Askerlik borçlanmasında tüm askerlik süresi kadar borçlanma yapmak zorunlu değil. Gereken süre kadar askerlik borçlanması yapılabilir. Örneğin 18 ay askerlik yapan bir kişi bu sürenin sadece 8 ayını ya da dilediği kadarını borçlanabilir.

“İstanbul Ticaret Odası’nın güzide Başkanı Sayın İbrahim Çağlar’ın vefatını derin üzüntü içinde öğrenmiş bulunmaktayım. Merhuma Allah’tan rahmet, başta ailesi olmak üzere tüm İTO camiasına sabırlar dilerim.”