Ekonomi paketi

Cüneyt Başaran

Paylaş LinkedIn E-posta
Yayınlanma tarihi: 07 Mayıs 2018 Pazartesi
AA + -

Başbakan Binali Yıldırım, hafta başında yeni bir ‘ekonomi paketi’ açıkladı. Paketin içerisinde tabir-i caizse yok yok! Son 5 yıla mahsus olmak üzere vergi ve prim borcu olanlar için yeniden yapılandırma imkânı veriliyor. Sadece vergi borcu değil, trafik cezalarından Bağ-Kur ödemelerine kadar bütün borçlar yapılandırılıyor. Gecikme cezaları yüzde 90’a kadar siliniyor. 18-29 yaş arasında işyeri açmak isteyen gençler 3 yıl vergiden muaf oldukları gibi şimdi de 1 yıl Bağ-Kur primi ödemeyecekler.

Paket bunlarla sınırlı değil. Büyük haber emeklilere verilen ikramiyelerde. Hangi maaş skalasında olursa olsun bütün emekliler yılda iki kez (iki dini bayramda) 1000’er TL ikramiye alacaklar. Hükümetin ilan ettiği pakete göre 12 milyon emekli bundan sonra her yıl dini bayramlar öncesinde 1000’er TL ikramiye alacak. Ayrıca 65 yaş üstü olan ve yaşlılık aylığı alan vatandaşların da aylıkları 266 TL’den 500 TL’ye çıkarılıyor. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in hesaplamasına göre yukarıda öne çıkan bazı detaylarını paylaştığım paketin bütçeye maliyeti 22-24 milyar TL.

ARTAN MALİYET NASIL KARŞILANACAK?

Başbakan Yıldırım’ın açıkladığı pakette bir de ‘imar barışı’ konusu var. 13 milyon civarında ruhsatsız ya da eksik ruhsatlı bina olduğu ve imar barışından eğer büyük çaplı bir istifade söz konusu olursa 30 milyar TL’ye kadar çıkabilecek bir ceza ödemesi yoluyla kaynak toplanacağı hesaplanmış.

Şimdi burada biraz duralım...

Geçen sene KOBİ’lere verilen KGF kredileri, KOSGEB ve nefes kredileri, vergi yapılandırmaları, stopaj muafiyetleri gibi teşviklerle yıl sonu yüzde 7.4’lük bir büyüme yakalanmıştı. Geçen seneki büyümenin büyük oranda iç tüketim ve kamu yatırımlarından geldiği düşünüldüğünde verilen teşviklerin ne kadar etkili olduğu daha rahat anlaşılabilir.

Son paketten anlaşılan o ki, öncelikler değişmiş. İki ay sonra seçime gidecek olan hükümet, IMF dahil birçok kurumun ‘aşırı ısınma’ uyarıları yaptığı bir ortamda risk alarak bu ekonomi paketini açıkladı.

Yıllık yüzde 10-11 bandında bir enflasyonun olduğu, bir kişinin aylık geçim maliyetinin 2 bin TL, 4 kişilik bir aile için yoksulluk sınırının 5 bin 400 TL olarak hesaplandığı ülkemizde hem asgari ücretli vatandaşlarımızın hem de emeklilerimizin açıklanan paketten çok daha fazlasına ihtiyaçları olduğu aşikâr.

Ancak seçim öncesinde planlaması tam yapılmadan açıklanan bu tür paketlerin kısa süreli pozitif etkisinin orta ve uzun vadede daha hızlı artan enflasyon, yüksek cari açık ve kurda daha fazla değer kaybıyla sonlandığı maalesef bu ülkede tecrübeyle sabit olmuştur.